Rzecznik PiS: Rząd zrobił wszystko, by uruchomić środki z KPO

– Możemy nowelizować ustawy wiele razy, ale w żadnej z ustaw nie może być chyba zapis o tym, że taki czy inny sędzia jest zawieszony czy odwieszony. Gdybyśmy zawieszali sędziów ustawami, to mielibyśmy dopiero ingerencję władzy ustawodawczej czy wykonawczej w kompetencje władzy sądowniczej - uważa rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Publikacja: 11.08.2022 08:09

Rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel

Rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel

Foto: PAP/Piotr Nowak

KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Zaznaczono jednocześnie, że istnieją kamienie milowe, które muszą być zrealizowane przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat. Dotyczą one m.in. niezależności sądownictwa.

Szefowej KE Ursula von der Leyen zastrzegła w rozmowie z "DGP", że chociaż zmiany w polskim sądownictwie dyscyplinarnym są „ważnym krokiem”, to nadal pozostaje kwestia do rozwiązania, jeśli chodzi o sądownictwo.

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: UE – nowy straszak wyborczy PiS

O wstrzymanie wypłat unijnych środków dla Polski zapytano rzecznika PiS. Radosław Fogiel w rozmowie z radiową Jedynką powiedział, że "jako rząd, jako Polska, zrobiliśmy wszystko, co było wymagane, co do nas należało, żeby te środki z KPO uruchomić".

- Wszystko udowadnia, że mamy do czynienia wyłącznie z politycznym działaniem, polityczną decyzją, żeby Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy nie wypłacić - mówił.

- Myślę, że premier liczy, że jednak finalnie KE postanowi z jednej strony trzymać się litery prawa, z drugiej, trzymać się podjętych uzgodnień - powiedział rzecznik PiS.

Polityka
Nieoficjalnie: PiS chce obiecać kolejną obniżkę wieku emerytalnego
Polityka
Podpis, a następnie złożenie nowelizacji ws. lex Tusk. Jak Polacy oceniają decyzję Dudy?
Polityka
Górski & Cieślik: "4 czerwca na placu zabaw byli sami PiS-owcy"
Polityka
Konfederacja będzie domagać się milionów złotych za zablokowanie profilu na FB?
Polityka
Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzuca skargę na polskie prawo aborcyjne