Ślady odwilży na linii rząd-samorząd

Deklaracje o kolejnych rozmowach i dobrej atmosferze – to efekty wtorkowego spotkania w KPRM z samorządowcami z największych miast.

Publikacja: 12.10.2022 03:00

Ślady odwilży na linii rząd-samorząd

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Po ostrej wymianie zdań na linii rząd–samorząd we wtorek doszło wreszcie do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami Związku Miast Polskich i Unii Metropolii na temat cen energii, węgla i innych problemów władz lokalnych. Poprzedziła je ubiegłotygodniowa demonstracja zorganizowana przez ruch Tak! Samorządy dla Polski, na której prezydenci największych miast zapowiadali „twardą” rozmowę z rządem. Jak przebiegło spotkanie?

– Atmosfera w punkcie dotyczącym spraw związanych z energią i węglem była niezwykle merytoryczna. Dobrze, że rząd wreszcie zajął się problemem zgłaszanym przez nas od miesięcy – mówi „Rz” Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa. – Jednak tryb konsultacji jest niedopuszczalny. Mamy tylko 24 godziny na złożenie swoich opinii, a przecież Rada Ministrów zaczęła już prace nad projektami ustaw – podkreśla i dodaje, że dotyczy to zarówno regulacji w zakresie dystrybucji węgla, jak i maksymalnej ceny energii. – Uważamy, że zaproponowana cena energii w wysokości 785 zł za MWh jest zbyt wysoka. To dla niektórych samorządów nadal podwyżki w wysokości 300 proc. Nie zgadzamy się na to, by jedynymi beneficjantami kryzysu energetycznego były spółki Skarbu Państwa, przy stratach samorządów i przedsiębiorców – tłumaczy Kosiński.

Czytaj więcej

Morawiecki pisze do samorządowców: Potrzebujemy pełnej współpracy

W środę ma się odbyć specjalne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu (było ono planowane wcześniej), w trakcie którego samorządowcy mają przedstawić swoje opinie na temat ustaw dotyczących węgla i cen energii. Podobnie jak w trakcie pandemii czy kryzysu uchodźczego, to właśnie forum Komisji Wspólnej ma być przestrzenią do wypracowania końcowych rozwiązań legislacyjnych na linii rząd–samorząd. – Jutro do końca dnia chcielibyśmy, aby wspólną opinię strony rządowej i samorządowej wypracować, tak aby jak najszybciej te ustawy były przyjęte ostatecznie przez rząd i mogły być przyjęte przez parlament – podkreślił po rozmowach wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Samorządowcy zwracali jednak we wtorek uwagę, że ustawa dotycząca węgla – zgodnie z deklaracjami rządu – zacznie obowiązywać dopiero od 1 grudnia. Sejm zajmie się projektem w trakcie posiedzenia w przyszłym tygodniu, 20 października. A to oznacza, że jej zapisy będą działały z mocą wsteczną.

Ale ogólnie we wtorek w przestrzeni publicznej dominowały wypowiedzi o zgodzie i współpracy. – Dziś nie możemy pozwolić sobie na podziały i spory. Nie dajcie sobie wmawiać, że między nami istnieją jakieś bardzo głębokie różnice – podsumował rozmowę premier Mateusz Morawiecki.

Jednak to nie oznacza, że w trakcie rozmów nie pojawiły się znaczące różnice, chociaż dotyczące kwestii, które obecnie nie są tak bardzo w centrum uwagi opinii publicznej, jak sprawa dostępności węgla.

Jak wynika z naszych rozmów, dwa punkty sporne – które mają być omawiane w podobnym formacie, na kolejnym spotkaniu – dotyczyły taryf na wodę oraz dochodów z PIT-u. W tej pierwszej sferze samorządowcy mieli mocno skrytykować sposób działania Wód Polskich.

W ubiegłym tygodniu w KPRM odbyła się rozmowa premiera Morawieckiego z samorządowcami z innych organizacji: Stowarzyszenia Prezydentów Miast Polskich oraz Związku Samorządów Polskich.

Działacze obu tych organizacji podkreślali wtedy, że reprezentują tylko 9 proc. samorządowców – i to bardziej tych, którzy są przychylni władzy.

Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Polityka
Donald Tusk: Rafał Trzaskowski jest kandydatem obywatelskim, niezależnym ode mnie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Nowy sondaż po debacie prezydenckiej. Karol Nawrocki nieco bliżej Rafała Trzaskowskiego