Rządząca Gruzją partia wycofuje projekt ustawy, który wywołał masowe protesty

Partia Gruzińskie Marzenie poinformowała o wycofaniu projektu ustawy o "zagranicznych agentach", który wywołał masowe protesty w Tbilisi.

Publikacja: 09.03.2023 07:52

Rządząca Gruzją partia wycofuje projekt ustawy, który wywołał masowe protesty

Foto: AFP

We wspólnym oświadczeniu Gruzińskiego Marzenia, większości parlamentarnej i inicjatora projektu ustawy, ruchu społecznego, napisano:

"My, jako rząd odpowiedzialny przed każdym członkiem społeczeństwa, postanowiliśmy bezwarunkowo wycofać projekt ustawy, który poparliśmy wcześniej bez żadnych zastrzeżeń" - czytamy w oświadczeniu.

"Projekt ustawy został fałszywie opatrzony etykietą "rosyjskiego prawa", a jego przyjęcie w pierwszym czytaniu zostało przedstawione w oczach części społeczeństwa jako odejście od kursu europejskiego" - wyjaśniono.

Czytaj więcej

Starcia w stolicy Gruzji. Policja użyła granatów hukowych i armatek wodnych

Zdaniem parlamentarzystów "maszyna kłamstwa" przedstawiła dokument w negatywnym świetle, co wpłynęło na pewną część społeczeństwa. Zamierzają oni przeprowadzić "działania wyjaśniające" w sprawie ustawy "gdy opadnie tło emocjonalne" i wyjaśnić, "dlaczego ważne było zapewnienie przejrzystości wpływów zagranicznych w naszym kraju".

Masowe protesty przeciwko ustawie o "zagranicznych agentach" wybuchły w Gruzji po tym, jak gruziński parlament zatwierdził ją w pierwszym czytaniu 7 marca. 8 marca opozycja zażądała wycofania projektu i uwolnienia wszystkich osób zatrzymanych wcześniej podczas protestów. Władze nie spełniły jednak tych żądań.

Czytaj więcej

Ekspert: Gruzja zbliża się gospodarczo do Rosji

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili powiedziała, że partia rządząca ma ostatnią szansę na pokazanie, że "nie są nieformalną prorosyjską siłą". - Mają ostatnią szansę, by pokazać, że to, co proeuropejskie, to nie puste słowa, ale ich cel - powiedziała Zurabiszwili. Poparła ona protestujących i obiecała zawetować ustawę o "zagranicznych agentach".

Departament Stanu USA powiedział, że ustawa o "agentach zagranicznych" w Gruzji była "inspirowana przez Kreml" i zagraża euroatlantyckiej przyszłości kraju. - Przejście tych inspirowanych przez Kreml ustaw w parlamencie jest niezgodne z wyraźnym pragnieniem integracji europejskiej ze strony narodu gruzińskiego i jego demokratycznego rozwoju - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Polityka
Erdogan rozdawał swoim zwolennikom pieniądze przed lokalem wyborczym
Polityka
Reuters o "lex Tusk": Polska opozycja mówi o "polowaniu na czarownice"
Polityka
Kreml o "próżni" w kontroli zbrojeń. „To nie wina Rosji”
Polityka
AP: Prezydent Duda podpisał ustawę wymierzoną w lidera opozycji, Tuska
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Wybory w Turcji
Erdogan wygrał wybory w Turcji. "Turcja jest dziś jedynym zwycięzcą"
Polityka
USA unikną niewypłacalności: Jest porozumienie ws. limitu długu