MSW Ukrainy: Krytyka Szojgu w Rosji nic nie zmieni. Stoi za nim Putin

Wadym Denisenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, wyjaśnił w radiu NV, że krytyka Szojgu w Rosji na nic nie wpływa, bo stoi za nim Putin. W jego ocenie na tym etapie wojny w Rosji armia jest silniejsza od FSB

Publikacja: 14.11.2022 09:13

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 264

 - Jego wpływ na armię i operacje wojskowe jest stosunkowo niewielki, ale i tak stoi za nim Putin. Putin wielokrotnie dawał do zrozumienia, że nie zmieni Szojgu. To wyrównuje dla niego sytuację pod wieloma względami. A wielu z tych, którzy go nie szanują lub uważają za głęboko nieefektywnego, musi go znosić, bo Putin stoi za nim - powiedział Denisenko.

Zdaniem doradcy ukraińskiego ministra, rosyjskie Ministerstwo Obrony to ogromny mechanizm zarządzania nieograniczonymi zasobami ludzkimi i niemal nieograniczonymi zasobami finansowymi. 

- Putin doskonale rozumie, jak działa system. Usuwając Szojgu i powołując w jego miejsce kogoś nowego, to możliwe poważne problemy. W szczególności fakt, że na tym etapie wojny, armia jest silniejsza od FSB. Dlatego bardzo boi się każdego innego niż Szoigu, któremu w pełni ufa.

Czytaj więcej

Think tank: Zawieszenie broni na Ukrainie byłoby korzystne dla Putina

Wcześniej Denisenko powiedział, że Putin nie zwolnił Szoigu i szefa Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa, ponieważ obawia się całkowitego przejęcia władzy przez przedstawicieli FSB.

Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną uważają, że Putin zamierza przywrócić autorytet Szojgu, by zrównoważyć rosnące wpływy tzw. radykalnej grupy urzędników bezpieczeństwa, krytycznych wobec resortu obrony.

Polityka
KE reaguje na "lex Tusk". Komisarz: Nie zawahamy się podjąć działań
Polityka
Czarny Ląd czeka na rosyjskich żołnierzy
Polityka
Hiszpania. Frankiści wracają do władzy
Polityka
Kosowo. Żołnierze NATO ranni w starciach z serbskimi demonstrantami
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Nad Bosforem bez zmian
Polityka
Erdogan rozdawał swoim zwolennikom pieniądze przed lokalem wyborczym