Morawiecki ponagla Hołownię w sprawie spotkania. "Rozumiem fascynację nową funkcją"

Premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych apeluje o pilne spotkanie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Wskazuje na pilne kwestie, którymi powinien zająć się Sejm.

Publikacja: 23.11.2023 23:00

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP, Paweł Supernak

Premier Mateusz Morawiecki, który otrzymał od prezydenta misję tworzenia rządu mimo braku większości parlamentarnej skłonnej do jego poparcia, twierdzi, że prowadzi rozmowy na temat utworzenia swojego gabinetu.

Morawiecki zaprosił przedstawicieli obecnych w nowym Sejmie ugrupowań na rozmowy w sprawie budowy "Koalicji Polskich Spraw".

Czytaj więcej

Pierwszy dzień negocjacji Morawieckiego ws. rządu. "Siedzi sam, może ciastka zje"

Uczestnictwa w tych rozmowach odmówiły wszystkie ugrupowania z wyjątkiem Konfederacji.

Jej przedstawiciele zapewniają, że o koalicji z PiS i udziale w rządzie nie ma mowy, a z Morawieckim chcą rozmawiać o konieczności spełnienia postulatów przewoźników i rolników blokujących przejścia na granicy z Ukrainą.

Morawiecki ponagla Hołownię w sprawie spotkania

Tymczasem premier Morawiecki na platformie X dwukrotnie zwrócił się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o pilne spotkanie.

We wpisie zamieszczonym po południu Morawiecki przekonuje, że Sejm musi się pilnie zająć trzema sprawami - przedłużeniem wakacji kredytowych, zamrożeniem cen energii i przedłużeniem zerowego VAT na żywność.

"Nie ma na co czekać i nie ma o co się spierać!" - mówi Morawiecki. "Działajmy wspólnie dla bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin!"

Przekonuje tez, że jego rzad wprowadził te mechanizmy "już parę lat temu" i dzięki nim Polacy nie musieli płacić ogromnych rachunków i nie zapłacą więcej w przyszłym roku".

Dlatego, zdaniem Morawieckiego "nie ma co szukać trzeciej drogi" tylko wybrać tę, którą rząd PiS "szybko i skutecznie" osłaniał Polaków przed kryzysami.

"Interes Polaków jest ważniejszy niż interes polityczny" - twierdzi Mateusz Morawiecki.

Morawiecki "rozumie fascynację nową funkcją"

Kilka godzin później Mateusz Morawiecki zauważył, że prośba o spotkanie z Hołownią, wystosowana przed trzema dniami, nie doczekała się odzewu. 

"Rozumiem fascynację nową funkcją, ale w polityce chodzi przede wszystkim o działanie na rzecz Polaków. Dlatego ponawiam moją prośbę o spotkanie" - pisze Morawiecki.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną