Duda: Polska rozmawia z USA o udostępnieniu broni jądrowej w ramach NATO

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że prowadzone są ze Stanami Zjednoczonymi rozmowy w sprawie możliwości objęcia Polski polityką udostępniania broni jądrowej w ramach NATO.

Publikacja: 05.10.2022 11:17

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 224

 - Problemem przede wszystkim jest to, że nie mamy broni nuklearnej. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy w najbliższym czasie jako Polska mieli posiadać ją w naszej gestii. Zawsze jest potencjalna możliwość udziału w programie Nuclear Sharing. Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty - powiedział prezydent w rozmowie z "Gazetą Polską".

Andrzej Duda podkreślił jednocześnie, że wprowadzenie takiego rozwiązania nie będzie oznaczać, że Polska będzie posiadać własną broń nuklearną. 

Czytaj więcej

Pentagon nie może potwierdzić doniesień o ruchu rosyjskiej broni jądrowej

W ocenie prezydenta rosyjskie groźby dotyczące możliwości użycia broni jądrowej to przykład myślenia "jeśli Rosja ma nie być wielka, to świat mógłby nie istnieć".

Porozumienie o współdzieleniu taktycznej broni nuklearnej zakłada udostępnianie głowic jądrowych państwom zrzeszonym w NATO, a które jej nie posiadają. Koncepcja została zapoczątkowana w latach 50.

W NATO tylko USA, Wielka Brytania i Francja posiadają arsenał jądrowy. Obecnie pięć państw korzysta z programu Nuclear Sharing: Włochy, Turcja, Niemcy, Belgia i Holandia.

Polityka
Przymusowa relokacja migrantów do Polski. Ziobro: Nie ma zgody
Polityka
Sondaż: Kto premierem po wyborach? Polacy wolą Tuska od Morawieckiego
Polityka
Zandberg: Proponowałbym, żeby Morawiecki nie chomikował pieniędzy na ostatnie tygodnie kampanii
Polityka
Nie żyje senatorka PO Barbara Borys-Damięcka
Polityka
Sprawa "lex Tusk". Poseł PiS chce, żeby Polska wystąpiła o likwidację Komisji Europejskiej