SBU nie skomentowała doniesień na temat przeszukania w domu byłego szefa MSW.

Reuters przypomina, że 18 stycznia w katastrofie śmigłowca Airbus, który rozbił się pod Kijowem, zginęło 18 osób, w tym kierownictwo MSW z szefem resortu, Denysem Monastyrskim na czele.

Czytaj więcej

Będą kolejne dymisje w ukraińskim rządzie. Stanowisko może stracić premier?

Przeszukanie w domu Awakowa potwierdziło kierownictwo rządzącej Ukraina partii Sługa Narodu.

"Ukraińska Prawda" cytuje Awakowa, który mówił, że przeszukanie w jego domu ma związek z katastrofa śmigłowca z 18 stycznia. 

- Szukali kontraktów z Airbusem sprzed sześciu lat - powiedział były wiceminister.

Awakow odszedł z resortu spraw wewnętrznych w lipcu 2021 roku. Wcześniej przez ponad siedem lat był szefem MSW.

Ihor Kołomojski to jeden z najbogatszych ludzi na Ukrainie, dawny sojusznik prezydenta Ukrainy

W tym samym czasie pojawiły się informacje o wejściu funkcjonariuszy SBU do domu Ihora Kołomojskiego. Również tych doniesień SBU nie skomentowała.

Przedstawiciel ukraińskiego rządu potwierdził, że w domu Kołomojskiego doszło do przeszukania, ale nie podał powodu działań SBU.

Kołomojski to jeden z najbogatszych ludzi na Ukrainie, dawny sojusznik prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Zełenski wypowiedział wojnę oligarchom pod koniec 2021 roku - jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie.

Kołomojski finansował kampanię wyborczą Zełenskiego w 2019 roku.

"Ukraińska Prawda" pisze, że przeszukanie ma związek ze śledztwem dotyczącym sprzeniewierzenia produktów ropopochodnych i uchylania się od płacenia ceł. Przeszukania mieli dokonać funkcjonariusze SBU i Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy. 

USA w 2021 roku objęły sankcjami Kołomojskiego w związku z "jego zaangażowaniem w korupcję na dużą skalę". Władze USA oskarżają Kołomojskiego i jego partnera biznesowego o wypranie zdefraudowanych pieniędzy w USA. Kołomojski zaprzecza stawianym mu oskarżeniom.