Włodzimierz Czarzasty o słowach Donalda Tuska o imigracji: Tragedia sformułowania

Polsce jest potrzebna rozsądna polityka migracyjna. 550 tys. Polaków jest mniej niż rok temu. 50 tys. dzieci się rodzi mniej co rok - mówił w rozmowie z TVN24 lider Nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty.

Aktualizacja: 05.07.2023 06:07 Publikacja: 04.07.2023 08:01

Włodzimierz Czarzasty

Włodzimierz Czarzasty

Foto: TV.RP.PL

Włodzimierz Czarzasty był pytany czy jego zdaniem referendum ws. relokacji uchodźców w Polsce, którego organizację zapowiedział PiS, odbędzie się.

Włodzimierz Czarzasty o referendum ws. relokacji uchodźców: To jest świństwo

- Myślę, że tak i myślę, że to jest wielkie świństwo i jest to robione wyłącznie ze względu na wybory. My mamy decyzję swojej partii jednomyślną: będziemy głosowali przeciwko temu referendum. Nie będziemy wyjmowali kart, nie będziemy się wstrzymywali. To jest świństwo - oświadczył Czarzasty.

- PiS-owi ostatnio te tematy, które wrzuca, się nie udają. Szukają następnych tematów. Został jeszcze jeden temat, LGBT, który moim zdaniem wcześniej czy później przyjdzie i temat reparacji, który wcześniej czy później przyjdzie. Tutaj jest ważne, żeby opozycja, wszyscy rozsądni ludzie, mieli zdrowy stosunek do tego. Trzeba o tych wszystkich rzeczach mówić prawdę: tzn. ilu jest uchodźców zarobkowych w Polsce, jaka jest polityka wobec nich prowadzona etc. - dodał wicemarszałek Sejmu.

Czytaj więcej

Wiceminister o imigrantach: Polska potrzebuje wykwalifikowanych pracowników

A jak opozycja zachowa się, gdy referendum zostanie ogłoszone?

- Będzie trzeba zacząć od pytania, które będzie stawiane. Opozycja w tej sprawie powinna się dogadać i mówić jednym głosem. W tej sprawie powinniśmy usiąść, jestem co do tego przekonany, że po stronie Lewicy jesteśmy otwarci. Nie można mówić różnymi głosami w tej sprawie - przekonywał Czarzasty.

- UE niczego Polsce nie chce narzucać, w związku z tym trudno jest uczestniczyć w kłamstwie. Będziemy przeciwko temu referendum głosowali, bo jest to związane tylko z procesem wyborczym. W Polsce jest potrzebna rozsądna polityka migracyjna. 550 tys. Polaków jest mniej niż rok temu. 50 tys. dzieci się rodzi mniej co rok - mówił też lider Lewicy.

- Na 380 powiatów kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych brakuje w 363 powiatach, pielęgniarki położne - 336, psycholodzy, psychoterapeuci - 329, spawacze - 304, elektrycy, elektromechanicy - 299, itd., itd. - wyliczał Czarzasty.

Czytaj więcej

Referendum i wybory naraz, czyli klęska urodzaju

- Trzeba powiedzieć jasno i precyzyjnie: każda z osób ma być na granicy przed wpuszczeniem sprawdzana - zaznaczył. Jak dodał sprawdzane mają być jej "kwalifikacje", a także "to, co było przed przyjazdem do Polski, wszystkie sprawy związane z zachowaniem tej osoby".

- Jeśli nie będziemy sprawdzali, to będziemy mieli problem, bo doprowadzimy do tego, do czego można doprowadzić przez złą politykę migracyjną - ostrzegł Czarzasty.

Spotkam się z Donaldem Tuskiem i zapytam się dokładnie o to, o co mu chodziło

Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy

Czarzasty był dopytywany czy opozycja powinna zbojkotować referendum ws. relokacji uchodźców, jeśli takie się odbędzie.

- Nie będę narzucał żadnego schematu, bo narzucanie schematu politykom innych partii przez media jest głupie - odparł zapowiadając rozmowy na opozycji ws. jednolitego stanowiska wobec referendum.

Włodzimierz Czarzasty: Spytam o co chodziło Donaldowi Tuskowi

Czarzasty był też pytany o słowa Donalda Tuska, który w mediach społecznościowych zarzucił PiS przygotowanie rozporządzenia, które ma ułatwić sprowadzenie do Polski przybyszów z 21 państw Azji i Afryki, w tym z krajów muzułmańskich i wezwał do odzyskania kontroli nad polskimi granicami.

- Ja powiem w ten sposób. My nie atakujemy opozycji. Jeśli wypowiedź Donalda Tuska jest przez dwóch dni tłumaczona przez wszystkich jego przyjaciół z PO, to myślę, że była ona dla wielu niejasna - odparł.

- Spotkam się z Donaldem Tuskiem i zapytam się dokładnie o to, o co mu chodziło. Tragedia sformułowania, którego użył jest taka, że trzeba go spytać co chciał powiedzieć. Ja nie używam takiego języka - stwierdził Czarzasty.

Włodzimierz Czarzasty był pytany czy jego zdaniem referendum ws. relokacji uchodźców w Polsce, którego organizację zapowiedział PiS, odbędzie się.

Włodzimierz Czarzasty o referendum ws. relokacji uchodźców: To jest świństwo

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jędrzej Bielecki: Bigos w Madrycie, czyli zjazd skrajnej prawicy
Polityka
Bogdan Zdrojewski: PO musi pozostać w środku
Polityka
Rosyjskie sabotaże w Polsce. Premier mówi zatrzymaniu podejrzanych
Polityka
Nowy sondaż: Które partie odpowiadają za podziały w Polsce? PiS i KO daleko przed innymi
Polityka
Daniel Obajtek wezwany przed komisję. Nie odebrał wezwania, więc wręczy je policja
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?