Kandydat na prezydenta USA chce zlikwidować urząd skarbowy

Gubernator Florydy, Ron DeSantis zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem będzie chciał zlikwidować IRS - amerykański urząd skarbowy, odpowiedzialny za ściąganie podatków i ściganie nieuczciwych podatników.

Publikacja: 29.06.2023 07:42

Ron DeSantis

Ron DeSantis

Foto: AFP

W rozmowie z Fox News, pytany o to, jakie rządowe instytucje chciałby zlikwidować, DeSantis wskazał Departamenty Edukacji, Handlu i Energii a także IRS.

Ron DeSantis chce odchudzać amerykańską administrację

- I, jeśli Kongres będzie ze mną przy tym współpracował, będziemy w stanie zmniejszyć rozmiar i zakres prac administracji - zapowiedział gubernator Florydy, który - obok Donalda Trumpa - jest politykiem Partii Republikańskiej z najwyższym poparciem przed prawyborami prezydenckimi organizowanymi przez tę partię. 

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie w USA. Zatrzęsienie republikańskich kandydatów

To nie pierwsza wypowiedź republikańskiego polityka mówiącego o eliminacji departamentów tworzących amerykańską administrację (odpowiedniki polskich ministerstw). Politycy Partii Republikańskiej szczególnie często mówią o likwidacji Departamentu Edukacji - do jego rozwiązania wzywał m.in. prezydent Donald Trump.

Fakt, że DeSantis na tak wczesnym etapie prekampanii wyborczej mówi o eliminacji departamentów świadczy o tym, jak wielką rolę będzie on przywiązywał w swojej kampanii do zmniejszania rozmiarów administracji - zauważa Reuters. 

22 proc.

Tylu wyborców Partii Republikańskiej chce obecnie poprzeć Rona DeSantisa w prawyborach

DeSantis zapowiada głębokie zmiany personalne w agencjach rządowych po wybraniu na prezydenta, oskarżając urzędników o uprzedzenia względem Partii Republikańskiej. Już wcześniej wypowiadał się też za zniesieniem IRS.

Sondaż: Ron DeSantis traci 21 punktów procentowych do Donalda Trumpa

Sondaż Reuters/Ipsos z 9-12 czerwca wskazywał, że DeSantisa w prawyborach prezydenckich chce poprzeć 22 proc. wyborców Partii Republikańskiej. Prowadzący w sondażu Donald Trump może liczyć na 43 proc. głosów - ale tego ostatniego obciążają sprawy karne przeciwko niemu, w tym sprawa o niewłaściwe przechowywanie tajnych dokumentów po odejściu z urzędu prezydenta.

Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemcy szukają rozwiązania. Pozakodeksowy sposób na legalizację aborcji
Polityka
Opór republikanów przed wsparciem dla Kijowa. Ukraina musi czekać
Polityka
USA: Dojdzie do zamachu jak pod Moskwą? Dyrektor FBI: Tylu zagrożeń nie pamiętam
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Wybory w Korei Płd.: Koreańczycy pokazali prezydentowi żółtą kartkę