Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 338

Australijska policja przesłuchała czterech fanów, którzy mieli przy sobie "niestosowne flagi i symbole" po ćwierćfinałowym pojedynku między Rosjaninem, Andriejem Rublowem a Serbem Novakiem Djokoviciem.

- Podkreślę, że Australia stoi po stronie ukraińskiego narodu. To stanowisko Australii, Australia jednoznacznie wspiera rządy prawa międzynarodowego - mówił Albanese na konferencji prasowej, po tym jak dziennikarz spytał go o zachowanie Srdjana Djokovicia i o to czy powinien on zostać deportowany z Australii w związku z pojawieniem się nagrań, na którym widać jak pozuje z fanami z rosyjską flagą z wizerunkiem Putina.

Czytaj więcej

Arabski apetyt na sport

- Nie chcemy widzieć żadnego poparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainie - stwierdził Albanese.

Premier Australii nie odpowiedział wprost na pytanie o deportację Srdjana Djokovicia.

Serbski tenisista, który w ubiegłym roku nie mógł wziąć udziału w Australian Open, w związku z tym, że nie był zaszczepiony przeciw COVID-19, nie skomentował całego incydentu.

Reuters nie zdołał skontaktować się z ojcem Djokovicia.

Wcześniej, w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym pojawiają się kibice z rosyjskimi flagami z wizerunkiem prezydenta Władimira Putina. Na nagraniu widać też fana w koszulce, na której widać dużą literę "Z" - symbol rosyjskiej agresji na Ukrainie. W sieci pojawiły się też zdjęcia ojca Djokovicia pozującego z rosyjskimi fanami.

Rosyjscy i białoruscy sportowcy mogą uczestniczyć w Australian Open, ale ich narodowość nie jest eksponowana, a flagi ich krajów nie mogą pojawiać się na kortach.

Novak Djokovic walczy w Melbourne o 22 wielkoszlemowy tytuł i 10 wygraną w Australii. W półfinale zmierzy się z nierozstawionym Amerykaninem Tonym Paulem.