Mateusz Morawiecki o rzezi wołyńskiej: Mamy obowiązek znaleźć wszystkie ofiary

Nie spocznę dopóki ostatnia ofiara zbrodni wołyńskiej nie zostanie odszukana. To nasze obowiązki, nasza spuścizna, jesteśmy to winni wszystkim, którzy wtedy żyli i przeżyli, lub nie przeżyli tej hekatomby - mówił przebywający na Ukrainie, na terenach, na których dochodziło do rzezi wołyńskiej, premier Mateusz Morawiecki. Premier poinformował też, że w rejonie buczackim od kilku tygodni trwają poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej.

Aktualizacja: 07.07.2023 14:00 Publikacja: 07.07.2023 13:23

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: PAP, Krystian Maj, KPRM

"Oddałem hołd pamięci ofiarom Rzezi Wołyńskiej w nieistniejącej wsi Ostrówki, której mieszkańcy wymordowani zostali przez oddziały UPA" - napisał rano na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej

Mateusz Morawiecki na Ukrainie oddał hołd ofiarom rzezi wołyńskiej

Mateusz Morawiecki: Piekło stworzyli ukraińscy nacjonaliści

- Wymordowanie mieszkańców polskich wsi Kuźniki w obwodzie tarnopolskim, gdzie się znjadujemy teraz, w lutym 1945 roku przez OUN, Organizację Ukraińskich Nacjonalistów-UPA, było jednym z ostatnich aktów straszliwej tragedii. Tragedii, którą nazywamy zbrodnią wołyńską - mówił Morawiecki w czasie późniejszego. wystąpienia przed dziennikarzami.

- Ale ta tragedia rozgrywała się nie tylko na Wołyniu, także na terenach, które nazywano wtedy Galicją Wschodnią, czyli dawne województwa tarnopolskie, lwowskie, stanisławowskie, na Pokuciu - kontynuował.

- Ta ogromna tragedia to zbrodnia wołyńska, zbrodnia wołyńska to ludobójstwo, hekatomba, piekło, setek, tysięcy polskich rodzin tylko na tym terenie. A łącznie szacuje się, że ponad 100 tys. Polaków straciło życie w tym piekle. Piekle, które stworzyli ukraińscy nacjonaliści, ale które było możliwe dlatego, że tutaj panowała III Rzesza, że zniknęło państwo polskie, zostało zlikwidowane przez III Rzeszę Niemiecką - podkreślił premier.

Premier zapowiada ekshumację wszystkich ofiar rzezi wołyńskiej

- Dzisiaj nie tylko pamiętamy o ofiarach tamtych strasznych zbrodni, ale także pamiętajmy, że ofiarami byli ci, którym udało się przeżyć. Usłyszałem dziś historię o kobiecie, która ukryła się za figurą Matki Boskiej i przeżyła, bo nie została zauważona. Oni nosili w sobie traumę tamtego strasznego dramatu do końca swoich dni, a niektórzy noszą ją po dziś dzień - mówił.

- Na wielkich połaciach tej części II RP zginęło, zostało zamordowanych, w okropny sposób wielu Polaków. Chutory, wsie, które kwitły przez stulecia, zniknęły z powierzchni ziemi - dodał.

- Dziś, w 80. rocznicę krwawej niedzieli, nie tylko wspominamy tamten czas, ale wołamy o odnalezienie wszystkich miejsc pochówku po to, aby móc ekshumować ofiary i godnie je pochować. Nie spocznę dopóki ostatnia ofiara zbrodni wołyńskiej nie zostanie odszukana. To nasze obowiązki, nasza spuścizna, jesteśmy to winni wszystkim, którzy wtedy żyli i przeżyli, lub nie przeżyli tej hekatomby - przekonywał Morawiecki.

Czytaj więcej

Rocznica rzezi wołyńskiej, Co dzieli Polaków i Ukraińców?

Mateusz Morawiecki oddaje hołd ofiarom rzezi wołyńskiej

- Dzisiaj składam hołd w imieniu Rzeczpospolitej wszystkim pomordowanym wtedy Polakom, pomordowanym w latach 1943-1945 w czasie zbrodni wołyńskiej. Wzywam was nasi przodkowie, nasze siostry, nasi bracia, stańcie do apelu. Wzywam was, abyście byli świadkami i opiekunami dobrej przyszłości naszych narodów - zakończył premier.

Mateusz Morawiecki: Ukraińcy walczą za Polskę i Europę

- Ale dziś znajdujemy się tutaj w szczególnym czasie, gdy tyran stara się zniszczyć niepodległe, suwerenne państwo ukraińskie. Musimy mieć świadomość, że bez wyjaśnienia, bez spisania tej historii wołyńskiej do samego końca, Rosja zawsze będzie wykorzystywać kartę wołyńską, aby wbić klin, między Polaków a Ukraińców - mówił jednocześnie premier.

- Nie możemy na to pozwolić szczególnie w tym czasie. Bo dziś ukraińscy żołnierze walczą o swoją wolność, swoją niepodległość, ale cała Ukraina walczy także za Polskę, za Europę. Walczy o nasze bezpieczeństwo, o naszą przyszłość. Ukraińskim żołnierzom jesteśmy winni wdzięczność za to, że walczą i umierają za bezpieczną Europę i bezpieczną Polskę - dodał.

Premier informuje o poszukiwaniu szczątków ofiar rzezi wołyńskiej w Puźnikach

We wpisie na Twitterze Morawiecki poinformował, że od kilku tygodni, na "podstawie ustaleń ze stroną ukraińską, trwają prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni w miejscowości Puźniki w powiecie buczackim, gdzie w nocy z 12 na 13 lutego 1945 banda UPA dowodzona przez Petro Chamczuka zamordowała około 100 Polaków - głównie kobiet i dzieci".

"Ze strony polskiej prowadzą je m. in. eksperci z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz IPN. Przebadano już ponad hektar terenu, wykonano ponad 500 odwiertów i 80 odkrywek. By przyspieszyć prace i niczego nie przeoczyć używany jest najnowocześniejszy dostępny sprzęt - georadary i sondy magnetometryczne oraz detektory metalu. Prace trwają i będą kontynuowane do skutku" - dodał premier.

11 lipca 2023 roku: 80. rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu

Rzeź wołyńska to ludobójstwo, którego na mieszkańcach polskich Kresów dopuściły się oddziały ukraińskich nacjonalistów (UPA), często przy udziale miejscowej ludności ukraińskiej. W atakach na Polaków na terenie przedwojennego województwa wołyńskiego miało zginąć 50-60 tys. Polaków. W wyniku działań odwetowych podjętych przez Polaków miało zginąć ok. 2-3 tysięcy Ukraińców.

Czytaj więcej

Wołyń 1943. Musimy pochować naszych zmarłych

Punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej stanowiła tzw. krwawa niedziela, 11 lipca 1943 roku, gdy oddziały UPA zaatakowały niemal 100 polskich miejscowości.

Uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

"Oddałem hołd pamięci ofiarom Rzezi Wołyńskiej w nieistniejącej wsi Ostrówki, której mieszkańcy wymordowani zostali przez oddziały UPA" - napisał rano na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki: Piekło stworzyli ukraińscy nacjonaliści

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Awantura o LGBT. Wiceminister wyszedł ze studia, poseł kazał mu się pospieszyć
Polityka
Jarosław Kaczyński o klimacie: Temperatura była o 13 stopni wyższa i przyroda kwitła
Polityka
„Europa ludzkich spraw”. Lewica prezentuje swój program do PE
Polityka
Sondaż: Donald Tusk chce fortyfikować granicę wschodnią. Co sądzą o tym Polacy?
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne