Pierwsze posiedzenie Sejmu nie zakończy się w poniedziałek?

- Dzisiaj nie zdążymy zrobić wszystkiego, jutro będziemy musieli spotkać się znowu- zasugerował w Sejmie lider Polski 2050, Szymon Hołownia, kandydat koalicji KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy na stanowisko marszałka Sejmu.

Publikacja: 13.11.2023 11:28

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Marcin Obara

Czytaj więcej

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji

Przed wypowiedzią Hołowni TVN24 pytał wiceprzewodniczącego Polski 2050, Michała Koboskę, o pomysł, by Sejm już na pierwszym posiedzeniu przyjął uchwałę ws. tzw. sędziów-dublerów w TK.

Czego ma dotyczyć uchwała nowego Sejmu ws. sędziów TK?

Uchwała ma związek z kryzysem w Trybunale Konstytucyjnym, który rozpoczął się w 2015 roku, gdy krótko przed końcem kadencji Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK, choć kadencja dwóch jeszcze się nie skończyła. Po wygraniu wyborów przez PiS Sejm nowej kadencji przyjął uchwałę, że wybór całej piątki „nie miał mocy prawnej" i wybrał pięciu sędziów, mimo że wybór trzech przez poprzedni Sejm był zgodny z prawem. Prezydent Andrzej Duda powołał piątkę Sejmów wybranych przez nowy Sejm, w tym trzech sędziów określanych jako "dublerzy", czyli sędziowie wybrani w miejsce legalnie wybranych sędziów.

Czy Sejm już na pierwszym posiedzeniu przyjmie uchwałę ws. trzech sędziów TK?

- Ja myślę, że to jest jedna z dróg, aby mówiąc w skrócie odkręcić tę sytuację, która jest w Trybunale, który praktycznie nie funkcjonuje, nie obraduje, nie decyduje w żadnych sprawach. Dzisiaj nie mamy Trybunału Konstytucyjnego, więc nie należy zwlekać z przywracaniem Trybunału w takiej roli, w jakiej powinien wystąpić - odparł Kobosko.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Sejm na pierwszym posiedzeniu zajmie się dublerami w TK i aborcją

Szymon Hołownia "nie wyobraża sobie" poparcia dla Elżbiety Witek

A czy posiedzenie Sejmu może być przedłużone, by uchwała mogła być procedowana już na inaugurującym posiedzeniu?

- Absolutnie nie wykluczamy tego, że to posiedzenie zostanie przedłużone, bo jest wiele spraw, którymi trzeba się zająć. I dzisiejszy dzień do wieczora może okazać się za krótki. A my chcemy odejść od założenia, które było w czasach rządów PiS-u, że Sejm obraduje nocą i przepychane są nocą różnego rodzaju decyzje. Nie, odpowiedzialny Sejm pracuje i obraduje przede wszystkim w ciągu dnia - mówił poseł Polski 2050.

- Dziś na pewno o tym się dowiemy, jest taki scenariusz - zapowiedział. 

Z kolei Szymon Hołownia, lider Polski 2050, który według umowy koalicyjnej ma zostać marszałkiem Sejmu stwierdził: "dzisiaj nie zdążymy zrobić wszystkiego, jutro będziemy musieli spotkać się znowu. I pewnie za tydzień".

Hołownia stwierdził jednocześnie, że "nie wyobraża sobie", aby Polska 2050 mogła poprzeć kandydaturę Elżbiety Witek na wicemarszałek Sejmu. - Mamy bardzo poważne wątpliwości co do tego co robiła pani Elżbieta Witek jako marszałek Sejmu, damy temu wyraz w głosowaniu - dodał nie przesądzając jednak, czy Polska 2050 zagłosuje przeciw Witek, czy wstrzyma się od głosu.

Przed wypowiedzią Hołowni TVN24 pytał wiceprzewodniczącego Polski 2050, Michała Koboskę, o pomysł, by Sejm już na pierwszym posiedzeniu przyjął uchwałę ws. tzw. sędziów-dublerów w TK.

Czego ma dotyczyć uchwała nowego Sejmu ws. sędziów TK?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Szymon Hołownia: Trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce do 16. roku życia
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Polityka
Szymon Hołownia: W piątek nagram pierwszy odcinek podcastu
Polityka
PiS ma plan jak zdominować komisje śledcze w obecnym Sejmie
Polityka
Lech Wałęsa oskarżony o fałszywe zeznania
Polityka
Szczerba: Kaczyński powinien być wezwany przed każdą z komisji śledczych
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości