Start z list PiS? Kukiz ujawnia, jakie warunki postawi Kaczyńskiemu

Poseł Paweł Kukiz odniósł się do krytyki po ujawnieniu sprawy dotacji dla związanej z nim fundacji. W rozmowie z Polskim Radiem lider Kukiz'15 nie wykluczył, że nie będzie startował w najbliższych wyborach do Sejmu.

Publikacja: 12.04.2023 12:05

Paweł Kukiz

Paweł Kukiz

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Pytany, czy będzie ubiegał się o kolejną kadencję w Sejmie poseł Paweł Kukiz powiedział w radiowej Trójce, że jest kilka warunków i że "najpierw muszą być spełnione warunki umowy z Prawem i Sprawiedliwością.

Kukiz dodał, sam "raczej" nie będzie startował. - Sam nie bardzo mam szansę przekroczyć próg (...) no i samemu nie wiem, czy miałbym siły jeszcze tłuc się o ten nowy ustrój - powiedział.

Czytaj więcej

Miliony dotacji dla fundacji związanej z Kukizem. Decyzja Morawieckiego

Poseł był pytany, czy boli go krytyka, jaka pojawiła się pod jego adresem w ostatnich dniach po tym, jak okazało się, że związana z nim Fundacja "Potrafisz Polsko!" otrzymała decyzją premiera Mateusza Morawieckiego 4,3 mln zł dotacji. Fundacja otrzymała środki na realizację zadania "Instytut Demokracji Bezpośredniej" niedługo po tym, jak Paweł Kukiz mówił w jednym z wywiadów, że nie ma pieniędzy na działalność polityczną.

"Ani grosz nie zostaje w fundacji"

- Boli mnie kręgosłup po trzydniowej zabawie z wnukiem - odparł Kukiz. - Od 2015 r., od czasu, kiedy zacząłem wchodzić w politykę, po mnie jeżdżą, a już największa jazda była w okresie tzw. reasumpcji, więc nic nie jest w stanie już mnie w tej chwili szczególnie naruszyć - mówił. Dodał, że takie "ataki" będą "normalne", ponieważ rozpoczęła się kampania wyborcza.

Lider Kukiz'15 przekonywał, że ze statutu Fundacji "Potrafisz Polsko!" wynika, że zajmuje się ona działalnością dobroczynną oraz szerzeniem wartości demokratycznych. - Nikt w zarządzie fundacji od 2015 roku nie pobiera ani grosza z tytułu pracy w tej fundacji - podkreślił.

Kukiz przekazał w Trójce, że o projekcie "Instytut Demokracji Bezpośredniej" i konieczności edukowania polskiego społeczeństwa na temat "instytucji demokracji" rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim (PiS) od co najmniej roku.

Czytaj więcej

Ziobro: Projekt prezydenta Dudy i Kukiza to karykatura sędziów pokoju

Poseł zaznaczył, że fundacja kieruje projektem. - Fundacja nie pozyskuje ani jednego grosza (...) z tytułu prowadzenia tego projektu - oświadczył Kukiz. - My się tym projektem opiekujemy, tutaj ani grosz nie zostaje w fundacji - przekonywał. Wcześniej politycy opozycji zarzucali Kukizowi, że wchodził do Sejmu jako przedstawiciel środowisk antysystemowych, a teraz "bierze miliony od rządu".

Kukiz mówi, kiedy siądzie do rozmów z Kaczyńskim

W środę w Polskim Radiu Paweł Kukiz był też pytany o swój start z list PiS w wyborach parlamentarnych oraz o to, czy sprawa "rozbija się" o projekt dotyczący sędziów pokoju (przeciwko któremu jest koalicyjna Solidarna Polska). - Nie tylko. Głosowanie sędziów pokoju przez Sejm jest warunkiem sine qua non jakichkolwiek rozmów o jakiejkolwiek przyszłej współpracy - odpowiedział.

- Jeśli Prawo i Sprawiedliwość zagłosuje za sędziami pokoju, to wówczas usiądę z prezesem Kaczyńskim do rozmów i wtedy powiem: panie prezesie, czy jest pan w stanie wpisać do programu Zjednoczonej Prawicy zmianę ordynacji wyborczej na taką, która nadaje każdemu obywatelowi indywidualne bierne prawo wyborcze, czy jest pan w stanie wpisać zniesienie immunitetu posła, senatora, sędziego, prokuratora, pozostawienie jedynie materialnego, czy możemy rozszerzyć działanie ustawy antykorupcyjnej na wszelkie szczeble samorządu? - ujawnił w Trójce Kukiz.

- Jeżeli dojdziemy do zgody, to wtedy zdecyduję się na start, a jeżeli nie, to po prostu nie będę prawdopodobnie w ogóle startował. Cała filozofia - oświadczył lider Kukiz'15.

Pytany, czy będzie ubiegał się o kolejną kadencję w Sejmie poseł Paweł Kukiz powiedział w radiowej Trójce, że jest kilka warunków i że "najpierw muszą być spełnione warunki umowy z Prawem i Sprawiedliwością.

Kukiz dodał, sam "raczej" nie będzie startował. - Sam nie bardzo mam szansę przekroczyć próg (...) no i samemu nie wiem, czy miałbym siły jeszcze tłuc się o ten nowy ustrój - powiedział.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Obajtek o komisji ws. afery wizowej: Nie będę tańczył, jak Szczerba zagra
Polityka
Deklaracja Donalda Tuska. Przymiarki do wyścigu prezydenckiego nabiorą tempa
Polityka
Pakt migracyjny. Kaczyński: Tusk został wsypany przez premiera Francji
Polityka
"Najlepiej nie pamiętać". Na nowych taśmach Mraza są przygotowania do zeznań na komisji śledczej i przed NIK
Polityka
Sondaż: Która polska partia prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji?
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy