Gawkowski: Włodzimierz Czarzasty będzie marszałkiem w tej kadencji Sejmu

Ja oczekuję, chciałbym, życzę Włodkowi Czarzastemu, by został marszałkiem Sejmu. - mówił w rozmowie z TVN24 szef klubu Nowej Lewicy w Sejmie kończącej się kadencji, wskazywany jako kandydat na wicepremiera i ministra cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska.

Aktualizacja: 02.11.2023 08:02 Publikacja: 02.11.2023 07:55

Włodzimierz Czarzasty

Włodzimierz Czarzasty

Foto: Albert Zawada, PAP

- Rozmowy koalicyjne idą dzisiaj dobrze. Wszystko wskazuje na to, że przed 13 listopada będzie można powiedzieć: panie prezydencie, jesteśmy gotowi nie tylko na poziomie zapowiedzi, ale też na poziomie umowy koalicyjnej - zapowiedział polityk Nowej Lewicy.

Krzysztof Gawkowski: Kluczowe jest dopięcie spraw w prezydium Sejmu

Gawkowski nie chciał jednak potwierdzić, czy w nowym rządzie obejmie stanowisko wicepremiera i ministra cyfryzacji.

Czytaj więcej

Kiedy KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica porozumieją się ws. kształtu rządu?

- Najlepszym gwarantem bezpieczeństwa jest to, aby patrzeć na to co się dzieje w polityce spokojnie. Nie mówić, że się będzie, że nie będzie. Trzeba czekać. Dzisiaj kluczową sprawą jest dopięcie spraw w prezydium Sejmu. Jeśli to zrobimy wszystko będzie łatwiejsze - stwierdził.

Polityk był następnie pytany na ile Nowa Lewica jest pogodzona z tym, że marszałkiem Sejmu zostanie 13 listopada Szymon Hołownia?

Wszystko wskazuje na to, że przed 13 listopada będzie można powiedzieć: panie prezydencie, jesteśmy gotowi nie tylko na poziomie zapowiedzi, ale też na poziomie umowy koalicyjnej

Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy

- Tak samo jest z tym mocno pogodzona, jak z tym, że Włodzimierz Czarzasty będzie w tej kadencji marszałkiem Sejmu - odparł.

Krzysztof Gawkowski: Rotacja marszałka Sejmu to dobra koncepcja dla Sejmu

- Ja oczekuję, chciałbym, życzę Włodkowi Czarzastemu, by został marszałkiem Sejmu. Z doświadczeniem bycia wicemarszałkiem, po czterech latach, trudnych decyzjach, ale też odpowiedzialności, którą brał często na siebie, jego miejsce jako marszałka Sejmu to wiarygodność dla tego Sejmu - dodał.

Dopytywany czy taki rotacyjny model jest przesądzony, Gawkowski nie odpowiedział jednak twierdząco.

- Chciałbym, żeby tak było, ale nie ma jeszcze nic podpisanego, nic zamkniętego. Toczą się rozmowy, jest duże prawdopodobieństwo - stwierdził.

- W tej sprawie ostateczny głos ma Włodek Czarzasty. Ja uważam, że koncepcja rotacyjna jest dobrą koncepcją dla Sejmu - dodał.

- Powinno być dwóch marszałków, dlatego, że są dwie formacje, które współpracują z Platformą Obywatelską, która będzie miała swojego premiera - wyjaśnił.

- Jeśli mamy to opisać, wskazać w umowie i zagwarantować, to jest to najbardziej zdrowa sytuacja. Chodzi o to, żeby te cztery lata były spokojne i stabilne - dodał.

A czy rotacja na stanowisku marszałka Sejmu będzie oznaczać, że marszałkiem Senatu zostanie polityk Koalicji Obywatelskiej?

- Myślę, że tutaj też w umowie koalicyjnej będą różnego rodzaju warianty - odparł Gawkowski.

Czy to oznacza, że stanowisko marszałka Senatu też będzie rotacyjne?

- Być może tak, być może nie. Wśród rozpatrywanych scenariuszy również taki był brany pod uwagę - przyznał.

- Rozmowy koalicyjne idą dzisiaj dobrze. Wszystko wskazuje na to, że przed 13 listopada będzie można powiedzieć: panie prezydencie, jesteśmy gotowi nie tylko na poziomie zapowiedzi, ale też na poziomie umowy koalicyjnej - zapowiedział polityk Nowej Lewicy.

Krzysztof Gawkowski: Kluczowe jest dopięcie spraw w prezydium Sejmu

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jan Krzysztof Ardanowski dołączył do koła Kukiz'15
Polityka
Radosław Sikorski: Służba Polsce nie może być sposobem na bogacenie się
Polityka
Wybory w USA. Zaremba: Kamala Harris nie była kochaną przez USA polityczką
Polityka
Suchoń: Nasi wyborcy oczekują politycznego przyspieszenia
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Renta wdowia to największy projekt socjalny koalicji rządzącej