Kiedy zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych? - Myślę, że dzisiaj będzie komunikat w tej sprawie. Wczoraj odbyła się Rada ds. COVID i wydała opinię - odparł Piotr Müller w Radiu Zet.

Rzecznik rządu przekazał, że minister zdrowia Adam Niedzielski otrzymał tę opinię we wtorek wieczorem. Zadeklarował, że "komunikat w tym zakresie" pojawi się dzisiaj. - To jest kwestia ustalenia daty, nie znam ostatecznej decyzji, ale dzisiaj minister Niedzielski powinien ją zakomunikować - powiedział.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Koniec obowiązku noszenia maseczek od przyszłego tygodnia

Czy obowiązek noszenia maseczek zniknie od poniedziałku 28 marca czy od 1 kwietnia? - Nie wiem. Myślę, że to najbliższe dni - odpowiedział rzecznik rządu.

Pytany, dlaczego zapowiadana wcześniej decyzja o zniesieniu obowiązku zasłaniania ust i nosa nie została już ogłoszona Müller odparł: - Jeszcze chcieliśmy ostatecznie skonsultować szczegóły z Radą ds. COVID.

Przekazał, że Rada zalecała, żeby ograniczyć obowiązek maseczek. - Tylko nie wiem, w jakim zakresie, bo rekomendacja została przekazana do ministra zdrowia i on ją dzisiaj, jak rozumiem ogłosi - powiedział Müller.

Ze słów rzecznika rządu wynika, że Adam Niedzielski ma też przekazać nowe decyzje w sprawie obowiązku kwarantanny i izolacji. Müller nie ujawnił szczegółów zastrzegając, że nie chce wyręczać ministra zdrowia.

Czytaj więcej

Koronawirus w Polsce. Po raz pierwszy od 137 dni średnia liczba nowych zakażeń poniżej 10 tys.

Rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził w 2020 r. obowiązek noszenia maseczek ochronnych w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływaną przez niego chorobą COVID-19. Nakaz zasłaniania ust i nosa, który obowiązywał także na świeżym powietrzu, obecnie dotyczy m.in. środków transportu, sklepów, kin i teatrów, świątyń, szkół, przychodzi i szpitali oraz części zakładów pracy.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił niedawno, że rekomendował, by od początku kwietnia znieść obostrzenia wprowadzone w związku z koronawirusem, w tym obowiązek noszenia maseczek.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że za pomocą testów stwierdzono w Polsce 10 149 nowych przypadków koronawirusa. 31 osób zmarło z powodu COVID-19, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 102. Po raz pierwszy od początku listopada średnia dobowa liczba nowych zakażeń, liczona na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni, spadła poniżej 10 tysięcy.