Jakie decyzje podejmie jeszcze rząd PiS przed oddaniem władzy?

Awanse, dotacje, umowy... PiS na koniec ośmioletnich rządów podejmuje ostatnie kontrowersyjne decyzje – personalne i finansowe.

Aktualizacja: 31.10.2023 06:25 Publikacja: 31.10.2023 03:00

Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, zdecydował się powołać nowych dyrektorów

Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, zdecydował się powołać nowych dyrektorów oddziałów regionalnych już po wyborach

Foto: PAP/Mateusz Marek

W ostatni piątek Rada Mediów Narodowych powołała na stanowiska dyrektorów oddziałów regionalnych TVP – w Opolu Łukasza Żygadło i w Gorzowie Wielkopolskim – Roberta Jałowego. Obaj byli przez lata pełniącymi obowiązki dyrektorów w ośrodkach TVP 3: Żygadło przez dwa lata, a Jałowy (były radny PiS) aż od 2016 r. Co się więc zmieniło? Nic, poza tym, że nowy koalicyjny rząd zamierza zwolnić wszystkich nominantów PiS w TVP, a stanowisko dyrektora gwarantuje sutą odprawę.

Awanse przed zwolnieniami

– Prezes TVP może powołać na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora oddziału oraz redaktora naczelnego, a na stanowisko dyrektora TVP 3 może nas powołać tylko Rada Mediów Narodowych – mówi nam dyrektor Łukasz Żygadło i odsyła po szczegóły do biura prasowego TVP. Rada powstała w 2016 r. i jest kolegialnym organem „kadrowym” dla mediów rządowych i PAP. Większość ma w niej PiS, szefem jest Krzysztof Czabański.

Czytaj więcej

Zmiana we władzach PiS. Rezygnuje sekretarz generalny partii

Jakie było uzasadnienie tych nagłych zmian? – Nie było uzasadnienia. Łatwo się domyślić, że chodzi o odprawy, które przysługują tylko dyrektorom. Są one zależne od stażu – ocenia Marek Rutka, poseł Lewicy, członek RMN.

Skok na KSAP

Kluczowe postanowienia dla zabetonowania stanowisk ludzi związanych z obecnym rządem pojawiają się właśnie w rozporządzeniach premiera do znowelizowanej ustawy o służbie cywilnej. Wprowadzają one możliwość kształcenia dualnego w Krajowej Szkole Administracji Publicznej ze stawką 250 zł za dzień nauki, które pokrywa premier. W „niewinnym” wydawałoby się projekcie nowego statutu KSAP zaproponowano przepisy wprowadzające dodatkowe warunki dla słuchaczy uczelni, które spełnią nieliczni: posiadanie co najmniej dwuletniego stażu pracy w administracji publicznej oraz zatrudnienie tam na czas nieokreślony, a także posiadanie zgody pracodawcy na przystąpienie do rekrutacji, co w praktyce wyklucza osoby spoza obecnej administracji publicznej, a więc z ministerstw, KPRM i służb im podległych. Słuchaczowi przysługuje nie tylko 4,9 tys. zł miesięcznego stypendium fundowanego przez premiera, ale przede wszystkim ochrona stosunku pracy – dyplom KSAP uprawnia bowiem do mianowania w służbie cywilnej i jest gwarancją zatrudnienia. Co ciekawe, zmieniono nawet limit wieku – dotychczas słuchacz nie mógł mieć więcej niż 32 lata.

CPK i 1,8 mld zł dotacji

13 października, w ostatni dzień przed wyborami spółka CPK mająca wybudować lotnisko w Baranowie podpisała umowę z inwestorem strategicznym – konsorcjum Vinci Airports i IFM Global Infrastructure Fund, która obejmie mniejszościowe, 20-procentowe udziały w spółce CPK Lotnisko. – To niedopuszczalne, by podejmować tak wiążące decyzje wobec inwestycji, którą nowy rząd będzie kwestionować. To są decyzje „za pięć dwunasta”, ostatnie więc przed odejściem z rządu – mówi nam poseł KO Dariusz Joński, który z Michałem Szczerbą kontroluje CPK. Posłowie nie mogą doprosić się wglądu w całość umowy. – Spółka zasłania się tajemnicami przedsiębiorstwa. Już wiemy, że to lotnisko nie będzie kosztować 19 mld zł, ale 46 mld zł – dodaje Joński.

Czytaj więcej

Horała ostrzega opozycję: koszty skasowania projektu CPK będą gigantyczne

Ogromne środki właśnie rozdysponowała w konkursie z budżetem 1,8 mld zł również PARP – ostateczne wyniki oceny konkursu „Ścieżka SMART” zostały opublikowane 19 października 2023 r. – Na liście jest między innymi firma, której prezesem jest brat byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, spółka powiązana z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem czy pana Radosława Tadajewskiego – wylicza poseł Joński. Jego zdaniem to „ostatni skok na wielką kasę”. W przypadku Tadajewskiego chodzi o spółkę Publicon Services (3,5 mln zł dotacji z PARP na usługę związaną ze sponsoringiem sportu – firma obsługuje m.in. PZPN) – to w nią w 2020 r. zainwestowała środki firma Tadajewskiego, fundusz venture capital Czysta3.VC. Jak ujawniła „Rzeczpospolita”, na miesiąc przed prezydenckimi wyborami w 2020 r. zasiliła milionem złotych nieznaną firmę z Nowego Sącza, która poprowadziła prezydentowi Andrzejowi Dudzie internetową kampanię wyborczą.

PARP broni się, że konkurs nie ma nic wspólnego ze zmianą władzy, a wnioski były przyjmowane od 21 lutego do 9 maja. „Pozytywna ocena projektu nie jest równoznaczna z zawarciem umowy i udzieleniem dofinansowania” – tłumaczy agencja.

Głośnym echem odbiła się także sprawa 28-letniego Kewina Klotzka, syna europosłanki PiS Andżeliki Możdżanowskiej, który ze specjalisty w państwowej spółce Orlen – według Wirtualnej Polski – właśnie awansował i pełni obecnie obowiązki dyrektora w Biurze Analiz i Procesów Strategicznych Obszaru Paliw Gazowych.

W ostatni piątek Rada Mediów Narodowych powołała na stanowiska dyrektorów oddziałów regionalnych TVP – w Opolu Łukasza Żygadło i w Gorzowie Wielkopolskim – Roberta Jałowego. Obaj byli przez lata pełniącymi obowiązki dyrektorów w ośrodkach TVP 3: Żygadło przez dwa lata, a Jałowy (były radny PiS) aż od 2016 r. Co się więc zmieniło? Nic, poza tym, że nowy koalicyjny rząd zamierza zwolnić wszystkich nominantów PiS w TVP, a stanowisko dyrektora gwarantuje sutą odprawę.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Andrzej Duda na COP28: Atom jest przyszłością. Potrzebne są kolejne zdecydowane kroki
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają trzeci rząd Mateusza Morawieckiego?
Polityka
Europejscy 16-latkowie coraz częściej idą do urn
Polityka
Miliony Mentzena, unijna emerytura Tuska. Politycy ujawniają majątki
Polityka
Kto naprawdę rządzi Polską? "Andrzej Duda zaprzysiągł gabinet cieni"
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości