Kierwiński: Konfederacja? Nie boimy się. Tanie wybiegi brunatnych chłopców

Ani trochę nie boimy się Konfederacji, bo wierzymy, że Polacy nie dadzą nabrać się na tanie wybiegi brunatnych chłopców. Dobre garnitury i piękny język o tym, jak to wszystko zlikwidują, nie zmienia tego, co jest z tyłu: Braun, Korwin, osoby, które popisują się na TT językiem faszyzującym - powiedział w rozmowie z Radiem Zet Marcin Kierwiński.

Publikacja: 27.03.2023 09:32

Marcin Kierwiński

Marcin Kierwiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

- Skończyła się nowa jakość, jaką miał być pan Mentzen. Dociśnięty reaguje histerycznie. To pokazuje, jakim jest człowiekiem – tak do wpisu Mentzena na Twitterze odniósł się Marcin Kierwiński. Polityk napisał w medium społecznościowym, że „Tusk może mu skoczyć tam, gdzie Morawiecki może go pocałować”. 

Jak ocenił polityk PO, język Konfederacji jest „wykluczający” i jest językiem „nienawiści”. - Zawsze wszystko zaczyna się od słów. Najgorsze systemy w historii świata też zaczynały się od słów. Na początku niewinnych, niby trochę na uboczu głównego dyskursu, a potem prowadziło to do tragedii - stwierdził Kierwiński. Dodał także, że „na taki język wykluczenia nie może być zgody i wszystkie siły polityczne oraz media powinny na to reagować”.

Czytaj więcej

Kierwiński: Hołownia i Kosiniak-Kamysz nie chcą iść do wyborów z PO? Zła decyzja

Kierwiński zapytany został również o Leszka Balcerowicza, który radził Platformie, by zamiast straszyć Konfederacją, zastanowiła się, w jakiej mierze ich ściganie się z PiS w rozdawniczym populizmie zwiększa popularność Konfederacji. - Radzę prof. Balcerowiczowi, żeby zastanowił się nad wypowiedziami. Może obudzić się w Polsce rządzącej trzecią kadencję przez PiS - powiedział Marcin Kierwiński. Jak ocenił, były wicepremier i szef NBP mówi rzeczy „nieodpowiedzialne”. - Nikt nie ściga się z PiS na rozdawnictwo. Babciowie nie ma nic wspólnego z tego typu ściganiem się - stwierdził polityk PO. Jego zdaniem, prof. Balcerowicz „lubi patrzeć na wszystko z perspektywy słupków ekonomicznych, tylko ważne procesy socjologiczne, psychologiczne nie mogą być mierzone tylko słupkami ekonomicznymi”. - Jeśli dziś nie rozwiążemy problemu kryzysu demograficznego, nie przekonamy kobiet, że warto mieć dzieci, że państwo pomaga w tym, by wychować dzieci, to za 10 lat będziemy mieli poważniejszy kryzys, niż kryzys ekonomiczny - podkreślił Kierwiński. - Na kogo mają głosować ludzie o wolnorynkowych poglądach i którzy nie lubią, kiedy traktuje się ich jak idiotów? Tego typu słowa są dalece nieodpowiedzialne. Budują PiS. Dziwię się, że pan profesor w taką retorykę ucieka - dodał. 

Jak powiedział Kierwiński, PO „od wielu lat robi wszystko, by stabilizować Polskę od strony ekonomicznej”. - To my, rząd premiera Tuska przeprowadził Polskę przez najgorszy, światowy kryzys gospodarczy - stwierdził.

Sekretarz generalny PO przyznał również, że jego partia nie jest usatysfakcjonowana 30 proc. w sondażach. - Chcemy wygrać z PiS, dlatego mówimy konsekwentnie o szukaniu pomysłu na pokonanie PiS i taką ofertę cały czas składamy innym partiom opozycyjnym. KO i Donald Tusk prowadzi politykę wyciągniętej ręki - zaznaczył Marcin Kierwiński w Radiu Zet. Zapewnił też, że w sprawie jednej listy opozycji „ręka jest cały czas wyciągnięta”, ale PO i tak zamierza robić swoje. 

Polityka
Morawiecki: Nie znam szczegółów nowelizacji, którą zaproponował prezydent
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Dymisja szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Polityka
Prezydent chce zmienić "lex Tusk" po czterech dniach. Posłanka: Nie wiedział, co podpisuje?
Polityka
Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady
Polityka
Polska 2050 wskazała szefową sztabu wyborczego
Polityka
Piskorski: PiS zdecydował się na "lex Tusk" z głupoty