Reklama

Sondaż: Większość Niemców niezadowolonych z kanclerza Olafa Scholza

51 proc. respondentów w sondażu dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF jest niezadowolonych z pracy kanclerza Niemiec, Olafa Scholza.

Publikacja: 18.08.2023 10:08

Olaf Scholz

Olaf Scholz

Foto: AFP

arb

Po raz pierwszy od momentu objęcia przez Scholza funkcji kanclerza w 2021 roku z jego pracy niezadowolonych jest więcej niż połowa Niemców.

Spór w rządzie Olafa Scholza o wydatki rządu

Scholz, lider SPD, stoi na czele tzw. koalicji sygnalizacji świetlnej, w skład której wchodzą SPD (kolor czerwony), liberałowie z FDP (żółty) i Zieloni (zielony).

Sondaż opublikowano po tygodniu napięć w koalicji na temat wydatków federalnych.

Czytaj więcej

Niemcy wycofują się ze zobowiązania do wzrostu wydatków na armię

W środę pojawiła się informacja, że z projektu niemieckiego budżetu przyjętego przez rząd Olafa Scholza w środę zniknął zapis o zobowiązaniu do corocznego przeznaczania na obronność 2 proc. PKB. Zmiana projektu niemieckiego budżetu oznacza, że obecnie Niemcy będą dążyć do osiągnięcia celu w postaci wzrostu wydatków na obronność do 2 proc. PKB w perspektywie pięciu lat.

Reklama
Reklama

Z kanclerza Scholza zadowolonych jest obecnie 43 proc. badanych.

43 proc.

Taki odsetek uczestników sondażu dla ZDF jest zadowolonych z Olafa Scholza

6 proc. respondentów jest niezdecydowanych co do tego jak ocenia Scholza.

Olaf Scholz wciąż drugim najpopularniejszym politykiem w Niemczech

W środę rząd Scholza nie zdołał przeforsować zmian w przepisach, które oznaczałaby ulgę podatkową wartą miliardy euro dla przedsiębiorstw, na co nie zgodziła się minister rodziny z partii Zielonych, która domaga się miliardów euro na świadczenia dla dzieci.

Mimo niekorzystnego wyniku sondażu Scholz pozostaje drugim najpopularniejszym politykiem w Niemczech, po ministrze obrony Borisie Pistoriusie - zaznacza Reuters.

Polityka
Niemcy: Parlament za powiększeniem armii. Wprowadza dobrowolną służbę wojskową
Polityka
Ważna decyzja Sądu Najwyższego USA. Walka o wyborców w Teksasie
Polityka
Emmanuel Macron ostrzega przed zdradą Amerykanów. Ujawniono zapis rozmowy
Polityka
Obamowie wciąż wskazują drogę
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Polityka
Kontrowersyjna decyzja Pete'a Hegsetha. „New York Times” pozwał Pentagon
Materiał Promocyjny
Jak rozwiązać problem rosnącej góry ubrań
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama