Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 285

Zgodnie z nowym prawem taka "propaganda" jest obecnie całkowicie zabroniona na portalach społecznościowych, w środkach masowego przekazu, filmach i reklamach .

Odrębny przepis zakazuje rozpowszechniania takich informacji wśród nieletnich, podczas gdy dotychczas zakaz dotyczył wyłącznie materiałów o tematyce LGBT. Istnieją plany ustanowienia mechanizmu odmowy dostępu do informacji związanych z LBGT na płatnych stronach dla nieletnich. Wejście na takie strony będzie wymagało specjalnych kodów lub innych czynności.

Czytaj więcej

Rosja: Duma zakazuje "propagowania homoseksualizmu" wśród dorosłych

Roskomnadzor, organ nadzorujący środki masowego przekazu zostanie upoważniony do umieszczania stron internetowych propagujących nietradycyjne stosunki seksualne, pedofilię i zmianę płci w rejestrze zabronionych zasobów podlegających blokowaniu. Będzie też uprawniona do określenia procedury monitoringu internetu w celu wykrycia takich stron.

Za propagowanie relacji LGBT w mediach i Internecie można dostać grzywnę w wysokości 5 milionów rubli.

Wcześniej Rada Federacji zatwierdziła ustawę zakazującą propagandy LGBT w Federacji Rosyjskiej. Osoby naruszające prawo mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 10 milionów rubli. Z dokumentu przyjętego wcześniej przez Dumę Państwową wynika, że ​​grzywna za propagandę LGBT i zmianę płci dla obywateli wyniesie do 100 tysięcy rubli, dla urzędników - do 200 tysięcy rubli, dla osób prawnych - do 1 miliona rubli. Promowanie pedofilii będzie karane grzywną w wysokości do 400 tysięcy rubli dla osób fizycznych, do 800 tysięcy rubli dla urzędników i do 4 milionów rubli dla osób prawnych.

Jednocześnie kolejna ustawa podpisana przez Putina zmienia Kodeks wykroczeń administracyjnych, wprowadzając odpowiedzialność administracyjną za propagowanie nietradycyjnych stosunków seksualnych wśród osób w każdym wieku, nie tylko dzieci.

Według Aleksandra Baszkina, członka komisji ds. legislacji konstytucyjnej Rady Federacji (wyższej izby parlamentu), taka propaganda była wcześniej zakazana tylko wśród nieletnich, obecnie zakaz dotyczy osób w każdym wieku.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.