KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Zaznaczono jednocześnie, że istnieją kamienie milowe, które muszą być zrealizowane przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat. Dotyczą one m.in. niezależności sądownictwa.

Szefowej KE Ursula von der Leyen zastrzegła w rozmowie z "DGP", że chociaż zmiany w polskim sądownictwie dyscyplinarnym są „ważnym krokiem”, to nadal pozostaje kwestia do rozwiązania, jeśli chodzi o sądownictwo.

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: UE – nowy straszak wyborczy PiS

O wstrzymanie wypłat unijnych środków dla Polski zapytano rzecznika PiS. Radosław Fogiel w rozmowie z radiową Jedynką powiedział, że "jako rząd, jako Polska, zrobiliśmy wszystko, co było wymagane, co do nas należało, żeby te środki z KPO uruchomić".

- Wszystko udowadnia, że mamy do czynienia wyłącznie z politycznym działaniem, polityczną decyzją, żeby Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy nie wypłacić - mówił.

- Myślę, że premier liczy, że jednak finalnie KE postanowi z jednej strony trzymać się litery prawa, z drugiej, trzymać się podjętych uzgodnień - powiedział rzecznik PiS.