Referendum ws. imigrantów. Kaczyński chce, by pytanie dotyczyło "polityki rządu"

Wicepremier Jarosław Kaczyński chce, by w referendum ws. relokacji imigrantów pojawiło się jedno pytanie dotyczące "polityki rządu, która odrzuca przymusową relokacje nielegalnych imigrantów".

Publikacja: 08.07.2023 18:13

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński (P), premier Mateusz Morawiecki (2P) i minister rodziny i

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński (P), premier Mateusz Morawiecki (2P) i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (L)

Foto: PAP/Paweł Supernak

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę powiedział w rozmowie z Polsat News o planowanym referendum.

  - Nie mogę decydować za naszą większość parlamentarną, ale ja jestem zdecydowanym zwolennikiem, żeby to było jedno pytanie, odnoszące się do tego, czy akceptujesz politykę rządu, która odrzuca przymusową relokacje nielegalnych imigrantów - mówił wicepremier.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Jak PiS w sprawie migrantów potknął się o własne nogi

  - My chcemy pomagać, (...) ale nie chcemy, żeby ktoś nas zmuszał do zmiany naszego modelu życia, obniżenia naszego bezpieczeństwa i zmiany tego modelu gospodarczego, który skonstruowaliśmy i który nawet w trudnych czasach daje dobre wyniki.  Nasz system jest efektywny i nie damy sobie narzucić innego, bo chcemy realizować plan Polski silnej i zamożnej - dodał.

Nowy pakt migracyjny UE

W czerwcu ministrowie spraw wewnętrznych zgodzili się na tzw. pakt migracyjny wprowadzający między innymi obowiązkowe relokacje migrantów lub kary (po 22 tys. euro od migranta) dla państw, które odmówią ich przyjęcia. Przeciw paktowi protestowały Polska i Węgry - ale ich głosy nie wystarczyły do zablokowania decyzji w tej sprawie.

- Ta sprawa musi być przedmiotem referendum i my to referendum zorganizujemy - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. W połowie czerwca Sejm przegłosował projekt uchwały, która wyraża sprzeciw wobec tzw. paktu migracyjnego. Kaczyński oświadczył, że rząd zorganizuje referendum w tej sprawie. – My się na to nie zgodzimy. Na to nie zgadza się także naród Polski – stwierdził. Referendum miałoby się odbyć najpewniej razem z wyborami parlamentarnymi w październiku.

Premier Mateusz Morawiecki na początku lipca potwierdził, że rząd planuje przeprowadzić jednego dnia wybory parlamentarne i referendum ws. relokacji imigrantów. - Dzięki temu koszty będą niższe - tłumaczył.

Czytaj więcej

Premier Morawiecki zapowiada referendum ws. migrantów w dniu wyborów. Tłumaczy kosztami

Posłowie PiS złożyli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o referendum

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w sejmie projekt nowelizacji ustawy o referendum ogólnokrajowym. Celem jest umożliwienie przeprowadzenia referendum w tym samym dniu, co wybory powszechne.

Czytaj więcej

Posłowie PiS chcą zmienić ustawę o referendum. Projekt nowelizacji złożyli w Sejmie

Referendum ws. relokacji migrantów dzieli Polaków

Pomysł referendum w sprawie relokacji migrantów w związku z paktem azylowym UE dzieli Polaków na prawie równe połowy. W sondażu IBRiS przeprowadzonym na zlecenie „Rzeczpospolitej” 50,3 proc. respondentów opowiada się (zdecydowanie lub raczej) za jego przeprowadzeniem w tym roku, 47 proc. jest (zdecydowanie lub raczej) przeciwne temu pomysłowi, a 2,8 proc. nie ma zdania.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę powiedział w rozmowie z Polsat News o planowanym referendum.

  - Nie mogę decydować za naszą większość parlamentarną, ale ja jestem zdecydowanym zwolennikiem, żeby to było jedno pytanie, odnoszące się do tego, czy akceptujesz politykę rządu, która odrzuca przymusową relokacje nielegalnych imigrantów - mówił wicepremier.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Afera wizowa. Miller mówi, że przez Polskę do Europy mogli dostać się terroryści
Polityka
Sawicki: PiS miał 19 miesięcy na rozwiązanie kryzysu zbożowego, nie zrobił nic
Polityka
Nie będzie wytycznych ws. aborcji, bo rząd wystraszył się biskupów, Brauna i Godek
Polityka
Nowy sondaż: PiS na czele, wszystkie partie zyskują
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Polityka
Europosłowie opozycji w PE: Rząd PiS stworzył mafię, Lech Kaczyński spaliłby się ze wstydu
Polityka
Historyczne spotkanie w Kijowie bez polskiego ministra. KO: Cała prawda o Jarosławie Kaczyńskim