Fundacja Rydzyka otrzymała 140 tys. złotych od MON. Na „manewry proobronne"

"Toruński biznesmen marzy, by zostać generałem?" – napisała na Twitterze posłanka KO Magdalena Łośko, odnosząc się do tego, że fundacja redemptorysty Tadeusza Rydzyka otrzymać miała z Ministerstwa Obrony Narodowej kolejne 140 tysięcy złotych.

Publikacja: 05.07.2023 09:49

Fundacja Rydzyka otrzymała 140 tys. złotych od MON. Na „manewry proobronne"

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko nagłośniła w sieci sprawę kolejnej ministerialnej dotacji dla Fundacji Tadeusza Rydzyka. "Ministerstwo Obrony Narodowej przelało fundacji Rydzyka 140 tys. zł na „manewry proobronne" i przeszkolenie młodzieży do zawodowej służby wojskowej. Oni to zrobili na serio, więc serio pytam: Co dalej? Toruński biznesmen marzy, by zostać generałem?" - czytamy we wpisie opublikowanym przez Łośko na Twitterze.

140 tys. zł dla fundacji Tadeusza Rydzyka od MON

Posłanka KO odniosła się w ten sposób do tego, że Fundacja Lux Veritatis, której założycielem jest redemptorysta Tadeusz Rydzyk, otrzymała od Ministerstwa Obrony Narodowej 140 tysięcy złotych na organizację i przeprowadzenie akcji "Manewry PROobronne”. Jak czytamy w opisie projektu, ”Fundacja przygotowała cykl szkoleń dla młodzieży, których celem jest zwiększenie umiejętności przydatnych w służbie wojskowej, kształtowanie postaw proobronnych oraz przygotowanie do zawodowej służby wojskowej młodzieży”.

"Gazeta Wyborcza” informuje, że wartość projektu to 273 tys. zł. 140 tys. zł Fundacja Tadeusza Rydzyka otrzymała od Ministerstwa Obrony Narodowej.

"Mamy nadzieję, że realizacja tego zadania znacząco wpłynie na zainteresowanie młodych ludzi wstąpieniem do szeregów Wojska Polskiego. Powyższe działania wpłyną na świadomość odbiorców projektu i rolę, jaką niesie służba wojskowa. Będzie to miało na celu przygotowanie się do roli służby Ojczyźnie. Świadomego wyboru wstąpienia do Wojska Polskiego i idących za tym konsekwencji oraz roli społecznej" - czytamy w informacji opublikowanej przez Fundację Lux Veritatis, który cytuje „Gazeta Wyborcza".

Wcześniej MON 700 tys. zł przekazać miało Telewizji Trwam na przygotowanie cyklu "Zostań żołnierzem RP”. 

Czytaj więcej

Ojciec Rydzyk: Kościół jest bogaty? To nieprawda. Księża są bardzo gospodarni, potrafią wiele zrobić małymi środkami

Telewizja Trwam otrzymała od MON 700 tys. na promocję służby wojskowej

O sprawę cyklu "Zostań żołnierzem RP” urzędnicy Ministerstwa Obrony Narodowej byli pytani już wcześniej przez senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzę. W odpowiedzi pracownicy resortu poinformowali, że „w 2022 roku MON zawarł umowę z Fundacją Lux Veritatis na emisję na antenie TV 40 odcinków programu Zostań żołnierzem RP, promującego służbę w Wojsku Polskim”. „Celem programu było zachęcenie kandydatów do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego” – dodano. 

Każdy odcinek programu miał kosztować 18 tysięcy złotych – łącznie w minionym roku miano wydać więc na ten cel 720 tys. zł. W styczniu ministerstwo kierowane przez Mariusza Błaszczaka przekonywało, iż "w telewizyjnych realiach nie jest to wygórowana kwota”. Na stronie internetowej MON pisało także, że resort ”zmienia podejście i filozofię, aby ludzie nie zniechęcali się skomplikowanymi procedurami”. „Powołaliśmy Wojskowe Centra Rekrutacji, które zajmą się rekrutacją do wojska. Można spotkać się z ekspertami od rekrutacji albo załatwić to przez internet" – czytamy.

Oburzeni posłowie opozycji. "Imperium Rydzyka zasilane ze źródeł publicznych"

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko jest już kolejną polityk opozycji, która zwraca uwagę na sprawę ministerialnych dotacji dla Fundacji Tadeusza Rydzyka. Wcześniej na ten temat wypowiadał się między innymi senator Krzysztof Brejza.

Choć celem emisji programu w telewizji redemptorysty Tadeusza Rydzyka była promocja służby wojskowej, medium to ma znikomą oglądalność. Jak podawał w czerwcu minionego roku portal wirtualnemedia.pl stacja ma 0,52 proc. udziału w rynku. Ogląda ją średnio 32 tys. osób, czyli tyle, ile program "Zostań żołnierzem” ma czasami wyświetleń w serwisie YouTube, który jest bezpłatny. Co więcej, większość widzów TV Trwam to ludzie po 50. roku życia, a nie ci, którzy są wieku poborowym.

Czytaj więcej

Telewizja Tadeusza Rydzyka otrzymała od MON 700 tys. za promocję służby wojskowej

Senator Brejza podkreślał, że „to kuriozalne przepalanie środków publicznych”. - Imperium Tadeusza Rydzyka zasilane jest pieniędzmi z różnych źródeł publicznych. Każda złotówka przeznaczana na obronę narodową powinna być wydatkowana z wielką rozwagą - zaznaczył polityk. - Trwa wojna na wschodzie, wojsko polskie potrzebuje najnowocześniejszego sprzętu. Na to powinny być kierowane wszelkie środki, a nie na zasilanie "dzieł" Tadeusza Rydzyka - mówił.

Fundacja Lux Veritatis Tadeusza Rydzyka została założona w 1998 roku. Jest m.in. nadawcą Telewizji Trwam. Niedawno fundacja zmieniła statut, a do jej działań dopisano nowe cele. Są to m.in. wspomaganie szkoleniowe, informacyjne, techniczne oraz finansowe organizacji pozarządowych, działalność na rzecz integracji cudzoziemców, przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym oraz przeciwdziałanie przyczynom przestępczości.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko nagłośniła w sieci sprawę kolejnej ministerialnej dotacji dla Fundacji Tadeusza Rydzyka. "Ministerstwo Obrony Narodowej przelało fundacji Rydzyka 140 tys. zł na „manewry proobronne" i przeszkolenie młodzieży do zawodowej służby wojskowej. Oni to zrobili na serio, więc serio pytam: Co dalej? Toruński biznesmen marzy, by zostać generałem?" - czytamy we wpisie opublikowanym przez Łośko na Twitterze.

140 tys. zł dla fundacji Tadeusza Rydzyka od MON

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Pakt migracyjny. Kaczyński: Tusk został wsypany przez premiera Francji
Polityka
"Najlepiej nie pamiętać". Na nowych taśmach Mraza są przygotowania do zeznań na komisji śledczej i przed NIK
Polityka
Sondaż: Która polska partia prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji?
Polityka
Adrian Zandberg apeluje do Donalda Tuska o wycofanie się z kredytu 0%. „Zapomnijmy o sprawie”
Polityka
Marian Banaś: Z powrotem przystępujemy do kontroli Funduszu Sprawiedliwości
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy