Pierwsze posiedzenie Sejmu nie zakończy się w poniedziałek?

- Dzisiaj nie zdążymy zrobić wszystkiego, jutro będziemy musieli spotkać się znowu- zasugerował w Sejmie lider Polski 2050, Szymon Hołownia, kandydat koalicji KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy na stanowisko marszałka Sejmu.

Publikacja: 13.11.2023 11:28

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Marcin Obara

Czytaj więcej

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji

Przed wypowiedzią Hołowni TVN24 pytał wiceprzewodniczącego Polski 2050, Michała Koboskę, o pomysł, by Sejm już na pierwszym posiedzeniu przyjął uchwałę ws. tzw. sędziów-dublerów w TK.

Czego ma dotyczyć uchwała nowego Sejmu ws. sędziów TK?

Uchwała ma związek z kryzysem w Trybunale Konstytucyjnym, który rozpoczął się w 2015 roku, gdy krótko przed końcem kadencji Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK, choć kadencja dwóch jeszcze się nie skończyła. Po wygraniu wyborów przez PiS Sejm nowej kadencji przyjął uchwałę, że wybór całej piątki „nie miał mocy prawnej" i wybrał pięciu sędziów, mimo że wybór trzech przez poprzedni Sejm był zgodny z prawem. Prezydent Andrzej Duda powołał piątkę Sejmów wybranych przez nowy Sejm, w tym trzech sędziów określanych jako "dublerzy", czyli sędziowie wybrani w miejsce legalnie wybranych sędziów.

Czy Sejm już na pierwszym posiedzeniu przyjmie uchwałę ws. trzech sędziów TK?

- Ja myślę, że to jest jedna z dróg, aby mówiąc w skrócie odkręcić tę sytuację, która jest w Trybunale, który praktycznie nie funkcjonuje, nie obraduje, nie decyduje w żadnych sprawach. Dzisiaj nie mamy Trybunału Konstytucyjnego, więc nie należy zwlekać z przywracaniem Trybunału w takiej roli, w jakiej powinien wystąpić - odparł Kobosko.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Sejm na pierwszym posiedzeniu zajmie się dublerami w TK i aborcją

Szymon Hołownia "nie wyobraża sobie" poparcia dla Elżbiety Witek

A czy posiedzenie Sejmu może być przedłużone, by uchwała mogła być procedowana już na inaugurującym posiedzeniu?

- Absolutnie nie wykluczamy tego, że to posiedzenie zostanie przedłużone, bo jest wiele spraw, którymi trzeba się zająć. I dzisiejszy dzień do wieczora może okazać się za krótki. A my chcemy odejść od założenia, które było w czasach rządów PiS-u, że Sejm obraduje nocą i przepychane są nocą różnego rodzaju decyzje. Nie, odpowiedzialny Sejm pracuje i obraduje przede wszystkim w ciągu dnia - mówił poseł Polski 2050.

- Dziś na pewno o tym się dowiemy, jest taki scenariusz - zapowiedział. 

Z kolei Szymon Hołownia, lider Polski 2050, który według umowy koalicyjnej ma zostać marszałkiem Sejmu stwierdził: "dzisiaj nie zdążymy zrobić wszystkiego, jutro będziemy musieli spotkać się znowu. I pewnie za tydzień".

Hołownia stwierdził jednocześnie, że "nie wyobraża sobie", aby Polska 2050 mogła poprzeć kandydaturę Elżbiety Witek na wicemarszałek Sejmu. - Mamy bardzo poważne wątpliwości co do tego co robiła pani Elżbieta Witek jako marszałek Sejmu, damy temu wyraz w głosowaniu - dodał nie przesądzając jednak, czy Polska 2050 zagłosuje przeciw Witek, czy wstrzyma się od głosu.

Przed wypowiedzią Hołowni TVN24 pytał wiceprzewodniczącego Polski 2050, Michała Koboskę, o pomysł, by Sejm już na pierwszym posiedzeniu przyjął uchwałę ws. tzw. sędziów-dublerów w TK.

Czego ma dotyczyć uchwała nowego Sejmu ws. sędziów TK?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Konfederacja zlekceważyła ważny termin. Czy władze partii będą nielegalne?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Krzyż jest symbolem wolności i tożsamości
Polityka
Sondaż „Rz”: Aborcja nadal będzie karana. Co Polacy sądzą o decyzji Sejmu?
Polityka
"Polityczne Michałki". Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa
Polityka
Posłuchaj „Plus Minus”. Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024