Na godz. 9:00 do Kancelarii Premiera pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego zaprosił przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i sił politycznych na "dyskusję merytoryczną ws. programu szczepień" przeciw COVID-19.

Przed rozpoczęciem spotkania Koalicja Obywatelska zorganizowała konferencję prasową, na której szef klubu poseł Cezary Tomczyk (PO) podkreślił, że za plan szczepień w Polsce i za całość systemu ochrony zdrowia odpowiada polski rząd. - Dlaczego zatem minister zdrowia, minister Dworczyk oraz premier zwołują dzisiaj to spotkanie? Otóż dlatego, że zawalił się system szczepień w Polsce - oświadczył, przypominając o niedawnych kolejkach seniorów przed przychodniami.

Czytaj także: Rząd zamykał gospodarkę na podstawie badań w czasopismach naukowych

Zdaniem Tomczyka, oczywista jest odpowiedź na pytanie, czy konsultacje powinny odbywać się przed uruchomieniem systemu szczepień czy "po tym, jak się zawali".

- Kiedy mówiliśmy, że centralny system zapisywania ludzi na szczepienia jest błędem - nie słuchali. Kiedy mówiliśmy, że system szczepień w Polsce powinien opierać się o przychodnie, bo każdy senior w Polsce zna swojego lekarza rodzinnego - nie słuchali - mówił poseł. Dodał, że harmonogram szczepień zmieniał się "wielokrotnie".

Czytaj także: Ile osób zmarło w Polsce w 2021 r.? Dane mówią o wzroście liczby zgonów

Szef klubu KO zapowiedział, że na spotkaniu przedstawiciele jego formacji będą "w imieniu polskich obywateli" zadawać pytania o to, jak wygląda dzisiaj system szczepień w Polsce "i dlaczego jest tak źle". - Dlaczego są kraje, które są w stanie w ciągu jednego dnia zaszczepić więcej ludzi niż my w ciągu miesiąca? Dlaczego negocjacje pomiędzy rządem a firmami farmaceutycznymi są niejawne? - mówił Tomczyk pytając, dlaczego "rząd ukrywa przed opinią publiczną fakty dotyczące szczepień".

Czytaj także: Kiedy otwarcie siłowni? Horban: Można sobie kupić hantle

Poseł ocenił, że wyjaśniona musi być kwestia zakupu szczepionek. - Według naszych informacji 29 grudnia doszło do zamówienia przez Komisję Europejską dodatkowej puli 100 mln szczepionek. Według wszelkich dostępnych danych, rząd z tego zamówienia w firmie Pfizer nie skorzystał. Pytanie jest zasadnicze: dlaczego rząd nie zdecydował się na zakup przeszło 8 mln szczepionek od firmy Pfizer oraz 6 mln od firmy Moderna. Czy w Polsce jest za dużo szczepionek? - mówił.

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

Ocenił, że w tej sprawie potrzebna jest "pełna jawność". - My rządowi w żaden sposób nie ufamy - oświadczył poseł.

Wcześniej przedstawiciele rządu przekonywali, że liczba osób szczepionych przeciwko COVID jest ograniczona wielkością dostaw szczepionek od producentów, a możliwości systemu w naszym kraju są większe niż wynika to z obecnego tempa akcji szczepień.