Sondaż: Realna trzecia droga to dla Polaków Konfederacja

Konfederacja jest postrzegana jako największa siła, po PiS i PO, w sondażu przeprowadzonym przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Aktualizacja: 27.06.2023 06:13 Publikacja: 27.06.2023 03:00

Prezes Nowej Nadziei, współprzewodniczący Konfederacji Sławomir Mentzen podczas konwencji Konfederac

Prezes Nowej Nadziei, współprzewodniczący Konfederacji Sławomir Mentzen podczas konwencji Konfederacji w Warszawie.

Foto: PAP/Albert Zawada

– Wynik sondażu dobrze obrazuje perspektywy mniejszych demokratycznych ugrupowań, które po wyborach czeka tylko cierpienie – komentuje badanie IBRiS prof. Antoni Dudek, politolog i historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Nie Trzecią Drogę, czyli Polskę 2050 i PSL, ani nie Lewicę, ale Konfederację Polacy postrzegają jako realną trzecią siłę polityczną w Polsce.

Na pytanie: „Konfederacja rośnie w sondażach, Polska 2050 i PSL stworzyły Trzecią Drogę, Lewica niezależnie buduje swoją pozycję, są też mniejsze ugrupowania. Które z ugrupowań jest wg Pana/Pani realną polityczną trzecią siłą obok PiS i Koalicji Obywatelskiej?”, aż 39,4 proc. respondentów wskazało na Konfederację. Trzecią Drogę za realną polityczną trzecią siłę uważa ledwie 26,8 proc. ankietowanych. Lewicę na najniższym miejscu podium widzi 20,3 proc. respondentów. Na „inne” ugrupowanie wskazało 0,5 proc. badanych, a 13 proc. nie potrafiło udzielić odpowiedzi.

Rzeczpospolita

Konfederację jako trzecią siłę postrzegają głównie mężczyźni (49 proc.), znacznie mniej kobiety (29 proc.), i są to głównie mężczyźni młodzi (52 proc. 18–29 lat, 47 proc. 30–39 lat, 48 proc. 50–59 lat) zamieszkujący głównie miasta do 50 tys. mieszkańców (48 proc.) i duże miasta powyżej 250 tys. mieszkańców (53 proc.). 100 proc. wyborców z dochodem najniższym, do 999 zł brutto, wskazało Konfederację. Na ugrupowanie Bosaka i Mentzena najżyczliwszym okiem patrzą też ci, którzy zarabiają więcej, między 4000–4999 zł (53 proc.) i zarabiający między 5000 a 6999 (aż 64 proc. badanych).

Sondaż: Dla kogo trzecią siłą jest Lewica, a dla kogo Trzecia Droga?

W przypadku innych ugrupowań wyniki są bardziej zrównoważone. Jako trzecią siłę Lewicę postrzega prawie tyle samo kobiet i mężczyzn (21 i 20 proc.), a na Trzecią Drogę wskazują głównie kobiety (31 do 23 proc.). Co ciekawe, jako trzecią siłę polityczną na Konfederację wskazują głównie wyborcy opozycji (42 do 32 proc.).

Co badanie IBRiS mówi, w świetle dotychczasowych sondaży pokazujących, że jeśli wybory wygra PiS lub KO, to nie będzie w stanie rządzić samodzielnie?

Czytaj więcej

Pakt senacki coraz bliższy. Pozostała decyzja w sprawie okręgów na Mazowszu i w Wielkopolsce

– Bez Konfederacji nie będzie przyszłego rządu – analizuje dane prof. Antoni Dudek, dodając, że radykalna prawica może liczyć na dwucyfrowy wynik wyborczy i kilkudziesięciu parlamentarzystów, „pod warunkiem, że się nie rozpadnie”. Co z pozostałymi ugrupowaniami? – Polska jest zdominowana przez wyborców PiS i PO, bo 70 proc. chodzących na wybory chce oddać głos na największe partie. Mniejsze formacje mają do podziału mały kawałek tortu, z czego największa część przypadnie Konfederacji – uważa politolog. A kto powinien mieć największe powody do zmartwień?

Konfederacja zdecyduje o przyszłym rządzie

„Trzecia Droga udowadnia, że nie jest trzecią siłą. PSL i Polska 2050 ryzykują, idąc na wybory jako koalicja, bo mogą nie wejść do Sejmu” – to scenariusz najbardziej pesymistyczny i realny według prof. Dudka. Tym bardziej że na wspólną listę z Koalicją Obywatelską na dogodnych warunkach dla partii Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni jest już „za późno”, konkluduje politolog. – Języczkiem u wagi po wyborach będzie Konfederacja – mówi nam prof. Dudek.

Sondaż, metodą CATI, przeprowadzono 23–24 czerwca 2023 r. na grupie 1100 respondentów.

Polityka
Trzy śledcze komisje dużym obciążeniem Kancelarii Sejmu
Polityka
Sondaż: Czy Polacy chcą działania komisji ds. badania wpływów Rosji?
Polityka
Ważne regiony nadal bez nowych władz. Będą wcześniejsze wybory?
Polityka
Wybory do PE. Duda poparł kandydata PiS. "Ściskał rękę prezydentów"
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Polityka
Nowe nagranie Tomasza Mraza. Marcin Romanowski: Mateusz Morawiecki chce zostać liderem łże-prawicy
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?