Sondaż w Turcji: Kandydat opozycji bliski zwycięstwa w I turze

W przeprowadzonym 6-7 maja przez ośrodek badawczy Konda sondażu kandydat tureckiej opozycji, popierany przez sześć ugrupowań, Kemal Kilicdaroglu, uzyskał 49,3 proc. głosów co oznacza, że jest bliski zdobycia poparcia, które zapewni mu zwycięstwo w I turze wyborów.

Publikacja: 11.05.2023 14:52

Kemal Kilicdaroglu

Kemal Kilicdaroglu

Foto: PAP/EPA

I tura wyborów prezydenckich w Turcji odbędzie się 14 maja. Dla Recepa Tayyipa Erdogana, rządzącego Turcją od 2003 roku (początkowo jako premier), będą to najtrudniejsze wybory od momentu przejęcia władzy.

W sondażu ośrodka Konda Erdogan uzyskuje 43,7 proc. głosów.

Czytaj więcej

Turcja: Jeden z kandydatów na prezydenta się wycofuje. Zła wiadomość dla Erdogana

Sondaż przeprowadzono przed ogłoszoną 11 maja decyzją o wycofaniu się z wyborów Muharrema Ince'a, lidera powstałego w wyniku rozłamu w Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) (partia Kilicdaroglu) ugrupowania Memleket Partisi. W sondażu z 6-7 maja Ince uzyskał 2,2 proc. poparcia. Gdyby jego wyborcy przerzucili głosy na Kilicdaroglu, wówczas kandydat opozycji mógłby wygrać w I turze.

Po wycofaniu się Ince'a w wyborach prezydenckich wystartuje trzech kandydatów - Erdogan, Kilicdaroglu i Sinan Oğan, kandydat skrajnie prawicowego sojusz partii Ata İttifakı.

Z sondażu Konda wynika, że Ogan może liczyć na poparcie 4,8 proc. wyborców.

43,7 proc.

Na takie poparcie, według sondażu ośrodka Konda, może liczyć w wyborach prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan

Po wycofaniu się lidera partii Memleket Partisi z wyborów główny indeks tureckiej giełdy skoczył o 6 proc. Rynki finansowe liczą na to, że Kemal Kilicdaroglu odejdzie od polityki monetarnej i gospodarczej Erdogana, która doprowadziła do gwałtownego skoku inflacji w Turcji.

Gdyby żaden z kandydatów nie zdobył 14 maja bezwzględnej większości głosów (co najmniej 50 proc. plus jeden głos), wówczas II tura wyborów odbędzie się 28 maja.

Ince, wycofując się z wyborów, nie przekazał swojego poparcia żadnemu z kandydatów. Wcześniej kandydatowi temu zarzucano, że dzieli głosy wyborców opozycji i może uniemożliwić Kilicdaroglu wygranie w I turze.

Z sondażu Konda wynika, że większość wyborców Ince'a, a także Ogana, skłaniało się do głosowania w II turze wyborów na Kilicdaroglu.

Sondaż przeprowadzony przez ośrodek Konda wskazuje jednocześnie, że w wyborach parlamentarnych sojusz proprezydenckich partii może liczyć na 44 proc. głosów, podczas gdy blok opozycyjny - na 39,9 proc. Prokurdyjska partia HDP, która może odegrać rolę języczka u wagi i która wspiera w wyborach prezydenckich Kilicdaroglu, może liczyć na 12,3 proc. głosów. Taki wynik oznaczałby, że opozycja ze wsparciem HDP uzyskałaby większość w parlamencie.

Sondaż przeprowadzono na grupie 3 480 osób. Margines błędu statystycznego wynosi 2,2 punktu proc.

I tura wyborów prezydenckich w Turcji odbędzie się 14 maja. Dla Recepa Tayyipa Erdogana, rządzącego Turcją od 2003 roku (początkowo jako premier), będą to najtrudniejsze wybory od momentu przejęcia władzy.

W sondażu ośrodka Konda Erdogan uzyskuje 43,7 proc. głosów.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Chaos w Niemczech. Wybory w Berlinie do powtórki
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Polityka
„Russkij mir” i marzenia Władimira Putina
Polityka
Holandia: Geert Wilders stanie na czele rządu mniejszościowego?
Polityka
Izrael oskarża Hiszpanię o wspieranie terroryzmu
Polityka
Donald Tusk najbardziej wpływowym politykiem Europy. Wygrał ranking Politico
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości