Sztuczna inteligencja zagrożeniem? Morawiecki: Nożem można komuś poderżnąć gardło

- To jest niestety miecz obosieczny, którym trzeba umieć się posługiwać od strony regulacyjnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany w Polskim Radiu 24 o sztuczną inteligencję i jej wpływ na rynek pracy.

Publikacja: 26.05.2023 10:00

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Szef polskiego rządu był pytany o doniesienia w sprawie dużej sieci telekomunikacyjnej, która planuje zwolnienie kilkudziesięciu tysięcy pracowników i zastąpienie ok. 10 tys. z nich przez jakąś formę sztucznej inteligencji.

Czy w kontekście rynku pracy sztuczna inteligencja (AI) to szansa, czy zagrożenie? Premier usłyszał uwagę, że przedstawiciele niektórych zawodów boją się utraty pracy. - Sztuczna inteligencja to jest i ogromna szansa, i ogromne zagrożenie. Nożem można kroić chleb i można komuś poderżnąć gardło - powiedział Mateusz Morawiecki. - To jest niestety miecz obosieczny, którym trzeba umieć się posługiwać od strony regulacyjnej - dodał.

Czytaj więcej

Morawiecki o 800 plus już od czerwca: "Nie gramy do muzyki, którą gra Tusk"

Premier zaznaczył, że większość jego niedawnego spotkania z twórcami "jednej z najbardziej popularnych aplikacji posługującej się sztuczną inteligencją, ChatGPT", poświęcona była rozmowie "właśnie o regulacjach, o takim uregulowaniu aplikacji posługujących się sztuczną inteligencją, wykorzystujących sztuczną inteligencję, aby nie czynić krzywdy".

- Teraz poniewczasie wiele krajów patrzy na media społecznościowe nie tylko jako na coś wspaniałego, dobrego - czym one są - ale również na coś, co może spowodować odciąganie dzieci, młodzieży, dorosłych ludzi od dobrych rzeczy, może doprowadzać do głębokiej frustracji, do bardzo złych spraw i dzisiaj kolejne kraje podejmują próby regulacji tych mediów - mówił w Polskim Radiu 24 Morawiecki.

Zamrożenie prac nad sztuczną inteligencją?

- Więc lepiej by było, żebyśmy byli mądrzy przed szkodą, niż po szkodzie, jak Jan Kochanowski pisał - dodał.

Na uwagę, że niektórzy mówią, że należałoby zamrozić prace nad sztuczną inteligencją, premier Morawiecki odparł: - Ani nie jestem za tym, ani nie uważam, że to jest możliwe.

Polityka
TVN24 reaguje na słowa Kaczyńskiego. "Kolejny atak władzy na niezależność mediów"
Polityka
Kaczyński do dziennikarza TVN24: Przedstawiciel Kremla
Polityka
Kaczyński zapowiada „rosyjskie prowokacje” przed wyborami
Polityka
Sondaż: PiS w koalicji z Kukiz'15 daleko od większości. Brakuje 40 mandatów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Co prezydent zrobi z „lex Tusk”? „Sprawa budzi poważne kontrowersje”
Polityka
Nowa Lewica zapowiada bojkot komisji powołanej na podstawie "lex Tusk"