Najnowszy sondaż: Prawo i Sprawiedliwość miałoby tylko 184 posłów

Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory do Sejmu, ale nie miałaby większości nawet w koalicji z Konfederacją - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Publikacja: 21.03.2023 18:47

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w Sejmie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w Sejmie

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Pracownia United Surveys przeprowadziła swoje badanie przy założeniu, że Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 Szymona Hołowni wystartują na wspólnej liście. Z sondażu wynika, że taki blok mógłby liczyć na poparcie ok. co siódmego ankietowanego i byłby trzecią siłą w wyborach.

Respondenci najczęściej wskazywali Prawo i Sprawiedliwość. Zjednoczona Prawica została wskazana przez 33,4 proc. ankietowanych, czyli niemal dokładnie co trzeciego wyborcę. Co czwarty z kolei wskazywał Koalicję Obywatelską, która w sondażu uzyskała drugi wynik - 24,9 proc.

Wspólna lista PSL i Polski 2050 uzyskała w badaniu poparcie 14,7 proc. ankietowanych. Wysokie poparcie, niemal dwucyfrowe, uzyskały jednak również dwie inne partie. Niemal co dziesiąty pytany (9,7 proc.) zadeklarował głos na Lewicę, a 9,1 proc. ankietowanych wybrałoby Konfederację.

Poza Sejmem znaleźliby się przedstawiciele Porozumienia i AgroUnii. Na wspólną listę tych ugrupowań zagłosowałoby 0,4 proc. respondentów. 7,8 proc. pytanych nie było w stanie wskazać, na kogo oddałoby głos.

Według wyliczeń prof. Jarosława Flisa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, PiS miałby w Sejmie 184 posłów. Do większości zabrakłoby więc 47 mandatów i nawet koalicja z Konfederacją (35 mandatów) nie zapewniłaby przewagi nad obecną opozycją. Ta - zgodnie z wynikami sondażu - miałaby bowiem łącznie 240 parlamentarzystów - najwięcej z KO (132), a w dalszej kolejności z PSL i Polski 2050 (69) i Lewicy (39).

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: Wracają wspólne listy opozycji

Sondaż przeprowadzono w dniach 17-19 marca 2023 r. metodami CAWI i CATI (50/50). Wirtualna Polska nie podała próby, na jakiej przeprowadzono badanie.

Polityka
Sondaż z 4 czerwca: PiS wygrywa, Platforma Obywatelska zbliża się do 30 proc.
Polityka
CBA puka do Giertycha
Polityka
Michał Szułdrzyński: Przed opozycją teraz zadanie najtrudniejsze
Polityka
Co dalej z lex Tusk po decyzji prezydenta?
Polityka
Bogdan Zdrojewski: Ten marsz był formą sprzeciwu
Polityka
Algorytm Facebooka pokazał marsz 4 czerwca wszystkim