Fogiel: Kaczyński będzie po prostu wicepremierem. Będzie koordynował resorty

Jarosław Kaczyński nie będzie ani wicepremierem od bezpieczeństwa, ani od wszystkiego. Będzie po prostu wicepremierem przy premierze Morawieckim i będzie koordynował pracę wszystkich resortów - powiedział w RMF Radosław Fogiel.

Publikacja: 21.06.2023 13:15

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński został w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę powołany na stanowisko wicepremiera. Dotychczasowi wiceprezesi Rady Ministrów przestali pełnić funkcje wicepremierów w rządzie Mateusza Morawieckiego, zachowując teki ministrów.

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński wrócił do rządu. Prezes PiS jedynym wicepremierem

Radosław Fogiel o powrocie Kaczyńskiego do rządu: Ta zmiana ma dać lepszą koordynację prac rządu

Do sprawy odniósł się na antenie RMF FM Radosław Fogiel. - Wchodzimy w nowy etap. Rząd nie jest odlany w betonie – podlega rożnym zmianom. To ostatnia prosta przed wyborami, gdzie potrzebna jest koordynacja. Jednocześnie są to już pewne przygotowania do działań na przyszłość - powiedział przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. - W tym momencie Jarosław Kaczyński będzie jedynym wicepremierem. Ta zmiana ma dać lepszą koordynację prac rządu. Dziś musimy mieć wszystkie ręce na pokładzie – w sposób bardzo zdecydowany i konkretny zarządzać działaniami rzadu i partii - dodał.

Polityk zapytany został między innymi, czy w zmianach chodzi o złagodzenie sporów – na przykład tego między Jackiem Sasinem a Mateuszem Morawieckim. - Jest rożna dynamika w Radzie Ministrów. Przypominam, że wszyscy ci, którzy byli na stanowiskach ministerialnych, nadal będą te stanowiska pełnić, bo są oceniani dobrze. Jest potrzebna pewna konsolidacja na ostatniej prostej przed wyborami. Jest potrzebna jasna i skrócona ścieżka podejmowania decyzji. Zależy nam na tym, żeby przedstawić Polakom najlepsze możliwe rozwiązania i przekonać ich do tego, że ta kadencja jest w naszym zasięgu - powiedział Fogiel. - Jarosław Kaczyński będzie wicepremierem przy premierze Morawieckim i będzie koordynował prace wszystkich resortów - za to, żeby komunikacja przepływała sprawnie. Wicepremier jest człowiekiem przed którym odpowiadają ministrowie - dodał.

Jak stwierdził Radosław Fogiel, „Jarosław Kaczyński, w przeciwieństwie do Donalda Tuska, który zostawił w trudnych momentach swoją partię i uciekł do Brukseli, poświęcił rok na prace, żeby partia była przygotowana dobrze do wyborów”. Polityk zapowiedział także, że podczas sobotniej konwencji PiS „przedstawione zostaną kolejne propozycje programowe”. - Powiemy, jakiej Polski chcemy. Będą nowe elementy programu trafiające w oczekiwania Polaków - podkreślił Radosław Fogiel.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Dlaczego Jarosław Kaczyński musiał wrócić do rządu

Jarosław Kaczyński wraca na stanowisko wicepremiera

W środę w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie rządu. Dotychczasowi wicepremierzy - Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej), Piotr Gliński (minister kultury i dziedzictwa narodowego, przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego), Jacek Sasin (minister aktywów państwowych) i Henryk Kowalczyk (minister-członek Rady Ministrów, przewodniczący Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów) - złożyli rezygnację z funkcji wicepremierów, ale zachowali teki ministrów.

Jedynym wicepremierem będzie od teraz Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, który odebrał powołanie z rąk prezydenta. Oznacza to powrót prezesa PiS do rządu Mateusza Morawieckiego. Od października 2020 r. do czerwca 2022 r. Kaczyński był wicepremierem w obecnym rządzie, stał też na czele Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Tego, że Jarosław Kaczyński wróci przed wyborami do rządu Morawieckiego i pozostanie w nim jedynym politykiem w randze wicepremiera nie wykluczał w połowie miesiąca szef klubu PiS Ryszard Terlecki. W rozmowie z Radiem Plus wicemarszałek Sejmu mówił wtedy, że "chodzi o jakby wzmocnienie, zdyscyplinowanie prac rządu w tych ostatnich miesiącach przed kampanią".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński został w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę powołany na stanowisko wicepremiera. Dotychczasowi wiceprezesi Rady Ministrów przestali pełnić funkcje wicepremierów w rządzie Mateusza Morawieckiego, zachowując teki ministrów.

Radosław Fogiel o powrocie Kaczyńskiego do rządu: Ta zmiana ma dać lepszą koordynację prac rządu

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wozy tylko do zdjęć i czeki bez pokrycia. Kampania z Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Sondaż: Po publikacji taśm Tomasza Mraza poparcie dla PiS wzrosło, dla KO spadło
Polityka
Na jaki wynik w wyborach do PE może liczyć PiS? Aleksander Kwaśniewski wytypował
Polityka
Jarosław Kaczyński o komisji ds. wpływów rosyjskich. „To sąd kapturowy”
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Polityka
Polak uwięziony w Kongu oskarża prezydenta. „To przez niefortunną dyplomację”
Polityka
Beata Szydło o Marcinie Mastalerku. „Niech sobie sam radzi ze swoimi emocjami”