Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS 7 i 8 grudnia na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) - podał Onet.

Według badania, największym poparciem (32,9 proc.) cieszy się współtworzona m.in. przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarną Polskę Zjednoczona Prawica. W porównaniu z sondażem z listopada poparcia dla formacji rządzącej spadło o 0,9 pkt. proc. "Taki wynik wskazuje również, że ZP nie mogłaby liczyć na samodzielne rządy" - czytamy.

Czytaj więcej

Kaczyński: Zniszczymy tych ludzi. Rzecznik PiS: Nie interpretowałbym tego dosłownie

Na drugim miejscu w sondażu znalazła się Koalicja Obywatelska, dla której poparcie wynosi 26,4 proc., co oznacza spadek o 1,2 pkt. proc.

Z badania wynika, że poparcie dla pozostałych ugrupowań nie przekracza 10 proc. Na trzecim miejscu w sondażu znalazła się Lewica (9,4 proc., spadek o 0,7 pkt.), na czwartym - Polska 2050 Szymona Hołowni (9,2 proc., spadek o 0,4 pkt.).

Czytaj więcej

MON chce wezwać 200 tys. osób na ćwiczenia wojskowe. Mentzen: To głupie, by wzywać 30-latków

Według sondażu IBRiS, do Sejmu dostałyby się także Polskie Stronnictwo Ludowe (6,2 proc., spadek poparcia o 0,4 pkt. proc.) oraz Konfederacja (5,5 proc.). Spośród uwzględnionych w sondażu partii ugrupowanie współtworzone przez Nową Nadzieję, Ruch Narodowy, Konfederację Korony Polskiej oraz Wolnościowców jest jedynym, które odnotowało wzrost poparcia (o 1,2 pkt. proc.).

Niezdecydowani stanowią 10,4 proc. ankietowanych - w listopadzie odsetek ten wynosił 8 proc.