Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 24-26 września 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) - podał Onet.

Z badania wynika, że na czele rankingu zaufania jest prezydent Warszawy. We wrześniu ufność wobec Rafała Trzaskowskiego, wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej, wyraziło 46,5 proc. ankietowanych, o 4,5 pkt. proc. więcej niż w sierpniu. Na kolejnych miejscach znaleźli się premier Mateusz Morawiecki (39,1 proc., spadek o 0,3 pkt.) i prezydent Andrzej Duda (39 proc., spadek o 2,5 pkt.).

Czytaj więcej

Kukiz przestaje głosować z PiS-em. Podał warunek wznowienia współpracy

Onet pisze, że to najlepszy jak dotąd wynik Trzaskowskiego, który w rankingu zaufania wyprzedza premiera o 7,4 pkt. proc. Ostatnim politykiem opozycji, który miał większą przewagę w sondażu zaufania IBRiS dla Onetu nad politykiem z obozu rządzącego był Ryszard Petru, który w grudniu 2016 r. z zaufaniem 43,7 proc. wyprzedzał Andrzeja Dudę o 9,5 pkt. proc.

W sondażu pytano też o brak zaufania i to, czy ankietowani rozpoznają danych polityków. Najwięcej negatywnych odpowiedzi zebrał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Nieufność wobec lidera Solidarnej Polski zadeklarowało 71 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach w tym zestawieniu znaleźli się prezes PiS Jarosław Kaczyński (63,4 proc.) i poseł Konfederacji, wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak (60,7 proc.).

Spośród wymienionych w sondażu polityków najmniej rozpoznawalni są wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL), wicepremier Piotr Gliński (PiS) i marszałek Senatu Tomasz Grodzki (PO). Odpowiedź "nie znam" wybierało w przypadku tych polityków kolejno 46,1, 21,4 i 21,2 proc. badanych.