Holandia: Wyborczy sukces partii rolniczego protestu. BBB z 15 senatorami

BBB (BoerBurgerBeweging - Ruch Rolniczo-Obywatelski), ugrupowanie protestu rolników, sprzeciwiające się klimatycznej polityce rządu Marka Ruttego, w wyborach lokalnych najprawdopodobniej zagwarantowało sobie 15 miejsce w izbie wyższej holenderskiego parlamentu.

Publikacja: 16.03.2023 10:51

Liczenie głosów oddanych w wyborach w Holandii

Liczenie głosów oddanych w wyborach w Holandii

Foto: AFP

Popularność BBB wynika z niezadowolenia holenderskich rolników z klimatycznej polityki rządu Ruttego, co skutkuje organizowanymi przez nich protestami.

Holenderski rząd chce zmniejszyć zanieczyszczenie azotanami w rolnictwie o połowę w 2030 roku. W związku z dużą liczbą zwierząt hodowlanych w Holandii, a także intensywnym użyciem nawozów, poziom zanieczyszczenia azotanami wód i gleby w tym kraju przekracza unijne normy.

Czytaj więcej

Kryzys azotowy w Holandii. Rząd chce skupować gospodarstwa rolników

BBB twierdzi jednak, że problem jest wyolbrzymiony i alarmuje, że proponowane rozwiązania doprowadzą do zamykania gospodarstw i deficytu żywności.

W wyborach do parlamentu z 2021 roku BBB zdobyła jeden mandat, ale w ostatnim czasie zaczęła zyskiwać popularność ze względu na spadek zaufania do rządu i niezadowolenie z polityki władz Holandii m.in. w kwestii imigracji.

W środę w Holandii odbyły się wybory do Stanów Prowincjonalnych, władz lokalnych. Członkowie Stanów Prowincjonalnych, których członkowie wybierają skład Eerste Kamer, izby wyższej holenderskiego parlamentu.

Wyborcy wypowiedzieli się bardzo jasno przeciw polityce tego rządu

Caroline van der Plas, liderka BBB

Przedwyborcze sondaże dawały BBB 13 mandatów w holenderskim senacie. Ostatecznie jednak wynik tej partii okazał się jeszcze lepszy - po zliczeniu 85 proc. głosów BBB może liczyć na 15 mandatów w 75-osobowej Eerste Kamer. Izba wyższa parlamentu Holandii może blokować ustawodawstwo przyjmowane przez izbę niższą.

15 mandatów w senacie po wyborach ze środy zapewniły też sobie najprawdopodobniej Zielona Lewica i Partia Pracy. VVD premiera Marka Ruttego najprawdopodobniej zmniejszyła stan posiadania w senacie z 12 do 10 mandatów.

- Nikt nie może już nas ignorować - powiedziała liderka BBB, Caroline van der Plas w rozmowie z lokalnym radiem. 

- Wyborcy wypowiedzieli się bardzo jasno przeciw polityce tego rządu - dodała.

Mimo dobrego wyniku BBB koalicja rządząca Ruttego, która najprawdopodobniej zapewniła sobie łącznie 24 mandaty w senacie, wraz z opozycyjnymi Zieloną Lewicą i Partią Pracy będą miały większość bez konieczności ubiegania się o poparcie BBB.

Na poziomie lokalnym BBB uzyskała najlepszy wynik ze wszystkich startujących partii w pięciu Stanach Prowincjonalnych.

Polityka
Izba Reprezentantów poparła zawieszenie limitu długu w USA. Teraz Senat
Polityka
Starzejący się Waszyngton
Polityka
Czy Węgry zostaną pozbawione prawa kierowania Unią Europejską?
Polityka
Mocna reakcja Unii Europejskiej na "lex Tusk"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Ukraina musi poczekać w kolejce do NATO
Polityka
Lex Tusk w unijnej debacie