Szymon Hołownia stracił swoją zapasową partię. Dlaczego?

Sąd rozwiązał ugrupowanie zarejestrowane w tajemnicy na wypadek kłopotów partii Polska 2050.

Aktualizacja: 14.08.2023 06:18 Publikacja: 14.08.2023 03:00

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: Michał Kolanko

Nowe Centrum – tak nazywa się partia polityczna, którą kilka miesięcy temu wykreślił z ewidencji sąd. Jej nazwa dotąd znana była tylko pasjonatom niewielkich ugrupowań, jednak w rzeczywistości mogła odegrać rolę w życiu politycznym. Jak ustaliliśmy, była zapasową partią Szymona Hołowni.

Nie tylko Polska 2050: Po co partie tworzą "partie zapasowe"?

Tworzenie zapasowych formacji to nowy trend w polityce. Np. zapasowe ugrupowanie, Partię Konserwatywną, założyli liderzy Konfederacji. Środowisko Agrounii ma aż cztery partie: Polskę Praworządną (do niedawna Agrounię), Ruch Społeczny Agrounia TAK, Stabilną Polskę i Społeczny interes. Za zapasową partię można też uznać Solidarną Polskę, odkąd jej lider Zbigniew Ziobro zarejestrował nową – Suwerenną Polskę.

Czytaj więcej

Komitet Polski 2050 ma rywala? Powstał komitet wyborczy Polski 2050 Zydorczaka

Czy Nowe Centrum rzeczywiście było zapasową partią Hołowni? Na to pytanie rzeczniczka Polski 2050 Katarzyna Karpa-Świderek nie odpowiada wprost. – Szymon Hołownia nie jest i nie był członkiem żadnej innej partii niż Polska 2050 Szymona Hołowni – ucina.

Jednak o związkach z byłym prezenterem TVN świadczą nazwiska osób wchodzących w skład zarządu nieistniejącej już formacji. Zasiadali w nim m.in. dwaj działacze Stowarzyszenia Polska 2050 z Pomorza. O tym, że Nowe Centrum było zapasową partią Hołowni, mówi nam też jeden z polityków Polski 2050. – Proces rejestracji Polski 2050 trwał ponad rok. Uznaliśmy, że na wszelki wypadek musimy mieć jeszcze jedną formację – relacjonuje. I dodaje, że jej delegalizacja była uważana w środowisku Hołowni za poważną wpadkę.

Nowe Centrum w ewidencji partii widniało przez zaledwie kilka miesięcy 

Dlaczego "rezerwową partię" Szymona Hołowni wykreślono z rejestru partii?

Powód wykreślenia był błahy. Partia złożyła po terminie sprawozdanie finansowe za 2021 rok. W takim przypadku przepisy są restrykcyjne i zobowiązują Państwową Komisję Wyborczą, by wystąpiła do sądu o wykreślenie z rejestru. Niefrasobliwość działaczy była tym większa, że Nowe Centrum w 2021 roku nie prowadziło żadnej działalności, a w sprawozdaniu wskazało zero we wszystkich rubrykach.

Co gorsza, obecnie rezerwowa partia mogłaby się przydać Hołowni. Powód? Polska 2050 idzie do wyborów w koalicji z PSL i liczy na uzyskanie subwencji z budżetu. Problem w tym, że PKW kilka miesięcy temu odrzuciła sprawozdanie Polski 2050 za 2021 rok. Może się to powtórzyć odnośnie do kolejnych sprawozdań, bo jednocześnie funkcjonują partia Polska 2050 i Stowarzyszenie Polska 2050, co rodzi wiele ryzyk dla przejrzystości finansów. Działaczom od Hołowni lepiej byłoby kandydować jako inna partia z czystym kontem.

Czytaj więcej

Michał Kolanko: Kolejna szansa Trzeciej Drogi

Kolejnym zagrożeniem jest 8-proc. próg dla koalicji. Polska 2050 i PSL mogły łatwo go uniknąć, startując jako partia. W ten sposób działa Konfederacja. Jest koalicją kilku partii, które zarejestrowały parasolowe ugrupowanie o nazwie Konfederacja, dzięki czemu obowiązuje je próg 5 proc. Podobnym tropem mogła iść zapasowa partia Hołowni: zmienić nazwę na Trzecia Droga i wciągnąć na listę działaczy Polski 2050 i PSL. Teraz to już niemożliwe.

Rzeczniczka Polski 2050 przekonuje jednak, że potencjalne rafy czekające na jej partię nie są realnym zagrożeniem. Twierdzi, że Polska 2050 nie spodziewa się odrzucenia kolejnych sprawozdań finansowych. A przed kilkoma dniami Hołownia powiedział, że gdyby bał się progu 8 proc., nie wystartowałby w wyborach.

Nowe Centrum – tak nazywa się partia polityczna, którą kilka miesięcy temu wykreślił z ewidencji sąd. Jej nazwa dotąd znana była tylko pasjonatom niewielkich ugrupowań, jednak w rzeczywistości mogła odegrać rolę w życiu politycznym. Jak ustaliliśmy, była zapasową partią Szymona Hołowni.

Nie tylko Polska 2050: Po co partie tworzą "partie zapasowe"?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Roman Giertych, wróg numer jeden PiS i największy ból głowy Jarosława Kaczyńskiego
Polityka
Morawiecki pytany o Fundusz Sprawiedliwości. Brudziński nawiązuje do serialu "Ranczo"
Polityka
Zbigniew Ziobro przechodzi do ataku. Pisze o polskiej "rodzinie Soprano" i uderza w Donalda Tuska
Polityka
Taśmy Tomasza Mraza. Wicemarszałek Sejmu: Kaczyński przyzwolił, by się tuczyli
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Polityka
Karolina Ziolo-Pużuk: Wiele osób nie będzie czuło potrzeby, aby zagłosować
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?