Ukraina opracowała plan na wypadek zabójstwa Zełenskiego przez Rosjan

Ukraińskie władze przygotowały plan przekazania władzy na wypadek, gdyby Rosji udało się wyeliminować prezydenta kraju Wołodymyra Zełenskiego, informuje portal Politico, powołując się na źródła wśród ukraińskich urzędników.

Publikacja: 01.08.2023 12:08

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 524

Kiedy Wołodymyr Zełenski został zapytany, czy martwi się rosyjskimi próbami zabicia go, odpowiedział, że nie może sobie na to pozwolić.

"Gdybym ciągle o tym myślał, po prostu zamknąłbym się na świat, podobnie jak Putin, który nie opuszcza swojego bunkra - powiedział ukraiński przywódca w wywiadzie dla CNN w zeszłym miesiącu. - Oczywiście moi ochroniarze powinni myśleć, jak temu zapobiec i to jest ich zadanie. Ja o tym nie myślę - dodał.

Chociaż jest to pytanie, którego Zełenski nie chce rozważać, jest to również kwestia, którą osoby w kraju i za granicą nie mogą ignorować. Odkąd odrzucił ofertę ewakuacji, mówiąc swoim amerykańskim ratownikom: "Potrzebuję amunicji, a nie podwózki", ukraiński prezydent odegrał kluczową rolę w pozyskiwaniu międzynarodowego wsparcia na rzecz walki z Rosją.

Rosjanie wzywali do zabicia Zełenskiego

W Rosji wiele było głosów ze strony polityków i blogerów wojskowych wzywających do odnalezienia Zełenskiego. Dla Rosji stał się ważnym celem z powodu swojej postawy po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. 

Kilka tygodni po rozpoczęciu inwazji, czołowy doradca Zełenskiego, Mychajło Podolak, ujawnił, że doszło do co najmniej tuzina poważnych prób zabójstwa prezydenta przez rosyjskie grupy dywersyjne i wywiadowcze, w tym Czeczenów i najemników z Grupy Wagnera, próbujących przedostać się do silnie strzeżonej i monitorowanej dzielnicy rządowej Kijowa.

Czytaj więcej

Moskwa ponownie zaatakowana. Dron uderzył w centrum biznesowe

Zełenski na początku inwazji miał rozpocząć zdalne spotkanie z amerykańskimi senatorami, podczas którego miał powiedzieć, że prawdopodobnie po raz ostatni widzą go żywego.

Po ponad roku wojny zagrożenie nie jest już tak wysokie jak w pierwszych dniach wojny, ale nikt nie ma wątpliwości, że pozostaje wysokie.

W marcu pojawiły się ponowne wezwania do zabicia Zełenskiego po tym, jak wspierani przez Ukrainę, antyputinowscy rosyjscy dywersanci przekroczyli granicę i zaatakowali dwie rosyjskie wioski w obwodzie briańskim. 

W tajemnicy planowane wizyty zagraniczne wizyty Zełenskiego

Ze względu na zagrożenie dla jego życia, zagraniczne wizyty Zełenskiego są planowane w największej tajemnicy. Ukraińscy urzędnicy byli wściekli w lutym zeszłego roku, kiedy planowana wizyta w Brukseli wyciekła trzy dni przed jego spodziewanym rozpoczęciem. Rząd Bułgarii obawiał się, że podróż może zostać odwołana w zeszłym miesiącu po tym, jak szczegóły pojawiły się w prasie.

Z powodu istniejącego zagrożenia, istnieje plan na wypadek śmierci Zełenskiego. 

Czytaj więcej

Zełenski: Putin nie jest w stanie wytrzymać długiej wojny na Ukrainie. On umrze

- Ukraińcy mają plany, o których nie zamierzam mówić ani wdawać się w żadne szczegóły, aby zapewnić, że istnieje coś, co nazwalibyśmy "ciągłością rządu" w taki czy inny sposób - mówił w ubiegłym roku sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Oficjalnie, zgodnie z konstytucją, linia przejęcia władzy jest jasna. Kiedy prezydent nie jest w stanie wypełniać swoich obowiązków, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy przejmuje jego obowiązki.

Przewodniczący Rady Najwyższej - Rusłan Stefańczuk, członek partii Sługa Narodu Zełenskiego - nie cieszy się szczególnie wysokim zaufaniem w sondażach opinii publicznej. Wynosi on około 40 procent, połowę mniej niż w przypadku Zełenskiego.

Ukraina przygotowana

- Nie sądzę, żeby to miało znaczenie. Jest silny zespół przywódczy i myślę, że zobaczymy kolektywny rząd - powiedział Adrian Karatnicki z Centrum Eurazji przy Radzie Atlantyckiej.

Rada rządząca najprawdopodobniej składałaby się ze Stefańczuka, Andrija Jermaka, byłego producenta filmowego i prawnika, który jest szefem kancelarii prezydenta, ministra spraw zagranicznych Dmytro Kułeby i ministra obrony Ołeksija Reznikowa. Wałerij Załużny pozostanie najwyższym generałem kraju.

Karatnicki ma nadzieję, że rolę odegrałby telewizyjnej Serhij Prytuła, który obecnie prowadzi duże inicjatywy charytatywne i ma bardzo wysokie wskaźniki zaufania publicznego.

- Kraj osiągnął punkt bardzo dużej solidarności i jedności narodowej, więc gdyby coś strasznego stało się Zełenskiemu, nie byłoby to tak decydujące, jak mogłoby się wydawać - powiedział Karatnicki, autor książki "Battleground Ukraine: Od niepodległości do wojny rosyjskiej".

Czytaj więcej

Trójząb zamiast sierpa z młotem. Ukraina pozbywa się wszystkiego, co związane z Rosją

Dodał, że Ukraina stworzyła dobrze przygotowaną machinę administracyjną, wojskową i dyplomatyczną. - Nie chcę powiedzieć, że Zełenski nie ma na to żadnego wpływu - powiedział. - Ale myślę, że jedność kraju jest niezbędna - wskazał

Chociaż śmierć Zełenskiego byłaby szokiem dla kraju, Karatnicki powiedział, że aby ocenić prawdopodobny wpływ, należy wziąć pod uwagę, jak Ukraina zmieniła się od czasu, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę.

Atak armii Putina nieumyślnie pomógł wykuć nowe, silne poczucie ukraińskiej narodowości i ukształtować "pewne instytucje" - powiedział. Społeczeństwo jest zjednoczone "pod względem swoich celów" - dodał.

- Ważne jest, aby pamiętać, że kluczowymi czynnikami w walce Ukrainy z rosyjską agresją są odporność sił zbrojnych, umiejętności ich dowodzenia i zwycięstwa na froncie - wskazał. - To jest najważniejsze z punktu widzenia stabilności politycznej Ukrainy - podkreślił.

Najsłabszym ogniwem nowej sytuacji jest ocena sojuszników Kijowa

Ukraińcy mają bardziej zrównoważony pogląd na Zełenskiego, widząc zarówno jego mocne, jak i słabe strony. Gdy był chwalony za swoje przywództwo w czasie wojny, był również krytykowany za błędy - w szczególności za to, że nie przygotował się lepiej na inwazję, którą uważał za mało prawdopodobną. Zwrócono również uwagę na jego zamykanie się na opozycyjnych polityków, a także tendencję do obwiniania innych za błędy.

Wyeliminowanie Zełenskiego mogłoby pobudzić na Zachodzie głosy wzywające do negocjacji z Rosją. 

Kiedy Wołodymyr Zełenski został zapytany, czy martwi się rosyjskimi próbami zabicia go, odpowiedział, że nie może sobie na to pozwolić.

"Gdybym ciągle o tym myślał, po prostu zamknąłbym się na świat, podobnie jak Putin, który nie opuszcza swojego bunkra - powiedział ukraiński przywódca w wywiadzie dla CNN w zeszłym miesiącu. - Oczywiście moi ochroniarze powinni myśleć, jak temu zapobiec i to jest ich zadanie. Ja o tym nie myślę - dodał.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Elon Musk mówi głosem rosyjskiej propagandy. Opublikował grafikę wyśmiewającą Zełenskiego
Polityka
Oficjalnie: W Polsce będą stacjonować brytyjskie myśliwce Typhoon
Polityka
Słowacja zwraca się ku Moskwie
Polityka
Wstępne wyniki wyborów na Słowacji. Exit poll wskazywał innego zwycięzcę
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Polityka
Exit poll: Postępowa Słowacja wygrała wybory parlamentarne
Polityka
Amsterdam chce sprzedawać tylko marihuanę produkowaną w Holandii