Kuchciński jest posłem nieprzerwanie od 21 lat. W latach 2010–2015 był wicemarszałkiem Sejmu, a od 12 listopada 2015 do 9 sierpnia 2019 był marszałkiem niższej izby parlamentu. Ze stanowiska odchodził w niesławie, po ujawnieniu afery z prywatnymi podróżami rządowymi samolotami. Wraz z Kuchcińskim pasażerami rządowego samolotu byli m.in. siostra marszałka, jego syn oraz żona. – Nie złamałem prawa podczas mojej działalności. Ponieważ jednak opinia publiczna negatywnie ocenia moje postępowanie, uznałem, że nie będę mógł dłużej pełnić tej funkcji – tak, odczytanym z kartki oświadczeniem, Kuchciński pożegnał się ze stanowiskiem.

Decyzja o dymisji zapadła w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej po serii narad i spotkań, które Jarosław Kaczyński prowadził ze swoimi współpracownikami. Prezes PiS na konferencji prasowej mówił później, że Kuchciński nie złamał wprawdzie prawa ani istniejących obyczajów, ale skoro „poważna część opinii publicznej ma inne zdanie", a PiS słucha Polaków, to marszałek odejdzie.

Czytaj więcej

Marszałek Kuchciński wylądował

Według informacji i.pl Kuchciński otrzymał teraz propozycję zastąpienia Michała Dworczyka na stanowisku szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Były marszałek w rozmowie z portalem stwierdził, że nie komentuje sprawy.

Jednak rozmówca z rządu, z którym portal rozmawiał, tłumaczył, że Kuchciński „jest bardzo doświadczony politykiem, należy do partii od początku jej istnienia oraz jest członkiem »zakonu PC«”. - Poza tym Marek ma zespół ekspertów, który na bieżąco ocenia, analizuje i przedkłada rekomendacje – dodało źródło i.pl w Radzie Ministrów.

Dotychczasowy szef Kancelarii Premiera podał się do dymisji w piątek. O swej decyzji Michał Dworczyk poinformował w mediach społecznościowych. We wpisie na Twitterze Dworczyk podziękował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, kierownictwu PiS oraz wszystkim pracownikom KPRM za „zaufanie i blisko 5 lat współpracy”.

Czytaj więcej

Michał Dworczyk odchodzi. Szef KPRM złożył rezygnację

O dymisji Dworczyka mówiło się już wcześniej. O tym, że szef KPRM w najbliższym czasie odejdzie ze stanowiska powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki.