O zmianach w Kancelarii Prezydenta oficjalnie poinformowano w poniedziałek po południu. Wcześniej o zmianach donosił, powołując się na swoje źródła w Pałacu Prezydenckim, portal 300polityka.pl. Ze swoimi funkcjami pożegnali się Krzysztof Szczerski i Paweł Mucha.

„Krzysztof Szczerski ma zbudować silniejsze Biuro Spraw Zagranicznych na wzór BBN” - pisał portal 300polityka. Jak poinformowała Kancelaria, Szczerski będzie teraz pełnomocnikiem Andrzeja Dudy do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP. Na stanowisku szefa Gabinetu zastąpi go Paweł Szrot, który w październiku został nominowany na stanowisko Sekretarza Stanu w KPRP. Podlegało mu Biuro Dialogu i Korespondencji. Szrot to wieloletni wiceszef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i były legislator klubu PiS.

„Biuro Spraw Zagranicznych, jak BBN, ma zostać wyposażone w silniejszą siatką ekspertów i zdolność mocniejszego wpływania na dyplomację, zwłaszcza w kontekście Trójmorza i polityki sąsiedzkiej, które są szczególnie bliskie prezydentowi” - pisał Łukasz Mężyk z 300polityka.

Z dotychczasowym stanowiskiem pożegnał się także Paweł Mucha, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Będzie teraz pracował jako doradca Andrzeja Dudy. Jego funkcję przejął Piotr Ćwik, który w sierpniu niespodziewanie został odwołany ze stanowiska wojewody małopolskiego przez premiera Mateusza Morawieckiego. W tle dymisji miał stać konflikt między Beatą Szydło i premierem. Ćwik w październiku został prezydenckim ministrem. .