Arkadiusz Mularczyk o Włodzimierzu Karpińskim: Nie pójdzie "z celi do Brukseli"

- To jest autor wielkich porażek polskiej dyplomacji - mówił w rozmowie z Polskim Radiem Arkadiusz Mularczyk, wiceszef MSZ, pytany o Radosława Sikorskiego, europosła KO, byłego szefa MSZ.

Publikacja: 09.11.2023 07:28

Arkadiusz Mularczyk

Arkadiusz Mularczyk

Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik

Mularczyk był pytany o słowa Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że Radosław Sikorski byłby dobrym szefem MSZ w rządzie Donalda Tuska.

Mularczyk o Sikorskim na czele MSZ: Kandydat z najgorszych snów

- To jest kandydat z najgorszych snów, kandydat, który przygotowywał grunt pod reset rosyjsko-niemiecki, który uczestniczył w tych wszystkich konszachtach z Putinem, który liczył, że da mu to szansę na karierę międzynarodową, stanowisko sekretarza generalnego NATO. Jak się to skończyło wszyscy pamiętamy - (Donald) Tusk wykiwał Sikorskiego i wyjechał do Brukseli - odpowiedział Mularczyk.

Radosław Sikorski przygotowywał grunt pod reset rosyjsko-niemiecki, który uczestniczył w tych wszystkich konszachtach z Putinem

Arkadiusz Mularczyk, wiceszef MSZ

- To jest autor wielkich porażek polskiej dyplomacji. Mimo świetnego oksfordzkiego języka niewiele więcej wynikało z działalności Sikorskiego jako szefa polskiej dyplomacji - dodał.

Wiceszef MSZ o Włodzimierzu Karpińskim: Immunitet nie obejmuje czynów, o które jest podejrzany

Mularczyk był też pytany o sprawę Włodzimierza Karpińskiego, który zadeklarował, że obejmie mandat europosła w związku z czym wyjdzie z aresztu, w którym przebywa w związku z toczącą się przeciwko niemu sprawą o korupcję. Karpiński ma objąć mandat zwolniony przez Krzysztofa Hetmana, który w wyborach z 15 października zdobył wywalczył mandat posła.

Czytaj więcej

Euromandat uczyni wolnym Włodzimierza Karpińskiego

- W mojej ocenie te czyny, które mu zarzuca prokuratura, zostały popełnione przed wyborem go na funkcję europosła i w tym przypadku immunitet nie obejmuje tych działań. W mojej ocenie nie ma żadnej przesłanki do stwierdzenia, że on "z celi pójdzie do Brukseli" - ocenił.

Zdaniem Mularczyka immunitet chroniłby Karpińskiego w przypadku czynów, które ten popełniłby sprawując mandat europosła. Wiceszef MSZ dodał też, że immunitet można uchylić.

Karpiński przebywa w areszcie od lutego. Były minister skarbu w rządzie Donalda Tuska nie przyznaje się do zarzutów, dotyczących tzw. afery śmieciowej. Sprawa dotyczy okresu, gdy Karpiński był skarbnikiem Warszawy.

Mularczyk był pytany o słowa Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że Radosław Sikorski byłby dobrym szefem MSZ w rządzie Donalda Tuska.

Mularczyk o Sikorskim na czele MSZ: Kandydat z najgorszych snów

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Posiedzenie Sejmu. Mateusz Morawiecki wygłosi exposé
Polityka
Kosiniak-Kamysz: Na miejscu Morawieckiego zrobiłbym wszystko, by nie było głosowania
Polityka
Sondaż: Ponad 40 proc. Polaków chce, by ministrowie Morawieckiego oddali pensje i odprawy
Polityka
Plan Donalda Tuska na pierwsze dni rządów jest już gotowy. Jest kilka kluczowych sfer
Polityka
Michał Kobosko: Zbyt długo PiS wmawiał Polakom, że Unia Europejska to zasadniczo bankomat
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu