Poseł PSL: Prawdę mówi Ziobro. Ten Rząd czyni koncesje na rzecz UE

Ta ustawa jest napisana w Brukseli. Najpierw przygotowują projekty ustaw, konsultują je w Brukseli. Dostają akceptację wyznaczonej piątki komisarzy, a dopiero później przychodzą z nią do polskiego Sejmu - mówił w rozmowie z Radiem Plus poseł PSL, Marek Sawicki.

Publikacja: 15.12.2022 11:07

Zbigniew Ziobro i Marek Sawicki

Zbigniew Ziobro i Marek Sawicki

Foto: PAP/Tomasz Gzell, tv.rp.pl

Sawicki był pytany o ustawę reformującą SN, którą złożyli w Sejmie posłowie PiS. Ustawa - uzgodniona z Brukselą - ma umożliwić odblokowanie środków z KPO dla Polski.

W odpowiedzi poseł PSL zauważył, że "jakaś przemiana zaszła jeśli chodzi o pana premiera", nawiązując do środkowych konsultacji szefa rządu z szefami klubów i kół opozycyjnych w Sejmie ws. poparcia dla projektu ustawy.

Czytaj więcej

Szydło: Gdybym była premierem w 2020 r. zastosowałabym weto na szczycie UE

- Jeszcze dzień wcześniej (premier) układał się ze Zbigniewem Ziobro, a następnego dnia rano postanowił poprosić opozycję o wsparcie w pozyskaniu pieniędzy unijnych. 21 miesięcy prosimy, zabiegamy, składamy projekty. Ustawa naprawcza PSL ws. Sądu Najwyższego leży w Sejmie już kilka miesięcy, nawet pani marszałek Elżbieta Witek nie nadała jej numeru - mówił były minister rolnictwa.

- I jest to ustawa nasza, polska, autonomiczna, a nie napisana w Brukseli, złożony w nocy w Sejmie - dodał.

Jeśli chodzi o orzekanie dyscyplinarne, do orzekania powinni być dopuszczeni sędziowie z odpowiednim stażem

Marek Sawicki, poseł PSL

- Ta ustawa jest napisana w Brukseli, to podobna wersja ustawy, jaką zrobili Węgrzy. Najpierw przygotowują (rządzący - red.) projekty ustaw, konsultują je w Brukseli. Dostają akceptację wyznaczonej piątki komisarzy, a dopiero później przychodzą z nią do polskiego Sejmu. Mało tego - premier mówi, że nie można w niej zmienić ani przecinka, bo ona jest już w pełni z Brukselą uzgodniona. Póki co premier powinien wiedzieć, że prawo w Polsce stanowi polski parlament, a nie KE - mówił minister.

- Najpierw popsuli wymiar sprawiedliwości, a teraz, jeśli chcą naprawiać przychodzą do opozycji... To pewne kuriozum - ocenił też Sawicki.

- Reforma wymiaru sprawiedliwości przychodzi do Sejmu bez zgody, bez akceptacji ministra sprawiedliwości, to nie jest rzecz normalna, w demokratycznym państwie tak być nie powinno - dodał.

Sawicki przekonywał też, że w wielu sprawach nie zgadza się ze Zbigniewem Ziobro, ministrem sprawiedliwości i liderem Solidarnej Polski, ale "prawdę mówi Zbigniew Ziobro, który informuje opinię publiczną o tym, że ten rząd poczynił najwięcej koncesji na rzecz UE i jej federalizacji".

Poseł PSL był też pytany jakie zmiany chce wprowadzić PSL w projekcie ustawy złożonym przez PiS.

- Jeśli chodzi o orzekanie dyscyplinarne, do orzekania powinni być dopuszczeni sędziowie z odpowiednim stażem. Ten staż siedmioletni to jest minimum, które daje podstawę, pewność, że orzekać będą doświadczeni sędziowie. Taką poprawkę będziemy składać. W tej chwili czekamy na ekspertyzy u prawników. Dziś będzie pierwsze czytanie, na pierwszym czytaniu poprawek się nie zgłasza. Już na drugim czytaniu i w komisjach poprawki będziemy zgłaszali - mówił.

Polityka
Tusk: Tak długo, jak mamy Polskę w sercach, tak długo nikt nam nie zagrozi
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Nie tylko Warszawa. Protesty także w innych miejscach w kraju
Polityka
Czarzasty: Zbudujemy dla wszystkich bezpieczny dom
Polityka
Wałęsa na Marszu 4 Czerwca: Podejrzewam, że tylu słuchaczy już mi się nie zdarzy
Polityka
Rafał Trzaskowski na Marszu 4 Czerwca: Chcemy Polski wolnej, demokratycznej, otwartej i europejskiej
Polityka
Donald Tusk na Marszu 4 Czerwca: Nie bójcie się, nikt nas dzisiaj nie zagłuszy