O tym, że opozycja uzyskuje lepsze wyniki w wariancie, w którym startuje w blokach, świadczył ostatni sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Hipotetyczny blok PO–Nowoczesna–Lewica uzyskał w tym sondażu 30,5 proc., a blok Szymona Hołowni i PSL – 14,5 proc. PiS uzyskał 32,7 proc. wskazań.

Dotychczas opozycja wystawiła wspólne listy przeciw PiS dwukrotnie - w wyborach do Parlamentu Europejskiego wszystkie duże ugrupowania opozycyjne - poza Wiosną i Konfederacją - wystawiły kandydatów na jednej liście, pod szyldem Koalicji Europejskiej.

Wybory te nie dały zwycięstwa opozycji - Koalicja Europejska uzyskała w nich 38,47 proc., PiS - 45,38 proc. Startująca z własnej listy Wiosna zdobyła 6,06 proc. a Konfederacja - 4,55 proc.

Opozycja współpracowała też przy wyborach do Senatu w 2019 roku nie wystawiając przeciwko sobie kandydatów (był to tzw. pakt senacki). Ta strategia przyniosła opozycji sukces - w Senacie obecnej kadencji PiS ma 48 senatorów a opozycja - 51. Wybory do Senatu w 2019 roku były pierwszymi od wyborów parlamentarnych z 2015 roku wyborami przegranymi przez PiS.

W niedawnej rozmowie z TVN24 do jednoczenia się opozycji przed kolejnymi wyborami wezwał były premier, Donald Tusk.

Zdaniem Tuska trzeba jak najszybciej w Polsce zbudować porozumienie wszystkich sił politycznych, "które będzie pokazywało zarówno Polakom, ale też światu i Amerykanom, i całej Europie, że te sezonowe problemy - bo sądzę, że to są sezonowe problemy - w Polsce się niedługo zakończą i że wrócimy do rodziny państw rzeczywiście demokratycznych".

W sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy respondentów czy - ich zdaniem -  opozycja powinna w przyszłych wyborach do parlamentu wystartować z jednej, wspólnej listy.

Na tak zadane pytanie "Tak" odpowiedziało 35,5 proc. respondentów.

Odpowiedzi "Nie" udzieliło 22,8 ankietowanych.

Zdania w tej kwestii nie ma 41,7 proc.

- Start opozycji z jednej listy popiera 40% mężczyzn i prawie co trzecia kobieta. Jedną listę za dobry pomysł uznaje 42% badanych między 35 a 49 rokiem życia i zbliżony odsetek respondentów o dochodach od 2001 do 3000 zł. Wspólny start opozycji w następnych wyborach do parlamentu popiera 43% mieszkańców miast liczących nie więcej niż 20 tys. osób - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 12.01-13.01.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.