Konfederacja złożyła projekty z obietnicami opozycji. Krzysztof Bosak: Cokolwiek się nie stanie, zyskamy

Chcemy zachęcić dotychczasową opozycję do realizowania obietnic - tak wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak tłumaczył na antenie RMF FM złożenie przez Konfederację projektów ustaw o podniesieniu kwoty wolnej od podatku i dobrowolnym ZUS, czyli postulatów PO i PSL z kampanii wyborczej.

Publikacja: 14.11.2023 10:06

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja)

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja)

Foto: PAP/Radek Pietruszka

W poniedziałek 13 listopada po raz pierwszy zebrał się Sejm X kadencji. Wybrano członków prezydium - jednym z 5 wicemarszałków (kandydatura zgłoszonej przez PiS Elżbiety Witek przepadła) został współprzewodniczący Konfederacji Krzysztof Bosak.

W pierwszym dniu prac Sejmu Lewica i Konfederacja złożyły projekty ustaw. Projekty Lewicy dotyczą liberalizacji prawa aborcyjnego, projekty Konfederacji to ustawa o dobrowolnym ZUS dla przedsiębiorców oraz o podniesieniu kwoty wolnej od podatku.

Czytaj więcej

Kto znalazł się w prezydium? Sejm wybrał pięciu wicemarszałków, Elżbieta Witek bez poparcia

Podniesienie kwoty wolnej i dobrowolny ZUS. Krzysztof Bosak: Postulaty Konfederacji

We wtorek w RMF FM wicemarszałek Bosak był pytany o te projekty. Prowadzący rozmowę zauważył, że podniesienie kwoty wolnej do 60 tysięcy złotych to postulat Platformy Obywatelskiej, a dobrowolny ZUS - PSL. - Dodajmy, że oba te postulaty są tradycyjnymi postulatami Konfederacji - powiedział Krzysztof Bosak.

Nowy marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział likwidację tzw. zamrażarki sejmowej. Czy projekty Konfederacji zostaną bezzwłocznie poddane pod głosowanie? - Od razu nie, bo trzeba najpierw powołać komisje sejmowe, żeby miał kto nad tymi projektami radzić - odparł Bosak.

- Ale rzeczywiście, marszałek Hołownia złożył cały szereg deklaracji, wśród nich to, że nie będzie zamrażarki sejmowej. Jeśli rozumieć to dosłownie to znaczy, że po złożeniu projekty będą poddawane od razu pracy - dodał współprzewodniczący Konfederacji.

Czytaj więcej

Krzysztof Bosak został wicemarszałkiem Sejmu dzięki głosom PiS

Bosak: Życzę Platformie, żeby realizowała obietnice

Wicemarszałek Sejmu był w RMF FM dopytywany o złożone przez Konfederację projekty. Powiedział, że według projektu jego partii kwota wolna od podatku byłaby automatycznie indeksowana, czyli stanowiłaby dwunastokrotność pensji minimalnej, ale wynosiłaby nie mniej niż 60 tys. zł. - Nasza propozycja to była dwunastokrotność pensji minimalnej, Platforma Obywatelska postanowiła nas przelicytować dając 60 tysięcy, bo według naszej formuły to byłoby 51 tys. zł w przyszłym roku - i my idziemy Platformie na rękę. Wzięliśmy ich rozwiązanie i dodaliśmy do swojego projektu, już jest złożony - mówił Krzysztof Bosak.

Czy Platforma poprze projekt Konfederacji? Wicemarszałek - w poprzedniej kadencji szef koła Konfederacji - ocenił, że najpierw politycy PO będą badać stan finansów publicznych, a tematu nie ma w umowie koalicyjnej podpisanej przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Nową Lewicę. - Życzę im, że jeśli stan finansów publicznych będzie przyzwoity, to żeby obietnice realizowali - powiedział Bosak. - To dobry standard uprawiania polityki, my chcemy ich zachęcić - zaznaczył.

Czytaj więcej

Opozycja przejmuje władzę. Kiedy powstanie rząd Donalda Tuska?

Krzysztof Bosak nie zgodził się z opinią, że zgłoszenie przez Konfederację projektów to "trollowanie". - Dlaczego pan uważa próbę realizacji swojego programu za trollowanie? To bardzo nihilistyczna wizja polityki - mówił do prowadzącego.

Dobrowolny ZUS. Bosak: PSL mówił różne rzeczy

Wicemarszałek był też pytany o dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Postulat w różnych formach zgłaszały w kampanii Konfederacja i PSL. Partia Władysława Kosiniaka-Kamysza tłumaczyła potem, że nie chodziło jej o całkowitą dobrowolność, lecz o wakacje od ZUS-u adresowane do mikrofirm zagrożonych niewypłacalnością. - Oni mówili różne rzeczy w różnym czasie - skomentował Bosak.

Na czym polega złożony przez Konfederację projekt dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców? - Chodzi o to, żeby osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą mogła zdecydować, czy chce być poddana temu przywilejowi bycia osobą ubezpieczaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wymiarze ubezpieczenia emerytalnego i innych ubezpieczeń społecznych. Nie mówimy o ubezpieczeniu zdrowotnym, bo żeby mieć dostęp do ochrony zdrowia składkę zdrowotną trzeba płacić - powiedział Krzysztof Bosak.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy spełni obietnice wyborcze?

Dobrowolny ZUS. "Chodzi o to, żeby był wybór"

Lider Konfederacji dodał, że chodzi o wybór. - Osoba prowadząca działalność gospodarczą ponosi z tego tytułu ryzyko - płaci podatki, nie ma różnych przywilejów, które są, kiedy się pracuje na umowę o pracę; statystycznie ludzie prowadzący działalność gospodarczą pracują więcej, mają większy stres, w związku z tym - jak im dobrze idzie - mają większe dochody, mogą coś odłożyć, nie muszą być klientami ZUS-u - kontynuował w rozmowie z RMF FM Bosak dodając, że możliwość "wymiksowania się z tego systemu" to rozwiązanie znane z innych państw.

- Można nie płacić i nie mieć przywileju. Chodzi o to, żeby był ten wybór - tłumaczył.

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński komentuje porażkę Elżbiety Witek. "Przepaść kulturowa"

"Cokolwiek się nie stanie Konfederacja na tym zyska"

Czy projekt Konfederacji w sprawie dobrowolnego ZUS-u zostanie teraz poddany pod głosowanie, a Trzecia Droga zagłosuje "za"?

- Magia tej sytuacji polega na tym, że cokolwiek się nie stanie Konfederacja na tym zyska. Dlatego że jeśli oni nie poddadzą naszych projektów pod głosowanie to złamią swoją obietnicę, że nie ma zamrażarki sejmowej; (...) jeśli (projekty) zostaną przegłosowane, to realizujemy swój program, a jeśli nie, to przynajmniej w drodze debaty rozszerzamy zakres akceptacji społecznej dla naszych rozwiązań - mówił Krzysztof Bosak.

W poniedziałek 13 listopada po raz pierwszy zebrał się Sejm X kadencji. Wybrano członków prezydium - jednym z 5 wicemarszałków (kandydatura zgłoszonej przez PiS Elżbiety Witek przepadła) został współprzewodniczący Konfederacji Krzysztof Bosak.

W pierwszym dniu prac Sejmu Lewica i Konfederacja złożyły projekty ustaw. Projekty Lewicy dotyczą liberalizacji prawa aborcyjnego, projekty Konfederacji to ustawa o dobrowolnym ZUS dla przedsiębiorców oraz o podniesieniu kwoty wolnej od podatku.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Maciej Wąsik musi zrzec się mandatu posła? Kancelaria Sejmu wyjaśnia
Polityka
Dobromir Sośnierz: Konfederację z AfD dużo więcej łączy, choć sporo nas też dzieli
Polityka
Wybory wygrał jednym głosem. Jest podejrzany o „podstępne pozyskanie wyborców”
Polityka
Dorota Gawryluk kandydatką na prezydenta? Dziennikarka wydała oświadczenie
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
podcast
Mission impossible, czyli PiS szuka kandydata, który mógłby wygrać wybory prezydenckie w 2025 roku
Polityka
Szymon Hołownia chce ukarania posła Mateckiego