Janusz Wojciechowski: Dymisja? Dlaczego? Wykonałem zadanie w 200 proc.

Uzyskałem więcej, niż to było możliwe - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej, mówiąc o unijnej pomocy dla polskich rolników.

Publikacja: 03.04.2023 09:13

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 404

Polski komisarz był pytany o to czy poda się do dymisji.

- Dlaczego miałbym to robić? - odpowiedział pytaniem.

Na uwagę, że mówi tak wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, który twierdzi, że Wojciechowski powinien złożyć dymisję, ponieważ przez wiele miesięcy nie zrobił nic w sprawie ukraińskiego zboża, które napływając do Polski po zniesieniu ceł, miało doprowadzić do znacznego spadku cen zboża w Polsce, tak że obecnie produkcja zboża przez polskich rolników znalazła się na granicy opłacalności.

Czytaj więcej

Jest porozumienie w sprawie zboża z Ukrainy. Ale łatwo nie będzie

Janusz Wojciechowski: Bezprecedensowa pomoc dla rolników

- Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę polscy rolnicy, dzięki moim działaniom, otrzymali 5 mld złotych pomocy - odparł. - To była najpierw pomoc do nawozów, stworzyłem... to była moja inicjatywa, żeby rolnictwo zostało włączone do systemu pomocy publicznej - mówił Wojciechowski. - To była moja duża batalia, w marcu 2022 roku. Dzięki temu, że rolnictwo zostało włączone do systemu pomocy, Polska miała możliwość udzielenia pomocy nawozowej, w bezprecedensowej skali, 836 mln euro. Pomoc zbożowa - 126 mln euro, 600 mln złotych na dopłaty do cen zbóż. Doprowadziłem do dwukrotnego uruchomienia rolnej rezerwy kryzysowej dla rolników, po raz pierwszy to się w historii zdarzyło. Z tej rezerwy Polska dostała najpierw 44 mln euro - to była pomoc dla producentów jabłek i hodowców trzody. Następnie, to ostatnie dni, 56 mln euro dla trzech krajów w Unii, to była trudna batalia, by udzielić pomocy wybranym państwom UE, a nie wszystkim. Kolejna transza tej pomocy jest w przygotowaniu - prawdopodobnie będzie to dla pięciu krajów tym razem (w tym Polski - red.). Z tej puli Polska otrzymałaby jeszcze 32 mln euro. To bezprecedensowa pomoc. Wykonałem moje zadanie w 200 proc., uzyskałem więcej, niż to było możliwe - przekonywał polski komisarz. 

Komisarz Wojciechowski: Z wszystkich przyrzeczeń się wywiązałem

Na uwagę, że gdy komisarz Wojciechowski chciał się spotkać z rolnikami w Jasionce, został obrzucany jajkami, polityk odparł, że "rolnicy nie obrzucali go jajkami, to była jedna osoba, jak się okazało niezwiązana z rolnictwem".

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę polscy rolnicy, dzięki moim działaniom, otrzymali 5 mld złotych pomocy

Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa

- Nie szerzmy takiej tezy, że rolnicy rzucali jajkami. Ten incydent, który był w mojej obecności... nie ja byłem jego obiektem. Rzucała jedna osoba, polityk jednej z partii opozycyjnych - dodał.

- Z rolnikami protestującymi spotkałem się, dwukrotnie, w Krasiczynie w końcu lutego. Przyrzekłem rolnikom pomoc i z wszystkich moich przyrzeczeń się wywiązałem - przekonywał Wojciechowski.

- Z wszystkich możliwych działań, które były do podjęcia, z poziomu Komisji Europejskiej, wywiązałem się z nawiązką - dodał.

- Rozmawiam z rolnikami cały czas - podkreślił też.

Polski komisarz był pytany o to czy poda się do dymisji.

- Dlaczego miałbym to robić? - odpowiedział pytaniem.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Andrzej Duda: Skoro Putin chce, by Rosjanie masowo ginęli, to należy to spełnić
Polityka
Sondaż: Kto faworytem w drugiej turze wyborów prezydenckich. Złe informacje dla Morawieckiego
Polityka
Sondaż: Kto jest największym przegranym wyborów do Parlamentu Europejskiego?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Giertych pozywa media. Czy taka będzie praktyka posłów KO?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Maciej Wąsik musi zrzec się mandatu posła? Kancelaria Sejmu wyjaśnia
Polityka
Dobromir Sośnierz: Konfederację z AfD dużo więcej łączy, choć sporo nas też dzieli