Podwyżki dla polityków. Minister: Trzeba pokazać, że pokora jest

Zdaję sobie sprawę, że Polacy mają trudny czas, politycy muszą zachowywać się pokornie - powiedział w Polskim Radiu wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, odnosząc się do tematu podwyżek dla polityków.

Publikacja: 29.07.2022 08:01

Maciej Wąsik

Maciej Wąsik

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Na niedawnym posiedzeniu jednej z sejmowych komisji szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska zapowiedziała wzrost wydatków kancelarii, tłumacząc to wydatkami związanymi ze zmianą kadencji Sejmu oraz wzrostem wynagrodzeń, w tym wzrostem kwot bazowych dla osób objętych systemem mnożnikowym. Kaczmarska zaznaczyła, że kancelaria otrzymała z resortu finansów pismo ze wskaźnikami, z których wynika, że składając budżet powinna zaplanować 7,8 proc. podwyżek.

Od kwoty bazowej zależą uposażenia najważniejszych osób w państwie. Jak wyliczył "Fakt", jeśli kwota bazowa wzrośnie z 1789,42 zł o 7,8 proc., do 1928,99 zł, to prezydent Andrzej Duda otrzymywałby dodatkowe 2 tys. zł brutto, zaś marszałkowie Sejmu i Senatu, Elżbieta Witek (PiS) i Tomasz Grodzki (KO) otrzymywaliby o 1600 zł brutto więcej. Pensje ministrów wzrosłyby o 1,4 tys. zł (do 19,1 tys.), a wiceministrów - o 1,25 tys. Posłowie i senatorowie otrzymywaliby o tysiąc złotych więcej (13,8 tys. zł).

Czytaj więcej

Będzie kolejna podwyżka dla polityków? Rzecznik rządu: Nie ma decyzji

W rozmowie z PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że podwyżki to temat "rzucony" przez przeciwników formacji rządzącej w celu podburzania opinii publicznej przeciw rządowi oraz Prawu i Sprawiedliwości. - W przyszłym roku oczywiście nastąpi podwyżka kwoty bazowej, co w głównej mierze dotyczy pracowników budżetówki. Kwestia posłów, ministrów wyszła tutaj niejako przy okazji - oświadczył Kaczyński dodając, że będzie za tym, by zamrozić podwyżki dla polityków.

O sprawę w radiowej Jedynce zapytany został wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. - Nigdy w to nie wierzyłem, że będą jakiekolwiek podwyżki dla polityków i chyba miałem rację - powiedział. - Wydaje mi się, że chodziło o rewaloryzację pensji w budżetówce - dodał.

- Prezes powiedział, sprawa jest, wydaje się, zamknięta - zaznaczył, odnosząc się do deklaracji Kaczyńskiego. Wiceminister usłyszał uwagę, że na rok przed wyborami nie można wprowadzać podwyżek dla polityków. - Jesteśmy w trudnej sytuacji, to trzeba pokazać, że pokora jest i nie można pewnych rzeczy robić - powiedział Maciej Wąsik.

Czytaj więcej

Kolejna podwyżka dla parlamentarzystów? "Plotki sejmowe chodzą"

- Ja sobie zdaję sprawę, że Polacy mają trudny czas, mają wojnę na wschodzie, wiele wyrzeczeń, mamy kryzys na rynku surowców energetycznych, ogromne wzrosty cen i politycy muszą zachowywać się pokornie - mówił wiceszef resortu kierowanego przez Mariusza Kamińskiego.

W czwartek rzecznik rządu Piotr Müller mówił, że podwyżki dla polityków przy podwyżce kwoty bazowej można zamrozić w ustawie okołobudżetowej

Polityka
Najnowszy sondaż: KO dogania PiS, o większości zdecyduje Konfederacja
Polityka
Posłanka odchodzi z Nowej Lewicy. "Niezwykle trudna dla mnie decyzja"
Polityka
Na Facebooku znów pojawi się profil Konfederacji
Polityka
Polski rząd reaguje na decyzję KE ws. lex Tusk. "W Polsce były rosyjskie wpływy"
Polityka
Donald Tusk zapowiada manifestacje w kolejnych miastach