W wywiadzie, opublikowanym przez „Polska Times”, Kaczyński został zapytany, czy Arturowi Soboniowi, wiceministrowi finansów, „udało się naprawić Polski Ład”, który „okazał się problemem”. - W ogromnej części tak, jednak tego wcześniejszego zamieszania nie da się cofnąć - odparł prezes PiS. Dopytywany, czy „ktoś poniósł za to odpowiedzialność”, Kaczyński odpowiedział: „pewien polityk, który mógłby być ważnym człowiekiem, ale nie wróżę mu już specjalnej kariery”. - On był głównym odpowiedzialnym - wskazał.

- Plan Polskiego Ładu był nie najgorzej skonstruowany, ale potem dodano do niego ulgę dla klasy średniej. A to był pomysł Jarosława Gowina, który skomplikował ten system i uczynił go fatalnym. Gdzie dziś jest Gowin, to państwo wiecie - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości w wywiadzie, który w dzienniku „Polska Times” ma się ukazać w piątek. W czwartek na portalu gazety udostępniony został fragment rozmowy.

Czytaj więcej

Kaczyński: W dalszym ciągu płace nadążają za inflacją

„Jarku, gdy razem z moimi ekspertami ostrzegałem Ciebie i Mateusza, że Polski Ład będzie gniotem, a inflacja zje oszczędności Polaków, to zamiast słuchać wolałeś przekupywać moich posłów. I tymi metodami próbujesz dalej zaklinać rzeczywistość” - skomentował na Twitterze sam Jarosław Gowin. Prezesa PiS skrytykowali też inni politycy Porozumienia. „W jakiej Kaczyński musi być w rozpaczy, że obwinia kogoś, kogo już od roku nie ma w rządzie” - pytała Iwona Michałek, była wiceminister w trzech resortach. „Panie Prezesie PIS, tych kłamstw już nikt nie kupi. To Pan ze swoimi marionetkami - milionerami doprowadził do tego chaosu #PolskiNieład za co daliście swoim ogromne nagrody” - napisała.

„Ciekawe, pewnie to dlatego za niepowodzenie Polskiego Ładu zostali zdymisjonowani ministrowie (Tadeusz) Kościński i (Jan) Sarnowski” - ironizował z kolei Jan Strzeżek, rzecznik koła Porozumienia w Sejmie.

Politycy Porozumienia zwracali też uwagę na fragment wywiadu, w którym Jarosław Kaczyński powiedział, że „w dalszym ciągu płace nadążają za inflacją”. „To nie jest prawda!” - skomentowała posłanka Magdalena Sroka. „Płace już nie nadążają za inflacja. A głównymi odpowiedzialnymi za bałagan i trwający chaos podatkowy są poseł Kaczyński i milioner Morawiecki” - oceniła rzeczniczka Porozumienia.

„Inflacja - to nie wina PiS-u. Drożyzna - to nie wina PiS-u, Brak kasy na KPO - to nie wina PiS-u, Katastrofalny PolskiŁad - to nie wina PiS-u...” - wymieniał natomiast poseł Stanisław Bukowiec. „Panowie, to za co Wy odpowiadacie?” - pytał posłów PiS.