Sondaż: Elektorat PiS bliżej Ziobry

Komisja Europejska znalazła się w ogniu krytyki za akceptację polskiego KPO. A unijne warunki podzieliły nasze społeczeństwo.

Publikacja: 07.06.2022 21:59

Sondaż: Elektorat PiS bliżej Ziobry

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Bruksela uzależnia wypłaty kolejnych transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy od spełnienia przez Polskę warunków, tzw. kamieni milowych, przede wszystkim dotyczących praworządności. Ale w Sejmie nadal nie rozstrzygnięto, jakie brzmienie będzie mieć ustawa o Sądzie Najwyższym, likwidująca Izbę Dyscyplinarną. Głosowanie ma się odbyć w czwartek, mimo że jeszcze nie ma go w harmonogramie.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Eurosceptyczny jak wyborca PiS

KE znalazła się za to w ogniu krytyki za pozytywną rekomendację dla polskiego KPO. Grupa wpływowych liberalnych europosłów rozpoczęła nawet zbieranie podpisów pod wnioskiem o wotum nieufności wobec Komisji i przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Przekonują, że tzw. kamienie milowe dotyczące praworządności nie są w pełni zgodne z wyrokami Trybunału Sprawiedliwości UE, nie zajmują się też kluczowym problemem ogłoszonej przez Trybunał Konstytucyjny wyższości prawa polskiego nad unijnym.

Komisja nie wycofuje się z poparcia, ale ta krytyka już odniosła pierwszy efekt. Bruksela zapewnia, że bardzo skrupulatnie oceni nowe polskie prawo, zanim wypłaci pierwsze pieniądze. 17 czerwca polskie KPO ma zatwierdzić unijna Rada, czyli ministrowie finansów państw UE. Na razie nic nie wskazuje na to, żeby ich decyzja (potrzebna jest kwalifikowana większość głosów) była negatywna. O pierwszą ratę 4,2 mld euro Polska będzie mogła wystąpić we wrześniu i wtedy będzie musiała wykazać, że nowy system dyscyplinarny w sądach wypełnia warunki postawione przez KE.

Czytaj więcej

Czy Ursula von der Leyen straci stanowisko za zgodę na polski KPO? Jest wniosek

Czy Polska powinna więc szybko wypełnić zobowiązania? W sondażu IBRiS, przeprowadzonym na zlecenie „Rzeczpospolitej”, największa grupa pytanych uważa, że powinniśmy wszystkie warunki spełnić, ale kolejne 32 proc. twierdzi, że konieczne są dalsze negocjacje. Spora część respondentów (21,6 proc.) uważa, że nie powinniśmy się w ogóle przejmować „naciskami UE”.

Tak wysoki odsetek postaw sceptycznych wobec UE to wyraz przekonań zwolenników obozu władzy. Tylko 11 proc. spośród nich chce spełnienia wymogów Unii, 43 proc. woli dalsze negocjacje i aż 42 proc. w ogóle odrzuca porozumienie w kwestii KPO, podzielając antyunijną postawę ministra Zbigniewa Ziobry i Solidarnej Polski. Wśród zwolenników opozycji 74 proc. chce spełnienia warunków Wspólnoty.

Polityka
Morawiecki: Nie znam szczegółów nowelizacji, którą zaproponował prezydent
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Dymisja szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Polityka
Prezydent chce zmienić "lex Tusk" po czterech dniach. Posłanka: Nie wiedział, co podpisuje?
Polityka
Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady
Polityka
Polska 2050 wskazała szefową sztabu wyborczego
Polityka
Piskorski: PiS zdecydował się na "lex Tusk" z głupoty