Finał głośnej sprawy z nietrzeźwym posłem Sterczewskim

Franciszek Sterczewski z KO skutecznie zrzekł się już immunitetu. Oznacza to, że będzie mógł przyjąć mandat za jazdę na rowerze po spożyciu alkoholu.

Publikacja: 14.04.2023 16:19

Finał głośnej sprawy z nietrzeźwym posłem Sterczewskim

Foto: PAP/Rafał Guz

Do zdarzenia doszło w czerwcu ubiegłego roku w Poznaniu, gdzie w nocy policjanci zatrzymali posła poruszającego się zygzakiem na rowerze bez obowiązkowego oświetlenia. – Ponieważ policjanci wyczuli woń alkoholu, chcieli zrobić badanie urządzeniem Alcoquant. Mężczyzna wówczas okazał legitymację poselską, odmówił poddania się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, powołując się na immunitet – relacjonował rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.

O zdarzeniu zrobiło się głośno, bo nagrania z interwencji mundurowych pokazało TVP Info. Widać na nim, że poseł brak oświetlenia tłumaczył „wyładowaną bateryjką”, a gdy policjanci chcieli przebadać parlamentarzystę alkomatem, powiedział „ja dziękuję”, a następnie wyjął legitymację poselską. Z nagrania wynika, że jeden policjantów zwrócił się do drugiego, aby zapisał w notatce, iż od posła „jest wyczuwalna bardzo silna woń alkoholu”.

Po zdarzeniu poseł wydał oświadczenie, w którym napisał, że „taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i nigdy się już nie powtórzy”, zadeklarował wpłatę 5 tys. zł na rzecz Fundacji Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych Amber i zapowiedział zrzeczenie się immunitetu. I rzeczywiście słowa dotrzymał.

Czytaj więcej

Poseł Sterczewski jeździł po alkoholu? Tusk: Komunikacja zbiorowa to nasza przyszłość

Jak wynika z naszych informacji, wniosek Komendanta Głównego Policji o uchylenie immunitetu wpłynął do Sejmu 19 grudnia 2022 roku, zaś oświadczenie w sprawie wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Sterczewski złożył 3 lutego. W środę jego oświadczeniem zajęła się Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych, która zaopiniowała je jako poprawne od strony formalnej.

– Po wydaniu przez komisję opinii bieg sprawy w Sejmie się kończy, a postępowanie może podjąć policja – tłumaczy nam Kazimierz Smoliński z PiS, przewodniczący Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

Za jakie konkretnie wykroczenie policja chce ukarać posła, z wniosku z nie wynika. Zgodnie z taryfikatorem za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości grozi mandat w wysokości 2,5 tys. złotych, a po spożyciu mniejszej ilości alkoholu (0,2-0,5 promila) – w wysokości tysiąca złotych.

Proszony o komentarz poseł Sterczewski odesłał nas do swoich mediów społecznościowych. „Wczoraj sejmowa komisja regulaminowa zaopiniowała pozytywnie wniosek o uchylenie immunitetu i pociągniecie mnie do odpowiedzialności karnej w związku z wykroczeniem drogowym, do którego doszło 28 czerwca ubiegłego roku. Dlaczego to tyle trwało? Tak, jak obiecałem, złożyłem wniosek w pierwszym możliwym terminie, gdy tylko policja przesłała do Sejmu odpowiednie dokumenty” – napisał.

Dodał, że wpłacił 5 tysięcy zł na Fundację Amber, która pomaga ofiarom wypadków drogowych. „Raz jeszcze przepraszam za tę sytuację. Dotrzymuję słowa i ponoszę konsekwencję za swoje działania. Teraz czekam na wymierzenie zasłużonej kary i skupiam się na pracy poselskiej” – napisał.

Polityka
Prokuratura bada podpisy komitetu Pawła Tanajny. Ponad 50 osób do przesłuchania
Polityka
Sondaż: Polacy za zwiększeniem liczby podpisów przy rejestracji kandydata na prezydenta
Polityka
Wieloletni współpracownik „Rzeczpospolitej” otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe
Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne