Gdzie jest minister obrony Chin Li Shangfu? Nie widziano go publicznie od ponad dwóch tygodni

W ubiegłym tygodniu w ostatniej chwili odwołano spotkanie ministra obrony Chin, Li Shangfu z przedstawicielami Wietnamu, powołując się na stan zdrowia Li - twierdzą dwaj przedstawiciele strony wietnamskiej cytowani przez agencję Reutera. Ministra obrony Chin nie widziano publicznie od ponad dwóch tygodni.

Publikacja: 15.09.2023 05:06

Li Shangfu

Li Shangfu

Foto: Photographer: Danial Hakim, Attribution, via Wikimedia Commons

65-letni Li miał uczestniczyć w dniach 7-8 września w corocznym spotkaniu z przedstawicielami Wietnamu poświęconym współpracy w zakresie obronności. Jednak spotkanie zostało w ostatniej chwili przełożone przez stronę chińską, a Pekin uzasadniał to stanem zdrowia Li.

Informacja o przełożeniu spotkania i jego powodach została upubliczniona dopiero teraz - podkreśla agencja Reutera.

Strona chińska nie komentuje tych doniesień.

Najpierw "zaginął" szef MSZ, teraz minister obrony

Nagłe odwołanie wyjazdu Li do Hanoi nastąpiło po tym jak nagle w przestrzeni publicznej przestał pojawiać się minister spraw zagranicznych Chin, Qin Gang, który w lipcu został zastąpiony przez swojego poprzednika, Wang Yi. W ostatnich miesiącach doszło też do zmian na szczeblu dowództwa Wojsk Rakietowych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Czytaj więcej

Wang Yi znów szefem chińskiej dyplomacji. Ale gdzie jest poprzedni szef MSZ?

Odwołanie Qin Ganga z funkcji szefa MSZ Chin było o tyle zaskakujące, że nastąpiło zaledwie po siedmiu miesiącach od wyznaczenia go na to stanowisko. Ponadto Qin był postrzegany jako osoba związana z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem. Początkowo nieobecność Qina w przestrzeni publicznej również uzasadniano względami zdrowotnymi.

Li został ministrem obrony w marcu. Podobnie jak Qin miał rangę członka Rady Państwa, co stawiało go wyżej w hierarchii chińskiej władzy niż "zwykłego" ministra.

Li był ostatni raz widziany w Pekinie 29 sierpnia, gdy wygłaszał przemówienie na forum bezpieczeństwa z udziałem państw Afryki

Przedstawiciel administracji USA, cytowany przez agencję Reutera twierdzi, że Waszyngton wiedział o odwołanym spotkaniu Li ze stroną wietnamską. W ubiegłym tygodniu prezydent USA, Joe Biden, przebywał z wizytą w Hanoi - przypomina agencja.

Nieobecność ministra obrony Chin skomentował ambasador USA w Japonii, Rahm Emanuel. Na platformie X (dawny Twitter) napisał: "Najpierw, szef MSZ Qin Gang zaginął, potem zaginęli dowódcy Wojsk Rakietowych, a teraz minister obrony nie był widziany od dwóch tygodni. Kto wygra (...) chińska młodzież czy gabinet Xi?".

Li był ostatni raz widziany w Pekinie 29 sierpnia, gdy wygłaszał przemówienie na forum bezpieczeństwa z udziałem państw Afryki. Wcześniej odbył spotkania na wysokim szczeblu w czasie wizyt w Rosji i na Białorusi.

Ekspert: Chiny Xi Jinpinga nie czują potrzeby tłumaczyć się światu

- Zniknięcie Li, następujące tak krótko po (zniknięciu) Qina, pokazuje jak tajemnicza potrafi być polityka chińskich elit dla świata zewnętrznego - mówi prof. Alfred Wu, z Lee Kuan Yew School of Public Policy w Singapurze.

- Chiny pod rządami Xi po prostu nie czują potrzeby tłumaczyć się światu - dodaje.

W 2016 roku Li został zastępcą dowódcy nowo powołanych Strategicznych Sił Wsparcia - elitarnej formacji mającej przyspieszyć rozwój potencjału armii w przestrzeni kosmicznej i w cyberprzestrzeni. Od 2017 roku był odpowiedzialny za zakupy dla wojska kierując Departamentem Rozwoju Sprzętu w Centralnej Komisji Wojskowej.

W lipcu pojawiła się informacja, że Departament odpowiedzialny za zakupy, którym kierował Li, dokonuje przeglądu zakupów i wzywa przedstawicieli opinii publicznej do informowania na temat nieprawidłowości, które mogły mieć miejsce od 2017 roku - pisze Reuters. 

65-letni Li miał uczestniczyć w dniach 7-8 września w corocznym spotkaniu z przedstawicielami Wietnamu poświęconym współpracy w zakresie obronności. Jednak spotkanie zostało w ostatniej chwili przełożone przez stronę chińską, a Pekin uzasadniał to stanem zdrowia Li.

Informacja o przełożeniu spotkania i jego powodach została upubliczniona dopiero teraz - podkreśla agencja Reutera.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kuwejt. Emir rozwiązał parlament i zawiesił niektóre artykuły konstytucji
Polityka
Autonomia Palestyńska o krok bliżej do członkostwa w ONZ? Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję
Polityka
Sondaż instytutu Pew. Demokraci kochają NATO, Republikanie znacznie mniej
Polityka
Zmiana premiera w Rosji bez zmiany premiera
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Polityka
Wybory na Litwie. Nausėda szykuje się do drugiej kadencji