Marek Kuchciński otrzymuje pieniądze za walkę z komunizmem

Szef KPRM otrzymał status działacza opozycji antykomunistycznej i specjalne świadczenie.

Aktualizacja: 11.10.2023 06:16 Publikacja: 11.10.2023 03:00

Marek Kuchciński zaczął pobierać specjalne świadczenie dla osób represjonowanych z powodów polityczn

Marek Kuchciński zaczął pobierać specjalne świadczenie dla osób represjonowanych z powodów politycznych lub działaczy opozycji antykomunistycznej

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

Marek Kuchciński, były marszałek Sejmu, obecnie szef Kancelarii Premiera, zaczął pobierać specjalne świadczenie dla osób represjonowanych z powodów politycznych lub działaczy opozycji antykomunistycznej – przyznaje je szef Urzędu ds. Kombatantów.

Ile pieniędzy otrzymał Marek Kuchciński za działanie w opozycji antykomunistycznej?

Do sierpnia tego roku Kuchciński otrzymał blisko 4 tys. zł, rok wcześniej – 2 tys. 463 zł. Od września tego roku, głosami klubu PiS, w Sejmie miesięczne świadczenie zostało zwielokrotnione – podniesiono je do wysokości najniższej emerytury, a więc do 1588,44 zł brutto.

Ustawa o świadczeniach powstała w 2015 r., ale od tego czasu była już dwukrotnie nowelizowana przez PiS – m.in. wprowadzono możliwość ubiegania się o zaliczenie okresu, w którym osoby były pozbawione możliwości wykonywania swojego zawodu na skutek represji. Wprowadzono korzystniejszy przelicznik wymiaru kapitału początkowego w emeryturach, m.in. ustala się je obecnie proporcjonalnie do okresu potwierdzonych represji.

Czytaj więcej

KPO i spór z Brukselą. Kuchciński wini opozycję za wyniki sondażu dla "Rzeczpospolitej"

Poza tym okresy uwięzienia lub internowania przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty są liczone w wymiarze podwójnym. Aby otrzymać status i świadczenia, działalność należało prowadzić przez co najmniej 12 miesięcy w latach 1956–1989. Marek Kuchciński sam o sobie pisze, że „w latach 80. organizował w Przemyślu środowisko kultury niezależnej i działał w niezależnym ruchu chłopskim”. W 1985 r. za działalność opozycyjną był dwa miesiące aresztowany.

Nie wiadomo, jakie świadczenia wynikające ze statusu działacza opozycji pobiera – czy świadczenie pieniężne, czy też wyrównawcze do emerytury (Kuchciński pobiera emeryturę od 2020 r. – rocznie ok. 57 tys. zł – tak podał w oświadczeniu majątkowym za 2022 r.). W pierwotnej wersji ustawy z 2015 r. świadczenia (w wysokości 400 zł miesięcznie) dla osób ze statutem działacza opozycji przyznawano tylko na rok i w sytuacji niskich dochodów w gospodarstwie domowym – i gdy dochód na osobę w rodzinie osoby uprawnionej nie przekraczał kwoty najniższej emerytury (od dnia 1 marca  2016 r. było to 882,56 zł). Kuchciński ma obecnie wysoki dochód, bo jako szef KPRM w ciągu ośmiu miesięcy tego roku zarobił ponad 162 tys. zł.

Czytaj więcej

Kuchciński w niemieckim dzienniku: Polska „naturalnym partnerem” dla Berlina

16 200 osób w Polsce ze statusem działacza opozycji antykomunistycznej

Jak podaje „Rzeczpospolitej” Mirosława Wszelaka, rzeczniczka Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w latach 2015–2022 wydano decyzje o potwierdzeniu statusu dla ok. 16 200 osób, natomiast w 2023 r. – dla ok. 460 osób.

Status działacza to także prawo do korzystania poza kolejnością ze służby zdrowia, pięć dni dodatkowego urlopu i 50-proc. zniżka w komunikacji miejskiej.

Marek Kuchciński, były marszałek Sejmu, obecnie szef Kancelarii Premiera, zaczął pobierać specjalne świadczenie dla osób represjonowanych z powodów politycznych lub działaczy opozycji antykomunistycznej – przyznaje je szef Urzędu ds. Kombatantów.

Ile pieniędzy otrzymał Marek Kuchciński za działanie w opozycji antykomunistycznej?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Andrzej Duda na COP28: Atom jest przyszłością. Potrzebne są kolejne zdecydowane kroki
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają trzeci rząd Mateusza Morawieckiego?
Polityka
Europejscy 16-latkowie coraz częściej idą do urn
Polityka
Miliony Mentzena, unijna emerytura Tuska. Politycy ujawniają majątki
Polityka
Kto naprawdę rządzi Polską? "Andrzej Duda zaprzysiągł gabinet cieni"
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości