Włodzimierz Czarzasty o słowach Donalda Tuska o imigracji: Tragedia sformułowania

Polsce jest potrzebna rozsądna polityka migracyjna. 550 tys. Polaków jest mniej niż rok temu. 50 tys. dzieci się rodzi mniej co rok - mówił w rozmowie z TVN24 lider Nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty.

Aktualizacja: 05.07.2023 06:07 Publikacja: 04.07.2023 08:01

Włodzimierz Czarzasty

Włodzimierz Czarzasty

Foto: TV.RP.PL

Włodzimierz Czarzasty był pytany czy jego zdaniem referendum ws. relokacji uchodźców w Polsce, którego organizację zapowiedział PiS, odbędzie się.

Włodzimierz Czarzasty o referendum ws. relokacji uchodźców: To jest świństwo

- Myślę, że tak i myślę, że to jest wielkie świństwo i jest to robione wyłącznie ze względu na wybory. My mamy decyzję swojej partii jednomyślną: będziemy głosowali przeciwko temu referendum. Nie będziemy wyjmowali kart, nie będziemy się wstrzymywali. To jest świństwo - oświadczył Czarzasty.

- PiS-owi ostatnio te tematy, które wrzuca, się nie udają. Szukają następnych tematów. Został jeszcze jeden temat, LGBT, który moim zdaniem wcześniej czy później przyjdzie i temat reparacji, który wcześniej czy później przyjdzie. Tutaj jest ważne, żeby opozycja, wszyscy rozsądni ludzie, mieli zdrowy stosunek do tego. Trzeba o tych wszystkich rzeczach mówić prawdę: tzn. ilu jest uchodźców zarobkowych w Polsce, jaka jest polityka wobec nich prowadzona etc. - dodał wicemarszałek Sejmu.

Czytaj więcej

Wiceminister o imigrantach: Polska potrzebuje wykwalifikowanych pracowników

A jak opozycja zachowa się, gdy referendum zostanie ogłoszone?

- Będzie trzeba zacząć od pytania, które będzie stawiane. Opozycja w tej sprawie powinna się dogadać i mówić jednym głosem. W tej sprawie powinniśmy usiąść, jestem co do tego przekonany, że po stronie Lewicy jesteśmy otwarci. Nie można mówić różnymi głosami w tej sprawie - przekonywał Czarzasty.

- UE niczego Polsce nie chce narzucać, w związku z tym trudno jest uczestniczyć w kłamstwie. Będziemy przeciwko temu referendum głosowali, bo jest to związane tylko z procesem wyborczym. W Polsce jest potrzebna rozsądna polityka migracyjna. 550 tys. Polaków jest mniej niż rok temu. 50 tys. dzieci się rodzi mniej co rok - mówił też lider Lewicy.

- Na 380 powiatów kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych brakuje w 363 powiatach, pielęgniarki położne - 336, psycholodzy, psychoterapeuci - 329, spawacze - 304, elektrycy, elektromechanicy - 299, itd., itd. - wyliczał Czarzasty.

Czytaj więcej

Referendum i wybory naraz, czyli klęska urodzaju

- Trzeba powiedzieć jasno i precyzyjnie: każda z osób ma być na granicy przed wpuszczeniem sprawdzana - zaznaczył. Jak dodał sprawdzane mają być jej "kwalifikacje", a także "to, co było przed przyjazdem do Polski, wszystkie sprawy związane z zachowaniem tej osoby".

- Jeśli nie będziemy sprawdzali, to będziemy mieli problem, bo doprowadzimy do tego, do czego można doprowadzić przez złą politykę migracyjną - ostrzegł Czarzasty.

Spotkam się z Donaldem Tuskiem i zapytam się dokładnie o to, o co mu chodziło

Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy

Czarzasty był dopytywany czy opozycja powinna zbojkotować referendum ws. relokacji uchodźców, jeśli takie się odbędzie.

- Nie będę narzucał żadnego schematu, bo narzucanie schematu politykom innych partii przez media jest głupie - odparł zapowiadając rozmowy na opozycji ws. jednolitego stanowiska wobec referendum.

Włodzimierz Czarzasty: Spytam o co chodziło Donaldowi Tuskowi

Czarzasty był też pytany o słowa Donalda Tuska, który w mediach społecznościowych zarzucił PiS przygotowanie rozporządzenia, które ma ułatwić sprowadzenie do Polski przybyszów z 21 państw Azji i Afryki, w tym z krajów muzułmańskich i wezwał do odzyskania kontroli nad polskimi granicami.

- Ja powiem w ten sposób. My nie atakujemy opozycji. Jeśli wypowiedź Donalda Tuska jest przez dwóch dni tłumaczona przez wszystkich jego przyjaciół z PO, to myślę, że była ona dla wielu niejasna - odparł.

- Spotkam się z Donaldem Tuskiem i zapytam się dokładnie o to, o co mu chodziło. Tragedia sformułowania, którego użył jest taka, że trzeba go spytać co chciał powiedzieć. Ja nie używam takiego języka - stwierdził Czarzasty.

Włodzimierz Czarzasty był pytany czy jego zdaniem referendum ws. relokacji uchodźców w Polsce, którego organizację zapowiedział PiS, odbędzie się.

Włodzimierz Czarzasty o referendum ws. relokacji uchodźców: To jest świństwo

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Jarosław Kaczyński chce wzmocnić mur na granicy z Białorusią. I budować nowy
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Polityka
Morawiecki do Zełenskiego: Nigdy więcej proszę nie obrażać Polaków
Polityka
Agnieszka Holland komentuje atak Jarosława Kaczyńskiego: Żaden odpowiedzialny polityk tak się nie zachowuje
Polityka
Kaczyński wygłosił oświadczenie ws. "Zielonej granicy" Holland. "Ojkofobia, kondominium, armia Putina"
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Polityka
Minister rolnictwa przedstawia warunki zniesienia embarga na zboże z Ukrainy
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej