W komunikacie, opublikowanym przez MTK, można przeczytać, że rosyjski przywódca jest oskarżany o „odpowiedzialność za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji ludności (dzieci) oraz bezprawnym przesiedleniu ludności (dzieci) z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej”.

Czytaj więcej

Jest nakaz aresztowania Władimira Putina. Wydał go Międzynarodowy Trybunał Karny

- On niewątpliwie popełnił zbrodnie wojenne - powiedział Biden dziennikarzom, odnosząc się do Putina.

- Cóż, myślę, że jest to uzasadnione - dodał Biden, odnosząc się do nakazu. - Nie jest on również uznawany przez nas (MTK - red.) na arenie międzynarodowej. Ale myślę, że daje to bardzo mocny sygnał - powiedział prezydent USA.

Stany Zjednoczone odrębnie stwierdziły, że siły rosyjskie popełniły zbrodnie wojenne na Ukrainie i popierają odpowiedzialność sprawców zbrodni wojennych - przekazał rzecznik Departamentu Stanu.

"Nie ma wątpliwości, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne i okrucieństwa na Ukrainie, a my jasno stwierdziliśmy, że osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności" - dodał rzecznik. "To była decyzja, do której prokurator MTK doszedł niezależnie, opierając się na faktach, które miał przed sobą".

Czytaj więcej

Wojciech Tumidalski: Haga pokazuje Putinowi, że nie może spać spokojnie

Posunięcie MTK zobowiązuje 123 państwa członkowskie sądu do aresztowania Putina i przekazania go do Hagi na proces, jeśli postawi on stopę na ich terytorium. W piątek MTK wydał również nakaz aresztowania Marii Lwowskiej-Belowej, rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka, pod tymi samymi zarzutami.

Zatwierdzony przez USA raport naukowców z Uniwersytetu Yale z zeszłego miesiąca stwierdza, że Rosja przetrzymuje co najmniej 6 tys. ukraińskich dzieci w co najmniej 43 obozach i innych obiektach.

Rosja zaprzeczyła oskarżeniom, że jej siły popełniły okrucieństwa podczas inwazji. Kreml ogłosił w piątek, że nakaz aresztowania Putina przez MTK jest oburzający, ale bez znaczenia w odniesieniu do Rosji.

Czym jest Międzynarodowy Trybunał Karny i co oznacza nakaz aresztowania

MTK powołano na mocy statutów rzymskich. Ich stronami są 123 państwa, ale nie Rosja i nie Ukraina. To komplikacja, bo MTK nie osądzi zbrodni agresji Rosji na Ukrainę. Ale może badać zbrodnie wojenne, ludobójstwo i zbrodnie przeciw ludzkości dokonywane przez siły rosyjskie i może też białoruskie. Ich badanie w MTK jest możliwe, bo Ukraina złożyła wniosek o objęcie jej jurysdykcją MTK.

Wniosek o aresztowanie Władimira Putina oznacza, że każde państwo będące stroną Statutu Rzymskiego, jest zobowiązane do zatrzymania oskarżonego, jeśli taka osoba w danym kraju by przebywała, i przekazania go prokuratorom z MTK. „Teraz, jeśli Putin opuści Rosję, zostanie aresztowany i przekazany MTK. Światowi przywódcy zastanowią się dwa razy, zanim uścisną mu dłoń lub usiądą z Putinem przy stole negocjacyjnym” - napisał Andrij Kostin.

Od 2021 roku przewodniczącym MTK jest Polak, Piotr Hofmański. Prawo międzynarodowe zabrania okupantom przemieszczania ludności cywilnej z terytorium, na którym mieszkają, na inne terytoria - powiedział w nagraniu, opublikowanym przez Trybunał. - Dzieci korzystają ze szczególnej ochrony na mocy Konwencji Genewskiej - podkreślił, zaznaczając jednocześnie, że wykonanie nakazu nie będzie proste. - Jako trybunał, sędziowie wydawali nakazy aresztowania. Wykonanie zależy od współpracy międzynarodowej – powiedział.

MTK osądza osoby fizyczne. W Hadze jest jeszcze Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości sądzący państwa. Ukraina wystąpiła już w nim przeciw Rosji.