Kandydatka na ministra u Tuska martwi się o wyborców PiS. "Nie wolno im tego robić"

- Na najbliższym posiedzeniu Sejmu ja rozumiem jest szansa dla premiera Mateusza Morawieckiego, żeby skrócić własne męki - mówiła w rozmowie z RMF FM Izabela Leszczyna, posłanka Koalicji Obywatelskiej, według doniesień medialnych kandydatka na ministra zdrowia w rządzie Donalda Tuska.

Publikacja: 24.11.2023 07:19

Izabela Leszczyna

Izabela Leszczyna

Foto: TV.RP.PL

Izabela Leszczyna nie chciała odpowiedzieć na pytanie czy zostanie ministrem zdrowia w rządzie Donalda Tuska.

Izabela Leszczyna o tworzeniu rządu przez Mateusza Morawieckiego: Groteska, kabaret

- Ja byłam wiceministrem finansów publicznych. Wolę, by zwracano się do mnie posłanka KO i wiceprzewodnicząca PO - odpowiedziała, gdy dziennikarz spytał, czy może się do niej zwracać per "pani minister".

Dopytywana czy jest kandydatką na ministra zdrowia Leszczyna odparła, że "to pytanie do premiera Donalda Tuska". - On ma w głowie wszystkie nominacje - stwierdziła.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Morawiecki wsparł rząd Tuska

- Nikt z moich koleżanek i kolegów nie potwierdza rozmów z premierem Tuskiem, ani innymi liderami i nikt z nas tego nie zrobi. Im dłużej Morawiecki udaje, że tworzy rząd, tym dłużej będziemy w tych oparach absurdu jego się poruszać. Ogłaszanie rządu to kompetencja premiera - dodała.

A czy Donald Tusk przedstawi skład rządu na najbliższym posiedzeniu Sejmu?

Konfederacja chce wziąć udział w tym kabarecie, więc weźmie. Nie stworzą rządu

Izabela Leszczyna, wiceprzewodnicząca PO

- Na najbliższym posiedzeniu Sejmu jest szansa dla premiera Morawieckiego, żeby skrócić własne męki, a przede wszystkim męki wyborców PiS-u. Ja uważam, że wyborcy PIS-u nie zasłużyli sobie na taką groteskę, kabaret. Wczoraj Morawiecki w swoim gabinecie zrobił "czekanie na Godota" i skończyło się jak u Becketta. Nikt nie przyszedł - zauważyła posłanka KO nawiązując do zaproszenia przez Morawieckiego do rozmów na temat tzw. Koalicji Polskich Spraw liderów Polski 2050, PSL, Konfederacji i Nowej Lewicy. Z zaproszenia skorzystała tylko Konfederacja - jej przedstawiciele pojawią się w KPRM w piątek.

- Konfederacja chce wziąć udział w tym kabarecie, więc weźmie. Nie stworzą rządu - zauważyła Leszczyna. 

Izabela Leszczyna: Morawiecki z rządem złożonym z nie wiadomo kogo

Dopytywana kiedy Donald Tusk przedstawi skład swojego Sejmu, Leszczyna stwierdziła, że "premier Morawiecki musi ogłosić światu, że jego misja jest misją nieudaną". - Dopiero wtedy jest szansa, że Sejm powierzy powoływanie rządu Donaldowi Tuskowi - dodała.

Leszczyna mówiła, że Tusk nie przedstawi rządu "dopóki Morawiecki nie powie prezydentowi Dudzie 'niestety nie udało mi się', albo dopóki nie pójdzie z wymyślonym rządem, złożonym nie wiadomo z kogo, do prezydenta, prezydent nie powoła tego rządu, a Morawiecki nie przyjdzie z tym rządem do Sejmu i nie przegra w sposób żenujący dla niego, dla jego formacji".

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"