Konfederacja Korony Polskiej miała w 2020 roku aż 43 rachunki bankowe. Jakie wykonywano na nich operacje? W większości nie wiadomo – to jedno z ustaleń kontroli finansów tej partii przez Państwową Komisję Wyborczą.

Prezesem ugrupowania jest Grzegorz Braun, jeden z najbardziej kontrowersyjnych posłów. Zyskał popularność, twierdząc, że pandemia Covid-19 nie istnieje, a po wybuchu wojny w Ukrainie podejmuje działania często interpretowane jako prokremlowskie. Partię zarejestrował na początku 2020 r., a sprawozdanie finansowe za ten rok złożyła ona jak wszystkie inne ugrupowania. 1 sierpnia zostało odrzucone przez PKW.

Czytaj więcej

Sprawozdanie partii Ziobry odrzucone przez PKW

Z uchwały wynikają wątpliwości komisji co do finansów partii. Np. zdaniem PKW sprawozdanie partii głosiło, że ma ona tylko jedno konto, a nie 43, jak wyszło na jaw w czasie kontroli. Do czego służyły, nie udało się ustalić, bo – jak pisze PKW –„partia przesłała historie operacji wyłącznie czterech jej rachunków bankowych, a w przypadku pozostałych 39 jedynie potwierdzenie sald na koniec 2020 r.”.

Więcej na ten temat będzie można przeczytać w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" i na rp.pl