Konfederacja bez wicemarszałka Sejmu? Dariusz Joński: Prezydium dla największych ugrupowań

- Konfederacja ma dzisiaj najmniejszy klub. Prezydium nie jest z gumy - powiedział poseł KO Dariusz Joński, pytany przez Jacka Nizinkiewicza o doniesienia, że klub Konfederacji nie otrzyma w nowym Sejmie stanowiska wicemarszałka.

Publikacja: 09.11.2023 12:52

Po wyborach parlamentarnych z 15 października, przed pierwszym posiedzeniem Sejmu X kadencji, które zaplanowano na godz. 12:00 w poniedziałek 13 listopada, trwają rozmowy formacji politycznych dotyczące składu prezydium Seju, czyli tego, którzy posłowie będą pełnić funkcje marszałka i wicemarszałków.

Pierwsze obrady nowego Sejmu poprowadzi marszałek senior. Prezydent Andrzej Duda wyznaczył do tej roli posła PSL Marka Sawickiego.

Czytaj więcej

Polsat News: Jedno ugrupowanie bez marszałka Sejmu

Konfederacja znów bez stanowiska wicemarszałka Sejmu?

W kończącej się kadencji Sejmu marszałkiem była Elżbieta Witek (Prawo i Sprawiedliwość), a wicemarszałkami: Ryszard Terlecki (PiS), Małgorzata Gosiewska (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Włodzimierz Czarzasty (Lewica) oraz Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska - PSL). Jedenastoosobowe koło Konfederacji, na czele którego stali najpierw Jakub Kulesza, a potem Krzysztof Bosak, nie miało swojego reprezentanta w prezydium Sejmu.

Teraz w mediach pojawiły się doniesienia, że w nowym Sejmie Koalicja Obywatelska miałaby mieć dwa stanowiska wicemarszałków, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050 Szymona Hołowni), Lewica oraz PiS - po jednym, zaś Konfederacja - żadnego.

W wyborach parlamentarnych Lewica uzyskała 1,859 mln głosów (8,61 proc.) i wprowadziła 26 posłów, Konfederacja zdobyła 1,547 mln głosów (7,16 proc.) i tworzy klub 18 posłów. Kandydatem Konfederacji na wicemarszałka Sejmu miał być współprzewodniczący tej formacji, prezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak.

"W związku ze sprawą wicemarszałka dla Konfederacji, widzę zdziwienie, że PO ma takie same podejście do demokracji i parlamentaryzmu jak PiS. Co tu się będzie działo, jak już się okaże, że obie partie tak samo widzą też praworządność :)" - tak sprawę sprzeciwu wobec przyznania Konfederacji miejsca w prezydium Sejmu skomentował Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji i szef partii Nowa Nadzieja.

Czytaj więcej

Ardanowski: PiS nie może być oparte tylko o Kaczyńskiego, czyli jednego, starzejącego się człowieka

Posłanka Paulina Matysiak z partii Razem (klub Lewicy) oceniła na platformie X (dawniej Twitter), że wszystkie siły polityczne, które mogą w Sejmie utworzyć klub (czyli mają co najmniej 15 posłów) "powinny mieć swojego przedstawiciela w prezydium Sejmu". Zdaniem Matysiak, byłoby to uczciwe.

Inny pogląd wyraziły na antenie Polsat News Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) i Monika Wielichowska z KO. Ich zdaniem, Konfederacja nie powinna mieć stanowiska wicemarszałka. - Konfederacja nie mieści się w ramach demokratycznej debaty - mówiła Dziemianowicz-Bąk. - Konfederacja jest Konfederacją - tak swój sprzeciw argumentowała posłanka KO.

Dariusz Joński: Prezydium Sejmu dla największych klubów

Czy Konfederacja powinna mieć wicemarszałka Sejmu? W czwartek Jacek Nizinkiewicz zapytał o to posła KO Dariusza Jońskiego. - Największe kluby powinny mieć w prezydium swojego przedstawiciela. Czy Konfederacja? To wszystko jest jeszcze do ustalenia - odparł polityk formacji skupionej wokół Donalda Tuska, w przeszłości członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej, kandydat SLD na prezydenta Łodzi, poseł SLD i rzecznik SLD.

- Ja uważam, że oprócz tego, że największe kluby powinny mieć swojego przedstawiciela w prezydium, też jest ważne, kto jest w tym prezydium. To są osoby, które nas mają reprezentować. Nie wyobrażam sobie, żeby w prezydium były osoby, które nas by kompromitowały - nas, posłów, ale również parlament, Sejm, a w klubie Konfederacji wiemy, że takie są osoby - kontynuował Joński, członek partii Inicjatywa Polska, który w ostatnich wyborach w okręgu nr 9 zdobył 87 tys. głosów.

Czytaj więcej

Groźba zamachu na Donalda Tuska. Co lider PO usłyszał w sądzie?

- Ja sobie nie wyobrażam, żeby w prezydium były osoby, które by się takim czymś zajmowały i żebyśmy my się wstydzili za takie osoby - dodał poseł, nie podając szczegółów.

Krzysztof Bosak wicemarszałkiem Sejmu?

Jacek Nizinkiewicz pytał swego rozmówcę, czy wicemarszałkiem Sejmu z ramienia Konfederacji mógłby być Krzysztof Bosak i czy Joński poparłby tę kandydaturę. - Jeśli będą zgłoszenia, będziemy rozmawiać - uciął polityk. Dariusz Joński zaznaczył, że w poniedziałek 13 listopada zbierze się klub Koalicji Obywatelskiej, a na posiedzeniu "na pewno" pojawią się sprawy personalne dotyczące prezydium Sejmu X kadencji.

- Konfederacja ma dzisiaj najmniejszy klub. Prezydium nie jest z gumy. Wyobrażam sobie, że może się pojawić jeszcze jeden klub, bo mówi się na korytarzach, że (lider Suwerennej Polski Zbigniew - red.) Ziobro jednak rozważa stworzenie swojego klubu, który mógłby być nieco większy od Konfederacji. Może się okazać, że chętnych do prezydium mogłoby być więcej, a w mojej ocenie w prezydium mogą być tylko, powinni być przedstawiciele tych największych ugrupowań - oświadczył w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem poseł Dariusz Joński.

Czytaj więcej

Arkadiusz Mularczyk o Włodzimierzu Karpińskim: Nie pójdzie "z celi do Brukseli"

Polityk został poproszony o komentarz do słów Pauliny Matysiak, według której Konfederacja powinna otrzymać stanowisko wicemarszałka. Joński odparł, że dla niego ważne jest, kto zasiada w prezydium Sejmu.

- Też chyba dlatego Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga tak zdecydowanie wygrały (partie te zdobyły 248 z 460 mandatów - red.), dlatego że chcemy podnieść poziom pewnych standardów parlamentaryzmu - powiedział. Dariusz Joński dodał, że nie wyobraża sobie, żeby - jak to ujął - "takie osoby" jak poseł Konfederacji Grzegorz Braun (lider Konfederacji Korony Polskiej) lub inne osoby z Konfederacji Wolność i Niepodległość "mogłyby zaniżać" ten poziom.

- Ludzie chcą pewnej zmiany, również w postrzeganiu polityki - twierdził Joński.

Po wyborach parlamentarnych z 15 października, przed pierwszym posiedzeniem Sejmu X kadencji, które zaplanowano na godz. 12:00 w poniedziałek 13 listopada, trwają rozmowy formacji politycznych dotyczące składu prezydium Seju, czyli tego, którzy posłowie będą pełnić funkcje marszałka i wicemarszałków.

Pierwsze obrady nowego Sejmu poprowadzi marszałek senior. Prezydent Andrzej Duda wyznaczył do tej roli posła PSL Marka Sawickiego.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Czy Polacy uważają wybory do Parlamentu Europejskiego za ważne wybory?
Polityka
Trzecia Droga rozpoczyna kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. "Potrzebujemy pokoju"
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wylosowano numery list
Polityka
Nietypowa rekonstrukcja rządu. "Dwa nazwiska zaskoczeniem"
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Polityka
Tomasz Siemoniak po Kolegium ds. Służb: Trwają przeszukania i przesłuchania