Miał dbać o wizerunek premiera. Wymyślił premie dla piłkarzy

Władze Prawa i Sprawiedliwości ustaliły, że na pomysł zaproponowania przez Morawieckiego gigantycznych premii za wyjście z grupy na mundialu w Katarze wpadł Mariusz Chłopik. Nazwisko bliskiego współpracownika premiera, który ma dbać o wizerunek Morawieckiego, często pojawiało się w mailach, które wyciekły ze skrzynki pocztowej Michała Dworczyka - informuje Onet.

Publikacja: 08.12.2022 23:00

Miał dbać o wizerunek premiera. Wymyślił premie dla piłkarzy

Foto: fot. materiały prasowe

Tuż po powrocie piłkarzy z mundialu, w którym udział zakończyli na 1/8 finału, na jaw wyszła informacja, że jeszcze przed wyjazdem reprezentacji do kataru premier Morawiecki obiecał piłkarzom premie w wysokości 30 mln zł, z pominięciem konta PZPN.

Podział tych pieniędzy stał się m.in. kwestią zgrzytu między Robertem Lewandowskim a trenerem Czesławem Michniewiczem.

Czytaj więcej

Zgrzyt między Lewandowskim i Michniewiczem. Poszło o miliony

Wysokość zapowiedzianej nagrody wywołała także oburzenie wielu środowisk, które zarzuciły Morawieckiemu rozdawanie ogromnych pieniędzy w okresie radykalnego wzrostu cen i inflacji.

Również w samym Prawie i Sprawiedliwości padły głosy krytyczne, w tym m.in. z ust ministra edukacji Przemysława Czarnka, który nagrody nazwał "skandalem". Oburzone miały być także władze PiS, które przeprowadziły śledztwo, aby ustalić, kto wpadł na ten pomysł.

Partyjne dochodzenie wskazało na Mariusza Chłopika, doradcę wizerunkowego i wieloletniego współpracownika premiera, przez kilka miesięcy szefa CIR, a potem dyrektora Biura Ekstraklasy i Gamingu w PKO BP, sponsora Ekstraklasy.

W połowie 2021 r. serwis Poufna Rozmowa zaczął publikować maile wykradzione z prywatnej skrzynki  Michała Dworczyka. W nich często pojawiało się nazwisko Mariusza Chłopika, który - jak wynika z korespondencji - specjalizował się w inspirowaniu ataków na przeciwników Morawieckiego - pisze Onet.

To Mariusz Chłopik miał m.in. namawiać do szukania celebrytów, którzy będą krytykować środowisko LGBT, załatwiał w TVP "ładny atak" na środowisko sędziowskie czy w braku żywności dla najuboższych upatrywać "szansy dla premiera".

Czytaj więcej

Afera e-mailowa. Brak żywności dla ubogich. "Widzę 'szansę' dla premiera"

Treść ujawnionych maili spowodowała dymisję Chłopika z PKO BP, ale zatrudniła go Legia Warszawa w zarządzie ośrodka szkoleniowego Legia Training Center.

Polityka
Czy Izabela Leszczyna straci stanowisko? Jest komentarz minister zdrowia
Polityka
Bodnar: Jestem kompetencyjnie przygotowana, by zostać prezydentem Wrocławia
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Wyniki sondażu. Jest faworyt
Polityka
Wiceminister obrony chwali pomysł spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem
Polityka
Rządowe dylematy mieszkaniowe. Nowe pomysły w pakiecie